Už komisijos sudarymą balsavo 70 parlamentarų. Dauguma jų buvo valdančiųjų atstovai ir šeši opozicijos nariai: socialdemokratai Algirdas Sysas, Dovilė Šakalienė ir Julius Sabatauskas bei demokratai Rima Baškienė, Tomas Tomilinas ir Linas Kukuraitis.
„Šiandien Lietuvos parlamentarizmui yra pakankamai liūdna diena“, – pristatydamas projektą iš Seimo tribūnos kalbėjo konservatorius Andrius Vyšniauskas.
„Kaip sakė šviesios atminties visuomenininkė Irena Veisaitė, pati išgyvenusi nacių okupaciją, Holokausto vilkas gali apsigyventi kiekviename iš mūsų, todėl svarbu jį įveikti. Kolegos, neleiskime Holokausto vilkui, kurio augimas prasideda nuo nesutramdomo antisemitizmo, apsigyventi ir mūsų Seime.
Jeigu nieko nedarysime šiandien, jeigu leisime Remigijui Žemaitaičiui praslysti dėl „neva“ lietuviškos patarlės, atviro smurto kurstymo prieš mūsų bendrapiliečius, neapykantos ir tautinės nesantaikos skatinimo, tai net neabejoju, kad kitą dieną pabudę išgirsime iš Seimo tribūnos cituojant „Mein Kampf“, – sakė konservatorius.
„Dėl to siūlome pradėti apkaltos procesą“, – pridūrė jis.
Agnė Širinskienė lygino atvejus, kai Gabrielius Landsbergis dėl Eugenijaus Gentvilo pasisakė, kad pastarasis nėra didesnis vagis, nei liberalų deleguotas kultūros ministras. Politikė taip pat svarstė, kaip jaučiasi valdantieji, kai apkaltos pagrindui skirtoje komisijoje ketina dirbti vienintelė opozicijos atstovė – socialdemokratė Dovilė Šakalienė.
Pasak A. Vyšniausko, G. Landsbergio ir R. Žemaitaičio pasisakymai nėra tapatūs, nes opozicijos atstovas skatino susidorojimą ir tautinę neapykantą, o tai laužo Konstituciją ir Seimo nario priesaiką.
„Šiandien matysime ir balsuosime, kas yra su Remigijumi Žemaitaičiu, o kas yra visgi su Konstitucija“, – kalbėjo A. Vyšniauskas.
Visgi vėliau socialdemokratai atšaukė savo atstovę. Frakcijos seniūnė Orinta Leiputė teigė, kad nors R. Žemaitaičio pasisakymus socialdemokratai smerkia, laikinosios komisijos veikloje nedalyvaus.
Laisvietis Vytautas Mitalas apgailestavo, kad opozicija nedalyvaus komisijos veikloje ir veda į „politinę bejėgystę“. Jis siūlė susiimti ir atsieti procesą nuo rinkimų kampanijos.
„Mes turėtume turėti savyje jėgų užkirsti kelią visiškai nelogiškiems, visiškai nepateisinamiems, visiškai gėdingiems pareiškimams. Man atrodo, kad tai kiekvieno politiko pareiga, nesvarbu, kurioje rinkimų distancijos vietoje būtume ir kurioje salės vietoje besėdėtume. Susiimkime“, – sakė V. Mitalas.
D. Šakalienė priminė, kad vadovavo Kęstučio Pūko apkaltos komisijai.
„Vieną dalyką, ką tikrai išmokau per šitą procesą, kad tie žmonės, kurie pasielgė neetiškai ir nepateisinamai ir tikrai smerkiu tokį elgesį, dažnai iš to padaro šou. Šiuo atveju, turime kolegą, kuris turi puikių teisinių žinių“, – kalbėjo socialdemokratė.
Ji sakė, kad jos frakcija smerkia pasisakymus, bet norėtų apkaltos procesą matyti atliekamą tinkamai. A. Vyšniauskas sakė, kad socialdemokratai galėjo deleguoti Rolando Pakso apkaltai vadovavusį Julių Sabatauską, kurį konservatorius pavadino „labiausiai patyrusį šio Seimo teisininką“.
