• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Demokratai trečiadienį griežtai sukritikavo George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) pristatytą naująją strategiją dėl Irako, tačiau paaiškėjo, kad skiriasi jų pozicijos dėl to, kaip reikėtų reaguoti į prezidento planus siųsti į karo nuniokotą šalį daugiau amerikiečių karių.

REKLAMA
REKLAMA

Netrukus po prezidento kreipimosi į tautą, kurį transliavo televizija ir kuriame jis pristatė savo naująjį planą, kaip išgelbėti Amerikos misiją Irake, Richardas Durbinas (Ričardas Derbinas), antrasis pagal rangą demokratas Senate, atmetė G.W.Busho strategiją ir pareiškė, jog atėjo metas išvesti JAV karius ir leisti irakiečiams patiems gelbėti savo šalį.

REKLAMA

"Atėjo metas patiems irakiečiams stoti ginti savo šalį. Dabar Irako vyriausybė privalo įrodyti, kad priims sunkius politinius sprendimus, kurie užbaigs šį kruviną pilietinį karą", - sakė senatorius.

"Šįvakar prezidentas Bushas pripažino tai, ką žino dauguma amerikiečių: nepaisant mūsų karių drąsos ir pasiaukojimo mes nelaimime Irake. Padėtis išties yra grėsminga ir blogėja", - sakė R.Durbinas, pristatydamas oficialią demokratų reakciją į G.W.Busho kreipimąsi.

REKLAMA
REKLAMA

"Šio karo eskalavimas nėra ta permaina, kurios pastaruosiuose rinkimuose pareikalavo Amerikos visuomenė", - pridūrė jis.

Tai buvo vienas iš virtinės vėliau nuskambėjusių griežtų demokratų pareiškimų, kritikuojančių naująjį G.W.Busho planą, kurį Demokratų partija atmetė kaip dar vieną rezultatų neduosiantį Baltųjų rūmų mėginimą pažaboti nesiliaujantį smurtą Irake.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Dauguma amerikiečių, demokratų ir respublikonų pageidauja plano, kuris būtų veiksmingas. Problema yra ta, kad didinamas karių skaičius, bet nėra jokio naujo plano", - sakė dar vienas įtakingas demokratas, senatorius Charlesas Schumeris (Čarlzas Šumeris).

Senatorė Hillary Clinton (Hilari Klinton) užsipuolė G.W.Busho politiką Irako atžvilgiu, kurią, pasak jos, "žlugdo nekompetentingumas ir arogancija", bei sakė, jog neparems planų siųsti į Iraką daugiau amerikiečių karių.

REKLAMA

"Kaip ne kartą sakė mūsų vadai, Irakui reikia politinio, ne karinio sprendimo, ir šįvakar mes jo neišgirdome", - sakė H.Clinton, kuri laikoma viena realiausių demokratų kandidatų į prezidentus 2008 metais vyksiančiuose rinkimuose.

"Mums reikia pasirinkti naują kryptį ir atsisakyti dabartinės nesėkmingos politikos, - sakė ji. - Deja, tai tėra naujas (pajėgų) didinimas be jokios naujos strategijos".

REKLAMA

"Mes esame duobėje Irake, ir prezidentas sako, kad išlipti galėsime, jei toliau ją rausime. Ar tai protinga? Esant duobėje dar giliau rausti žemę ?" - savo ruožtu klausė demokratų senatorė iš Merilando Barbara Mikulski.

Tačiau pirmoji demokratų reakcija į G.W.Busho kalbą parodė, kad Kongreso rūmų kontrolę perėmusioje Demokratų partijoje esama skirtingų nuomonių dėl to, kokių veiksmų toliau reikėtų imtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas demokratai susitarė dėl griežtesnės kontrolės ir rengiasi iškviesti virtinę aukščiausio rango administracijos pareigūnų į svarstymus Kongrese, kurie prasidės ketvirtadienį. Vieni pirmųjų naujosios prezidento strategijos stos ginti valstybės sekretorė Condoleezza Rice (Kondoliza Rais) ir gynybos sekretorius Robertas Gatesas (Robertas Geitsas).

REKLAMA

Tačiau demokratų nuomonės išsiskyrė dėl kitą savaitę Atstovų Rūmuose ir Senate planuojamų balsavimų, kuriais ketinama pademonstruoti nepritarimą karių skaičiaus didinimui.

Senatorius Edwardas Kennedy (Edvardas Kenedis), seniai pasisakantis prieš amerikiečių karių buvimą Irake, antradienį pateikė įstatymo projektą, kuriame numatyta, kad prieš siųsdamas pastiprinimą į Iraką, prezidentas turi gauti Kongreso sutikimą.

REKLAMA

Tačiau demokratų vadovybė pareiškė, kad pradės nuo mažiau konfrontacinių priemonių, ir kitą savaitę numatė iš esmės simbolinius balsavimus, kuriais pasmerks Irake tarnaujančių karių skaičiaus didinimą.

Demokratų lyderiai sakė, kad G.W.Bushas nepasimokė iš jo Respublikonų partijos triuškinamo pralaimėjimo lapkritį vykusiuose rinkimuose, kai nusprendė nusiųsti į Iraką dar daugiau kaip 20 000 karių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelosi) ir Seanto daugumos lyderis Harry Reidas (Haris Ridas) pažadėjo, kad 132 tūkst. Irake esančių amerikiečių karių gaus visus būtinus resursus, kad galėtų tęsti kovą.

Tačiau jie paragino greičiau perduoti irakiečiams atsakomybę už saugumą ir per ateinančius keturis-šešis mėnesius pradėti "laipsnišką mūsų pajėgų perdislokavimą".

REKLAMA

Naujasis Senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas Josephas Bidenas (Džozefas Baidenas) televizijai sakė, kad beveik neįmanoma užkirsti kelio įgyvendinti planus nusiųsti į Iraką daugiau karių.

Daug demokratų sakė esantys tikri, kad nedaug jų kolegų pritaria pajėgų Irake didinimui, todėl išreiškė abejonių dėl savo vadovybės sprendimo surengti tik simbolinius balsavimus, o ne imtasi griežtesnių veiksmų.

REKLAMA

Tačiau demokratų senatorius Jackas Reedas (Džekas Rydas) sakė neabejojantis, kad net simbolinis balsavimas atkreips prezidento dėmesį.

"Tokia politinė žinia ir neigiama Amerikos visuomenės reakcija, manau, turėtų paskatinti prezidentą pagalvoti apie geresnę strategiją", - sakė jis.

Tuo tarpu respublikonai stengėsi neteikti reikšmės faktui, kad nemažai prezidento partijos narių, jei ne dauguma jų, taip pat pasisako prieš karinio kontingento Irake didinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tik senatorius Johnas McCainas (Džonas Makeinas), kuris gali tapti kandidatu į prezidentus, atvirai išreiškė paramą G.W.Busho strategijai ir sakė, kad šis planas suteikia vilties iškovoti pergalę Irake.

"Geriau pralaimėčiau kampaniją, bet ne karą", - sakė senatorius po prezidento kalbos.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų