• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viename Vilniaus kelių tamsų vakarą vandeniu apsemtos duobės nepamatęs vilnietis ne tik liko be sveiko rato, bet ir kaltas dėl nesėkmingo incidento. Kelius Vilniuje prižiūrinti įmonė atsisako padengti vaikino patirtą žalą. Teisininkas pataria vairuotojams, kaip elgtis, kai nukenčiate ar apgadinate mašiną dėl kelio nelygumų.

8

Viename Vilniaus kelių tamsų vakarą vandeniu apsemtos duobės nepamatęs vilnietis ne tik liko be sveiko rato, bet ir kaltas dėl nesėkmingo incidento. Kelius Vilniuje prižiūrinti įmonė atsisako padengti vaikino patirtą žalą. Teisininkas pataria vairuotojams, kaip elgtis, kai nukenčiate ar apgadinate mašiną dėl kelio nelygumų.

REKLAMA

Į portalą tv3.lt kreipėsi vilnietis skaitytojas Lukas, kuris vieną vakarą viename sostinės kelių nepamatė vandeniu apsemtos duobės ir prakirto savo automobilio padangą.

Keturiems vairuotojams – ta pati bėda

„Vairuodamas automobilį ir važiuodamas Pergalės gatve Stepono Batoro gatvės link, įvažiavau į vandeniu apsemtą duobę, kelio danga buvo šlapia, lijo lietus. Todėl buvo prakirsta automobilio padanga ir taip pat minimaliai pažeista ratlankio konstrukcijos dalis. Važiavimo greitis siekė apie 37 km/h“, – tv3.lt rašė Lukas.

Vaikinas sakė suprantantis, kad už galimą žalą automobiliui turi atsakyti pats, bet šįkart, anot jo, nebuvo įmanoma įvertinti, kas jo laukia kelyje, mat atkarpoje nebuvo įspėjamųjų kelio ženklų apie kelio nelygumus ar duobes.

REKLAMA
REKLAMA

„Be to, šiame kelyje yra staigus posūkis, o duobė buvo iškart atlikus staigų sukimo manevrą“, – rašė Lukas.

Netrukus po to, kai vaikinas duobėje prakirto padangą, jo teigimu, dar trys skirtingų automobilių vairuotojai susidūrė su ta pačia problema. Vairuotojams teko kviesti kelių policijos ekipažą, kuris užfiksavo įvykius. Pats Lukas pavojingą kelio ruožą pažymėjo įspėjamaisiais ženklais, kad ir kiti vairuotojai galėtų įvertinti riziką.

REKLAMA

Kiekvieną įvykio detalę Lukas nufotografavo ir nufilmavo, kartu su juo per incidentą buvo liudininkų.

„Galime tik įsivaizduoti, kiek žmonių bei kokius milžiniškus nuostolius galėjo patirti ir kiti vilniečiai, kurie važiavo šia kelio atkarpa anksčiau, tačiau nesikreipė į jokias institucijas“, – rašė Lukas.

Po incidento Lukas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę ir savivaldybės kelių priežiūros įmonę „Grinda“, supažindindamas juos su situacija, pavojinga duobe kelyje ir prašydamas bent minimaliai atlyginti patirtus nuostolius.

REKLAMA
REKLAMA

Žalos neatlygins

Luko prašymą išnagrinėjęs savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamentas vaikinui pranešė, kad pagal Civilinį kodeksą numatoma, jog „žalą, padarytą dėl pastatų, statinių, įrenginių ar kitokių konstrukcijų, įskaitant kelius, sugriuvimo ar dėl kitokių jų trūkumų, privalo atlyginti šių objektų savininkas ar valdytojas“, šiuo atveju – „Grinda“.

Tačiau taip pat savivaldybė pažymi, kad Civilinis kodeksas numato, jog „asmuo, valdantis transporto priemonę, daugiau ar mažiau suvokdamas, kad jo elgesys gali būti žalingas jam pačiam, prisiima žalos atsiradimo riziką“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu „Grinda“ Luką informavo sulaukusi tik jo prašymo atlyginti dėl duobės kelyje patirtą žalą bei įvykio nuotraukų, bet ne policijos pažymos ar defektinio akto.

„Pateiktuose dokumentuose nėra konstatuota, jog automobilio apgadinimai ir patirta žala atsirado būtent dėl neva blogai prižiūrimo kelio ar bendrovės kaltės“, – atsakyme Lukui rašė „Grindos“ administracijos tarnybos vadovas, pavaduojantis direktorių, Artūras Macijauskas.

