Ar liks Panevėžyje kurčiųjų mokyklą – spręs savivaldybė. Tačiau jau dabar aišku, kad nuo 2024 m. rugsėjo mažiau nei 60 vaikų turinčios specialiosios įstaigos šalyje turės būti reorganizuojamos. Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokykloje šiemet susiklostė neeilinė situacija – darbuotojų yra kone dvigubai daugiau nei vaikų.
„Į ikimokyklinio ugdymo grupę atėjo tik vienas ugdytinis. Nė vienais metais nesame turėję tiek mažai mokinių kaip šiais metais – 27 mokinius tik turime“, – sako mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė.
Direktorė sako, jog vaikų kurčiųjų mokykloje mažėja dėl įvairių priežasčių. Viena jų, kad tėvai renkasi įtraukųjį ugdymą bendrojo lavinimo mokyklose arčiau namų.
„Ir medicina labai pažengusi, nes jeigu yra vaikas, nuo 2 mėnesių vykdoma patikra ir, jei laiku nustatomas kurtumas arba neprigirdėjimas, ir šiuo metu pažengusi sritis kochliariniai implantai“, – teigia D. Kriščiūnienė.
2 sūnų tėtis su nerimu stebi, koks likimas laukia tuštėjančios kurčiųjų mokyklos Panevėžyje. Vyras sako, kad klausos problemų turi abu jo vaikai, tačiau vienas puikiai integravosi bendrojo lavinimo mokykloje, kitas sūnus lanko kurčiųjų.
„Mūsų vaikas turi daugiau negu vieną negalią ir jam ten yra šiltnamio sąlygos, geriau niekur nerasi“, – sako panevėžietis Aras Pralgauskas.
Būtent dėl šios mokyklos tėvai sako ir pasirinkę gyvenimą Panevėžyje. Lietuvoje šiuo metu yra 3 kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokyklos – be Panevėžio dar Kaune ir Vilniuje.
„Mes dabar jeigu visus perkelsime į Vilnių, tarkim, paliksime vieną Vilniuje, tai toks gal šiuolaikinis getas. Aišku, mes apie tokius dalykus dabar nieko neišmanom, bet priverstinai turės pasitraukti žmonės iš savo gyvenamos vietos, nes sekam mes vaikus“, – sako A. Pralgauskas
Panevėžio kurčiųjų mokyklos steigėja – savivaldybė. Jos skaičiavimu, šios įstaigos išlaikymas atsieina maždaug 800 tūkstančių eurų per metus. Pasak Panevėžio vicemerės Loretos Masiliūnienės, vienas iš variantų – tuštėjančią mokyklą prijungti prie kitos bendrojo ugdymo įstaigos. Gali būti, kad kurčiųjų mokyklos Panevėžyje ir visai neliks.
„Jeigu visi išsivažinėja į savo miestus ar rajonus, tai žinoma, kad du mokiniai, ar trys, ar keturi tikrai neliks mokytis didelėse patalpose ir savivaldybės išlaikomai“, – sako L. Masiliūnienė.
Vicemerės teigimu, pagal vyriausybės nustatytą tvarką nuo 2024 metų rugsėjo visos šalies specialiosios mokyklos, jeigu neturi bent 60 mokinių, turi būti reorganizuojamos.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Ko čia toks nustebimas?