Kaip jau rašėme anksčiau, šių metų kovo 12-osios vėlų vakarą, užpuolikas išdaužė L. Volkovo automobilio langą, papurškė ašarinių dujų ir keletą kartų smogė jam plaktuku, sulaužydamas kairę ranką ir sužalodamas koją.
Laimei, užpultas Rusijos opozicionierius sugebėjo pasprukti ir išsikviesti pagalbą.
Navalno komanda paskelbė tyrimą dėl išpuolio prieš Volkovą
Vakarų pareigūnai ir opozicijos nariai manė, kad šį išpuolį, įvykusį praėjus kelioms savaitėms po paslaptingos A. Navalno mirties Arkties kalėjime, surengė Kremlius. Tačiau praėjusį mėnesį A. Navalno komanda paskelbė išsamų tyrimą, kuris sukėlė abejonių dėl šios versijos.
Vaizdo įraše A. Navalno tyrimų skyriaus vadovė Marija Pevčich apkaltino turtingą verslininką ir atvirą Kremliaus kritiką Leonidą Nevzliną pasamdžius vyrus, kad sumuštų L. Volkovą prie jo namų, teigdama, jog išpuolį išprovokavo asmeniniai nesutarimai.
L. Nevzlinas neigė bet kokį ryšį su išpuoliu. Savo pareiškime svetainėje „X“ jis rašė: „Neturiu nieko bendra su jokiais išpuoliais prieš žmones jokia forma“ ir pridūrė, kad „teisingumas patvirtins mestų man kaltinimų absurdiškumą ir visišką nepagrįstumą“.
Tyrimo metu A. Navalno komanda paskelbė ekrano nuotraukas, kuriose, kaip teigiama, užfiksuoti L. Nevzlino ir tariamo bendrininko Anatolijaus Blinovo pokalbiai per „Signal“ programėlę, kuriuose, kaip manoma, buvo aptariamas išpuolis prieš L. Volkovą.
A. Navalno komanda perdavė savo įrodymus Lenkijos valdžios institucijoms, kur A. Blinovas buvo suimtas rugsėjo mėnesį.
Nesutarimai tarp rusų opozicionierių tremtyje
Pareikšti įtarimai sukėlė šoką ir paskatino nesutarimus tarp Rusijos opozicijos narių tremtyje, rašo „The Guardian“.
A. Navalno kovos su korupcija fondo atstovė M. Pevčich leidiniui teigė: „Nėra jokių taisyklių, kaip elgtis, kai sužinai, kad tavo pažįstamas tau dūrė į nugarą“.
„Volkovas buvo užpultas praėjus trims savaitėms po to, kai buvo nužudytas Aleksejus. Vos spėjome jį palaidoti. Pačiame žemiausiame gyvenimo taške kažkas tave stumteli iš už nugaros, kad dar labiau kristum ir dar labiau kentėtum,“ – pridūrė ji.
Nevzlinas konfliktavo su Navalno komanda
L. Nevzlinas, buvęs oligarcho Michailo Chodorkovskio partneris, atsisakė Rusijos pilietybės prasidėjus Maskvos invazijai į Ukrainą ir dabar gyvena Izraelyje, kur jam priklauso leidinio „Haaretz“ akcijų dalis.
Iš Izraelio jis finansavo kelis Kremlių kritikuojančius žiniasklaidos projektus ir tvirtai palaikė Ukrainą kovojant su Rusija. Anksčiau jis turėjo konfliktų su kitomis opozicijos grupėmis, įskaitant A. Navalno komandą, nes nesutarė dėl geriausio būdo mesti iššūkį Vladimirui Putinui.
L. Nevzlinas žinomas savo radikaliomis politinėmis pažiūromis, įskaitant raginimus panaikinti Rusiją kaip valstybę ir vadinti daugumą rusų „vergvaldžiais“.
Tiek L. Nevzlinas, tiek M. Chodorkovskis, tiek L. Volkovas ir jo bendražygiai yra dalyvavę ne viename rusų opozicijos atstovų susitikime, forumuose Lietuvoje. Su jais bendrauja Lietuvos politikai ir oficialūs pareigūnai.
Paviešino tariamus pokalbius
A. Navalno komandos tyrimas iš dalies grindžiamas gautomis privačių susirašinėjimų „Signal“ platformoje ekrano nuotraukomis, kuriose, kaip jie teigia, atskleidžiami L. Nevzlino ir, kaip įtariama, Rusijos advokato A. Blinovo, pokalbiai.
M. Pevčich teigė, kad ekrano nuotraukas pateikė tarpininkas, susijęs su Rusijos FSB.
„The Guardian“ negalėjo patikrinti pokalbių autentiškumo, tačiau jose buvo ir slapta nufotografuotų L. Volkovo ir kitų A. Navalno komandos narių nuotraukų, gyvenančių Vilniuje.