„Mes turėtume žymiai didesnį pastiprinimą. Šiandien jūs dėjote į krūmus labai paprastai ir pamynėte žmogaus teises. Tai yra gėda“, – teigė A. Vyšniauskas.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen irgi apgailestavo dėl opozicijos nedalyvavimo. Ji padėkojo demokratei Rimai Baškienei ir socialdemokratui Algirdui Sysui, kurie vieninteliai iš opozicijos po pateikimo palaikė komisijos sudarymą.
Prieš Seimo posėdį R. Žemaitaitis sakė, kad apkaltos nebijo.
„Ne, o ko čia bijot? Bus proga dar, matyt, reitingus pasikelti kokius dešimt procentų“, – teigė jis.
Pagal projektą, komisija išvadą dėl apkaltos parlamentarui turėtų pateikti iki šių metų spalio 10 dienos. Joje turėjo dirbti visų Seimo frakcijų atstovai, tačiau liko tik valdantieji. Ją sudarys komisijos pirmininkas Arūnas Valinskas, Matas Maldeikis, Bronislovas Matelis, Andrius Navickas, Artūras Žukauskas ir Raimundas Lopata.
Praėjusią savaitę valdantieji surinko 36 parašus dėl apkaltos šiam parlamentarui už antisemitinio pobūdžio pasisakymų.
„Iš Seimo nario R. Žemaitaičio teiginių turinio ir jų sisteminio pakartotinumo darytina išvada, kad šie pasisakymai pasižymi nuolatiniu neapykantos kurstymu, antisemitinių nuostatų skatinimu, priešiškumo kūrimu, kuris yra tiesiogiai nukreiptas prieš vieną tautinę mažumą – žydų tautą bei Izraelio valstybę“, – rašoma apkaltos tekste.
Valdančiųjų vertinimu, tokiais sistemingai pasikartojančiais pasisakymais siekiama skatinti smurtą, priešiškumą, pateisinti neapykantą prieš visą žydų tautą ir provokuoti visuomeninę bei tautinę nesantaiką, o tai nesuderinama su Konstitucija ir šalies interesais tarptautinių santykių srityje.
Apkaltos tekste pateikiami R. Žemaitaičio įrašai, tokie kaip: „Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!” ir kiti.
Generalinė prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminius tyrimus dėl viešo niekinimo ir neapykantos kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.
R. Žemaitaitis teigia, kad pagrindo jo apkaltai nėra, savo įrašų jis nelaiko antisemitiniais, o visus teiginius esą gali pagrįsti tarptautiniais dokumentais ar istoriniais šaltiniais.
Pagal Seimo statutą, apie apkaltos iniciatyvą paskelbus Seime, turi būti sudaroma specialioji tyrimo komisija, kuri pateiktų siūlymų pradėti apkaltos procesą pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti. Išnagrinėjusi visas aplinkybes komisija teiks siūlymą, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procesą, ar nėra.
Seimui patvirtinus išvadą, kad esama pagrindo apkaltai, jis turėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis konstatuotų, ar parlamentaras pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, ar ne.
Jeigu pažeidimas būtų konstatuotas, nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip trys penktadaliai arba ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.
Niekada viešai negirdėjau, kad kas būtų uždavę tokį klausimą. Tai, kodėl, mes lietuviai, turime kreipti tokį didelį dėmesį į holokaustą??? Mes turime savo žemėje, ką apraudoti, o taip pat, tuos piliečius, kurie ir liko Sibire...
Beje, jei Jeruzalėje paklaustum 10-ies pirmų sutiktų žmonių apie trėmimus iš Lietuvos, manau, kad niekas to net nežinotų. Taigi, pirmiau valdžiai reikia skleisti tiesą apie Lietuvą ir mažiau rūpintis kitų šalių reikalais.
Ar vietoj savo klaidų tarptautinėje arenoje nekalbant apie žudynes Lietuvoje, mes kalsim prie kryžiaus savą pilietį už kažkokį žydų pasiekimą pasaulyje apie holokaustą? Kodėl mes taip neišplatiname savo nelaimės su sovietais???