Po Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo kai kurie dalykai aukštajame moksle turėtų būti koreguojami, teigia Prezidentės vyriausioji patarėja Virginija Būdienė.
„Ypač atkreipčiau dėmesį į tai, kad universitetų ir kolegijų tarnybų formavimo ir funkcijų dalykai KT buvo išaiškinti kitaip, negu Mokslo ir studijų įstatyme, taip pat studentų rotacija įstatyme buvo numatyta kas dvejus metus, bet KT išaiškino, kad tokia rotacijos tvarka, toks periodiškumas yra netinkami ir rotacija turėtų būti vykdoma kas semestrą“, – kalbėjo antradienį „Žinių radijui“ Prezidentės patarėja.
Jos teigimu, aukštųjų mokyklų tarybų formavimas KT išaiškinime buvo ydingas ir valdymo funkcijos perdavimas taip suformuotoms taryboms negali būti įgyvendinamos. „Šiuos Mokslo ir studijų įstatymo straipsnius, kurie susiję su tarybų formavimu ir rotacija, bei keletą kitų straipsnių teks Seimui peržiūrėti ir pakeisti“, – sako V. Būdienė.
Prezidentės nuomone, pasak jos patarėjos, švietimo ir mokslo ministras ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkas turės daug darbo, galvodami, kaip skubiai likviduoti teisinį vakuumą. „Seimas turės arba nustatyti laikinąją tvarką, arba skubiai pakeisti įstatymą. Neatmestinas netgi neeilinės Seimo sesijos sušaukimas, nes šiaip Seimo nariai į plenarinį posėdį dabar rinksis tik kovo pradžioje“, – kalbėjo Prezidentės vyriausioji patarėja.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę Konstitucinis Teismas išaiškino, jog Mokslo ir studijų įstatymo nuostatų dalis prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Vienas iš esminių valstybinių aukštųjų mokyklų struktūros pertvarkos elementų – aukštųjų mokyklų savivaldai būdingų valdymo funkcijų perdavimas tarybai, kurią sudarant akademinė bendruomenė neturi lemiamos įtakos, prieštarauja Konstitucijai.
Konstitucijai prieštarauja ir ta Mokslo ir studijų įstatymo nuostata, pagal kurią valstybinių aukštųjų mokyklų valdymo organų įgaliojimai nutraukiami 2011 m. gruodžio 31 d. nesibaigus jų kadencijai.
Konstitucinio Teismo pirmininkas Romualdas Urbaitis po išaiškinimo paskelbimo apgailestavo, kad atsakingi pareigūnai neatsižvelgė į KT nutarimus ir sprendimus. „Jiems Konstitucija ir jos aiškinimas buvo žinomas. Gali būti sprendžiamas ir atvejis dėl tokių pareigūnų aplaidaus pareigybių atlikimo, jeigu jie specialiai ignoruoja Konstituciją ir jos nuostatas“, – kalbėjo KT pirmininkas.
Kai kurie Seimo nariai siekia pareikalauti tiesioginės asmeninės atsakomybės iš švietimo ir mokslo ministro ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko. Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius sako, kad toks KT sprendimas nekelia grėsmės aukštojo mokslo reformai ir ji bus vykdoma toliau.