REKLAMA

Įmonė teigia atlikusi savo pareigą žymėti pavojingus kelio ruožus bei šalinti kelio trūkumus.

„Vien tokios aplinkybės absoliučios bendrovės atsakomybės taikymui, visiškai nevertinant nei išorės aplinkybių, nei paties vairuotojo veiksmų ir jam keliamų itin didelių apdairumo bei rūpestingumo reikalavimų, nepakanka“, – rašė A. Macijauskas.

Anot „Grindos“, Lukas „neatidžiai vairuodamas, nepastebėdamas kelyje esančios kliūties, sukeldamas eismo įvykį ir tokiu būdų padarydamas žalos sau ir sukeldamas grėsmę aplinkiniams, pažeidė ne tik visą eilę teisės normų reikalavimų, bet ir bendruosius vairuotojams taikomis atsargumo ir atidumo reikalavimus“.

REKLAMA

„Grinda“ pažymi, kad nesant neteisėtų bendrovės veiksmų, kurie galėjo nulemti automobilio savininko nuostolius, jie nemato ryšio tarp bendrovės veiksmų ir įmonės civilinės atsakomybės, todėl Luko prašymo atlyginti žalą netenkins.

Pataria kviesti policiją ir draudikus

Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas, advokatas Mindaugas Kukaitis pažymi, kad incidentuose, kuomet dėl kelio nelygumų nukenčia vairuotojai ar jų turtas, svarbu daug aplinkybių ir toli gražu ne visada vairuotojams patirta žala atlyginama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Norint gauti atlyginimą už transporto priemonės sugadinimą, kuris įvyko dėl netinkamos kelio būklės, būtina nustatyti, ar valstybės institucija, atsakinga už šio kelio priežiūrą, neveikė taip, kaip pagal įstatymus ši institucija ar jos darbuotojai privalėjo veikti, ar toks veikimas arba neveikimas tiesiogiai sąlygojo žalos atsiradimą“, – tv3.lt sakė M. Kukaitis.

Advokatas vairuotojams į įvykio vietą visuomet pataria kviesti policiją ir net draudimo atstovą, kad pavyktų surinkti kuo daugiau įrodymų apie incidentą ir patirtą žalą, užpildyti įvykio deklaraciją.

REKLAMA

„Nesvarbu, ar esate apsidraudę KASKO draudimu, ar jo neturite, pirmiausia, norėdami, kad jums būtų atlyginta patirta žala, jūs turėtumėte iškviesti policijos pareigūnus, kad pastarieji užregistruotų eismo įvykį ir konstatuotų kokiomis aplinkybėmis buvo jus įvažiavote į duobę, kokia buvo kelio danga, duobės gylis, matomumas, taip pat ar duobė buvo pažymėta skiriamaisiais ženklais, ar vairuotojas, įvertinęs eismo sąlygas, galėjo išvengti susidūrimo. Patirtos žalos dydis turėtų būti nustatytas nepriklausomo eksperto ar turto vertintojo, kuris atliktų sugadintos transporto priemonės apžiūrą, nustatytų padarytos žalos dydį bei surašytų turto apžiūros ataskaitą“, – patarė M. Kukaitis.

REKLAMA

Su šiuo dokumentu nukentėjęs asmuo gali kreiptis į savivaldybę bei reikalauti atlyginti patirtus nuostolius bei patirtas išlaidas už turto vertinimo paslaugas. Jei per incidentą dar ir susižeidėte, turite kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą bei surinkti visus dokumentus, įrondančius jūsų sveikatai padarytą žalą. Šie įrodymai padės reikalaujant turtinės bei neturtinės žalos atlyginimo.

„Jeigu savivaldybė atsisakytų patenkinti jūsų reikalavimą dėl žalos atlyginimo, jums reikėtų kreiptis į teismą. Pažymėtina, kad teismų praktikoje, tais atvejais kai yra pateikiami visi reikalingi įrodymai, savivaldybė įpareigojama atlyginti žalą, atsiradusią dėl pareigos tinkamai prižiūrėti vietinės reikšmės kelius ir gatves nevykdymo ar netinkamo vykdymo“, – pastebėjo M. Kukaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei turite KASKO draudimą, advokato teigimu, jums tereikia turėti policijos pareigūnų pažymą, kurioje būtų užfiksuotos eismo įvykio aplinkybės bei apie eismo įvykį laiku informuoti draudiką.

„Patirtą žalą turėtų įvertinti draudiko ekspertas bei išmokėti jums priklausančią draudimo išmoką. Vėliau draudikas galės kreiptis arba į savivaldybę, arba į teismą dėl žalos atlyginimo“, – sakė M. Kukaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų