Šiandien buvo uždaryta privati Vilniaus mokykla – Šiuolaikinės mokyklos centras. Tokių veiksmų mokyklos vadovybė ėmėsi, kai vienai mokinei specialistai patvirtino naujojo tipo A(H1N1) gripo virusą – vadinamąjį kiaulių gripą.
Mokyklos interneto svetainėje direktorius Vytis Buivydavičius siūlo niekam nevykti į mokyklą iki atskiro pranešimo. „JAV sveikatos apsaugos specialistai tokiu atveju rekomenduoja mokykloms skelbti 7 dienų mokinių atostogas. Suprantu, kad ne vienam iš Jūsų toks sprendimas sukeltų nepatogumų arba būtų tiesiog neįmanomas. Kita vertus, norisi, jog Šiuolaikinės mokyklos centre naujos ligos židinys neišplistų“, – teigia jis.
Direktorius žada, kad mokytojai rinksis kasdien įprastu darbo laiku, tad pradinių ir jaunesnių klasių mokiniams, kurių tėvai neturi galimybės užtikrinti jų saugumo kitu būdu nei atveždami juos į mokyklą, užsiėmimai vyks.
„Stebėsime situaciją, palaikysime nuolatinį ryšį su mokiniais bei jų šeimomis ir, jei per savaitę ligos atvejai nesikartos, grįšime prie darbų“, – tikina V. Buivydavičius.
Vakcinos nereikia?
Lietuvos AIDS centro laboratorijos specialistai, prašę neminėti jų pavardžių, teigė nemaną, jog Lietuva padarė klaidą nepirkdama didelio kiekio vakcinos skiepams nuo šios ligos.
Pasak medikų, minėta vakcina yra pernelyg reaktogeniška. „Įsivaizduokite, kad reakcija po skiepų būtų tokia, jog bent tris dienas sirgtumėte“, – sakė jie, pabrėždami, jog vakcinos poveikis dar per mažai ištirtas.
Jie tvirtino, jog situacija būtų daug kartų blogesnė, jei būtų pasitvirtinę prieš kelias dienas pasklidę gandai, jog Ukrainoje buvo fiksuota visai ne kiaulių gripo, bet plaučių maro epidemija. „Gydymas nuo šios ligos yra visiškai kitoks ir mirtingumas būtų daug kartų didesnis“, – sakė specialistai.
Pasak medikų, kas yra matęs tikrą pandemiją, gali paliudyti, jog tai dar net ne pradžia. Jiems kelia nuostabą sprendimas, kad minėta mokykla „dirbs iš dalies“. Anot jų, yra įvairių teorijų, o uždarymas po pirmo ligos atvejo – viena iš galimybių. Kitas variantas – uždaryti įstaigas tada, kai bus pasiektas sergamumo pikas.
Anot specialistų, vežti vakciną yra jau vėlu, nes jos poveikio visuomenė iš esmės nebepajus, kadangi pasiskiepijus imunitetas atsiranda tik maždaug po poros mėnesių.
Be Lietuvos, 2,5 mln. litų mokestį per metus vien už vakcinos užsakymą mokėti nesutiko dar 11 Europos Sąjungos šalių.
Subruzdo Seimo nariai
Reaguodama į pasirodžiusią informaciją ir tai, kad įstaiga nesulaukia jokių oficialių rekomendacijų dėl situacijos valdymo, Seimo Darbo partijos frakcijos narė, Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė pareiškė savo reikalavimus.
Ji reikalauja, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Švietimo ir mokslo ministerija ir Ekstremalių sveikatai situacijų centras kuo skubiau parengtų bendrą informacinį raštą švietimo įstaigoms, pirminės sveikatos priežiūros centrams ir savivaldybių visuomenės sveikatos biurams dėl operatyvios informacijos teikimo apie susirgimus švietimo įstaigose.
Taip pat D. Mikutienė reikalauja, kad aukščiau išvardytos įstaigos paruoštų išsamias rekomendacijas švietimo ir ugdymo įstaigoms, kaip elgtis iškilus epideminio susirgimo pavojui.
„Įvertinant skubiai kintančią situaciją ir dažnėjančius susirgimus, SAM per naktį privalo parengti rekomendacijas, kaip elgtis ne tik tada, kai sparčiai didėja sergančių mokinių skaičius ar patvirtinamas A(H1N1) virusas, bet ir kaip apsaugoti sveikus vaikus, kokių prevencinių priemonių imtis. Šiuo metu vienintelė rekomendacija, kuri yra SAM interneto svetainėje – plauti rankas su muilu ir vengti žmonių susibūrimų“, – sako D. Mikutienė.
„Tarpinstitucinis bendradarbiavimas yra labai svarbus, norint užtikrinti efektyvų ir greitą reagavimą į besikeičiančią situaciją, tiek iškilus gripo epidemijos pavojui, tiek gripo epidemijos metu, ypač mokyklinio ugdymo įstaigose“, – teigia darbietė.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže