Iki šiol parko komercinės veiklos pradžia planuota 2023 metų pirmąjį ketvirtį.
„Projektų portfelio įgyvendinimas vyksta kaip planuota su keletu išimčių. Nedidelį vėlavimą prognozuojame Mažeikių vėjo parko statybose. Nors jo pagamintą energiją į tinklą planuojama tiekti šių metų ketvirtą ketvirtį, dėl tam tikrų sutrikimų tiekimo grandinėse projekto komercinės veiklos pradžia nukelta iš 2023 metų pirmojo ketvirčio į antrąjį“, – devynių mėnesių veiklos rezultatų pristatyme antradienį sakė D. Maikštėnas.
Pasak jo, dėl tinklo prieinamumo problemų Lenkijoje „Ignitis grupė“ nuo 80 iki 40 megavatų (MW) mažina ten vystomų saulės parkų pajėgumus, o investicijas mažina nuo 50 mln. iki 30 mln. eurų.
D. Maikštėnas teigė, jog dėl tiekimo grandinių bei statybų trikdžių 16 proc. iki 270 mln. eurų brangsta „Ignitis grupės“ statomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro blokas.
„Dėl sutrikimų tiekimo grandinėse ir statybų rinkose Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro bloko biudžetas peržiūrėtas nuo 232 mln. eurų iki maždaug 270 mln. eurų“, – teigė „Ignitis grupės“ vadovas.
Vis dėlto, pasak D. Maikštėno, tikimasi, kad didžiąją dalį pabrangimo padengs buvusi pagrindinė VKJ biokuro bloko statybų rangovė, restruktūrizuojama Lenkijos statybų bendrovė „Rafako“.
„Remiantis arbitražo sprendimu byloje tarp Vilniaus kogeneracinės jėgainės ir „Rafako“, kuris prieš paskelbdamas apie restruktūrizaciją buvo mūsų rangovas, mūsų ieškinys buvo pilnai patenkintas. Tuo remiantis šiuo metu vyksta derybos, taigi, mes tikimės, jog reikšminga padidėjusių išlaidų dalis bus padengta iš „Rafako“ gauta kompensacija“, – teigė D. Maikštėnas.
Rugpjūčio mėnesį Stokholmo arbitražas nusprendė, kad „Rafako“ yra kalta dėl nebaigtų biokuro įrenginių statybų.
Lietuvos įmonei palankiu sprendimu Stokholmo arbitražas, be kita ko, nusprendė, kad VKJ pagrįstai nutraukė sutartį su „Rafako“ bei turi teisę į netesybas ir nuostolių atlyginimą.
VKJ biokuro įrenginių statyba vėluoja daugiau nei metus, „Ignitis grupei“ 2020 metų rugsėjį nutraukus sutartį su „Rafako“, kuri tapo nepajėgi užbaigti darbus. Lenkijos įmonė buvo atlikusi darbų už 107 mln. eurų.
„Ignitis grupė“ ne kartą tikino, jog biokuro įrenginius pastatys iki šių metų pabaigos, tačiau šiuo metu pirmąją šilumą planuojama pradėti gaminti kitų metų pirmąjį ketvirtį.
Kogeneracinėje jėgainėje energija nuo 2020 metų pabaigos gaminama iš komunalinių atliekų, visiškai įgyvendinus projektą, jos bendra elektrinė galia turėtų sudaryti daugiau kaip 90 megavatų, o šiluminė galia – apie 230 megavatų.
Jėgainės projektas finansuojamas Europos Sąjungos (iki 140 mln. eurų), Europos investicijų banko paskolos (iki 190 mln. eurų) bei nuosavomis „Igničio grupės“ lėšomis.