Pakruojo greitosios pagalbos automobilyje pakeliui į Respublikinę Šiaulių ligoninę mirė sunkiai sužalotas šešiasdešimt aštuonerių vyras. Tai – jau antra tokia mirtis pakeliui iš Pakruojo į Šiaulius. Sunkūs ligoniai vežami dešimtis kilometrų, nes, vykdant sveikatos reformą, Pakruojo ligoninėje uždarytas Reanimacijos skyrius. Likusi reanimacijos palata – nesunkiems ligoniams.
Ligonis buvo gaivinamas visą kelią
Ketvirtadienį Mikniūnų (Pakruojo rajonas) kaimo žmonės, sunerimo, kad šešiasdešimt aštuonerių kaimynas neatidaro durų. Ėmė dairytis pro jo langą. Pamatę žmogų, gulintį be drabužių, vos bejudantį, kaimynai iškvietė policiją ir greitąją pagalbą.
Pareigūnams išlaužus būsto duris, vyras rastas be sąmonės. Ant viso kūno matėsi sumušimai.
Sužalotajam iš karto pradėta teikti pagalba. Pavažiavus kiek už Mikniūnų, vyras nustojo kvėpuoti, buvo reanimuojamas.
Ligoniui atgijus, greitoji vėl leidosi Šiaulių link. Į Pakruojo ligoninės Priėmimo skyrių nė nesuko. Medikai žinojo, kad Pakruojyje nėra specialisto, galinčio padėti taip sunkiai sužalotam ligoniui. Reikiamos kvalifikacijos gydytojai dirba Šiauliuose – už kelių dešimčių kilometrų.
Netrukus po to, kai greitoji pravažiavo Šiaulių rajono ribą, sužalotasis vyras vėl ėmė merdėti. Šį kartą medikų pastangos išgelbėti jo gyvybę visomis reanimobilyje turimomis priemonėmis buvo bevaisės.
Komentuodamas skaudų įvykį, Pakruojo pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Valentinas Misiūnas sakė, jog greitosios pagalbos slaugytoja padarė viską, ką galėjo, kad išgelbėtų žmogų. Po pirmosios tokios pat nelaimės vasarį, po audito, greitosios pagalbos ekipažai papildomai mokėsi, analizavo savo veiksmus.
„Tačiau visi žinome, kokios galimybės Pakruojyje. Jei kiltų abejonių dėl greitosios pagalbos ekipažo veiksmų – galima vėl kviesti atitinkamas institucijas tikrinti“, – sakė vadovas.
Antras atvejis
Mikniūnietis – šiemet jau antras sunkus ligonis, kuris mirė pakeliui į Respublikinę Šiaulių ligoninę.
Balandžio pradžioje tokiomis pat aplinkybėmis užgeso aštuoniasdešimt trejų moters iš Linkuvos gyvybė. Linkuvietė pirmiausiai buvo atvežta į Pakruojo ligoninės Priėmimo skyrių, iš jo išsiųsta į Šiaulius. Pakeliui į apskrities centro ligoninę moteris greitosios pagalbos automobilyje mirė.
Tada vyriausiasis gydytojas Valentinas Misiūnas teigė, jog ligonę išgelbėti būtų buvę daugiau šansų, jei Pakruojyje veiktų Reanimacijos skyrius: nebūtų reikėję moters vežioti.
Dėl linkuvietės mirties atlikę neplaninį Pakruojo gydymo įstaigų patikrinimą, auditoriai nustatė medikų klaidas. Padarytos išvados, kad ir Priėmimo skyriaus, ir greitosios pagalbos medikai neatliko savo pareigų: nepasinaudojo automobilyje buvusia įranga, o Priėmimo skyriuje – nesuteikė būtinos pagalbos, nestabilizavo ligonės būklės.
Tuokart sveikatos apsaugos ministro pavaduotoja Nora Ribokienė, komentuodama tyrimo išvadas teigė, kad „vietos medikų aplaidumą vėliau bandoma dangstyti sveikatos reforma“.
Sveikatos reforma – pavojus sveikatai ir gyvybei?
Vykdant Sveikatos reformą, Reanimacijos skyrius Pakruojo ligoninėje buvo uždarytas pernai gegužę. Palikta tik reanimacijos palata dienos chirurgijos skyriuje, kurioje pagalba teikiama nesunkiai sergantiems ligoniams. Dėl tos pačios reformos Pakruojyje nebeliko ir Chirurgijos, Akušerijos skyrių.
Nuo to laiko sunkius ligonius pakruojiečiai medikai siunčia į didesnes ligonines – dešimčių, kai kada – ir daugiau nei šimto kilometrų atstumais.
Pripažįstama, jog dėl to pavojus žmonėms, balansuojantiems tarp gyvenimo ir mirties, dar labiau išauga.
Greitosios pagalbos automobiliai, gabenantys pacientus į kitus miestus, užtrunka. Tuo labiau, kad Pakruojyje jų nuo vasario sumažinta: keturias savaitės dienas budi du, o penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais – trys ekipažai.
Rajono žmonės „Šiaulių kraštui“ jau pasakojo ne vieną atvejį, kai staiga sunkiai sunegalavusius žmones teko vežti pas medikus patiems, rizikuojant dar labiau pabloginti jų būklę. Nes greitosios pagalbos automobiliai tuo metu buvo užimti – gabeno kitus ligonius už rajono ribų.
Janina ŠAPARNIENĖ