„Laikas atsikratyti šio kvailio“, – rašoma vienoje iš žinučių, kurią, A. Navalno komandos teigimu, parašė L. Nevzlinas.
Jie taip pat teigia, kad L. Nevzlinas žinutėse aptarė planus pagrobti L. Volkovą ir perduoti jį FSB.
A. Navalno komanda pareiškė mananti, kad išpuolį prieš Volkovą galėjo paskatinti „kvaila neapykanta“ ir „politinė konkurencija“.
Lenkijos teisėsaugos tarnybos nurodė, kad A. Blinovo atžvilgiu atliekamas tyrimas dėl trijų kaltinimų, „įskaitant kaltinimą organizavus išpuolį prieš Rusijos opozicijos aktyvistą L. Volkovą dėl jo politinės tapatybės ir veiklos“.
Kol kas jie nekomentavo kaltinimo, kad užpuolimą galėjo organizuoti L. Nevzlinas.
„Turi būti ištirta daug įvairių scenarijų. Taip pat žinome, kad tokiais atvejais dažnai skleidžiama dezinformacija“, – sakė Lenkijos prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Stanislovas Žarynas.
Sulaikyti asmenys, susiję su Volkovo užpuolimu
A. Blinovas buvo suimtas praėjus keliems mėnesiams po to, kai Lenkijos valdžios institucijos, remdamosi Lietuvos išduotu Europos arešto orderiu, sulaikė du vyrus, įtariamus L. Volkovo užpuolimu.
Kol kas nežinoma, pagal kokius straipsnius suimtas A. Blinovas. Bylą nagrinėja Kovos su organizuotu nusikalstamumu departamentas.
L. Volkovo užpuolimu įtariami Lenkijos piliečiai sulaikyti balandžio mėnesį Varšuvoje, Lenkijos teismas atsisakė juos išduoti Lietuvai, nes jie įtariami nusikalstama veikla ir šioje šalyje.
Kaip rašo „The Guardian“ Lenkijos prokuratūra nagrinėja įvykius, kurie vyko tiek Europoje (įskaitant Vilnių), tiek Pietų ir Šiaurės Amerikoje. Iš karto nebuvo aišku, apie kokį incidentą kalba valdžios institucijos, nors M. Pevčich taip pat teigė, kad L. Nevzlinas galėjo prisidėti prie išpuolio prieš Argentinoje gyvenančio žinomo rusų ekonomisto, nesutinkančio su L. Nevzlino veiksmais, žmoną.
L. Nevzlinas, savo ruožtu, teigė rusų opozicinei žiniasklaidai „Sota“, kurią jis remia, kad A. Blinovas siekė jį apkaltinti užsakius išpuolį prieš L. Volkovą, ir neigė dalyvavęs organizuojant bet kokį išpuolį. Jis pareiškė, kad rugpjūčio 5 d. pats pranešė Lietuvos policijai apie tai, ką pavadino provokacija.
Ragina neatmesti Rusijos spec. tarnybų indėlio
Buvęs krašto apsaugos ministras, istorikas Arvydas Anušauskas rugsėjo mėnsį sakė, jog šioje situacijoje vis dėlto nereikėtų atmesti Rusijos specialiųjų tarnybų indėlio.
„Jeigu kalbame apie šitą situaciją, tai nereikia nurašyti ir Rusijos specialiųjų tarnybų, šiuo atveju FSB didžiulės patirties, kurią ji sėmė dar nuo KGB istorijos laikų. Tai yra šimtmečio patirtis skaldant bet kokią opoziciją, bet kokias opozicines grupuotes, organizacijas, žmones, juos kiršinant tarpusavyje“, – sakė jis.
„Tai yra šimtametė patirtis. Kadangi teko tyrinėti slaptųjų tarnybų istoriją, šiuo atveju KGB, tai galėčiau tik patvirtinti, kad tie metodai neišnykę, ir tas pėdsakas visada būna, net jei jo mes nematome“, – pabrėžė A. Anušauskas.
Su Rusijos opozicijos atstovais daug bendraujantis nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“ biuro Lietuvoje vadovas Vytis Jurkonis teigė, kad kol vyksta tyrimas, politologiniai vertinimai atrodo nelabai tinkami.
„Visa tai nėra tiesiog apsižodžiavimas ar kažkokios rietenos. Kalba apie žmogaus užpuolimą Lietuvos teritorijoje, o taip pat incidentus Argentinoje, Ženevoje ir kitur. Suprantama, tai šokiruoja, kas matyti ir socialinėje erdvėje“, – teigė jis.
„Bet čia reikalingas teisėsaugos institucijų vertinimas, o ne emocijos. Užpuolimų faktai yra tikri, tai ir tyrimai turi būti nepriklausomai nuo to, ar mums patinka, ar nepatinka su tuo susijusi komunikacija“, – pridūrė politologas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!