Dvi Panevėžio socialinės įstaigos, privalančios ištiesti ranką likimo nuskriaustiesiems, surėmė ginklus. Neįgaliųjų įmonė „Panevėžio Lironta“ kaltina Pataisos namus žlugdant jos verslą ir neįgalius žmones stumiant į gatvę.
Įkalinimo įstaiga atsirevanšuoja įmonės atstovus išvadindama aferistais, reikalaujančiais ketvirčio milijono litų už nereikalingą prekę.
„Panevėžio Lirontos“ ir Pataisos namų pusantrų metų besitęsiančio karo priežastis – senutėliai garažai miesto gale.
„Kovoti su Teisingumo ministerijai pavaldžia įstaiga – tas pats, kaip kautis su vėjo malūnais. Teisingumo nėra“, – piktinosi „Panevėžio Lirontos“ akcininkas 80-metis Pranas Vileikis.
Verslininkas pasakoja išėjęs į pensiją bendrovę įkūrė ne pelno siekdamas, o trokšdamas padėti neįgaliesiems. Kokį kryžių neša negalią turintis žmogus, P.Vileikis žino iš savo patirties – sunkia ir nepagydoma liga serga jo artimasis.
Investicijų nepagailėjo
„Panevėžio Lironta“ plastikiniams armatūros fiksatoriams gaminti prieš aštuonerius metus iš Pataisos namų išsinuomojo keletą dar 1972-aisiais statytų garažų 370 kv. m patalpas.
Bendrovės akcininkas tvirtina į jas investavęs 250 tūkst. Lt. Tiek esą prireikė tam, kad įmonė galėtų garažuose dirbti. Verslininkas vardija už tokią sumą įrengęs tualetą, šaldyti skirtas duobes su vandeniu, vėdinimo, priešgaisrinę ir apsaugos sistemas, išvedžiojęs elektros instaliaciją.
„Čia atsikraustęs verslininkas gali iš karto statyti stakles ir dirbti“, – neabejoja P.Vileikis.
Tačiau gamybai tinkamose patalpose „Panevėžio Lironta“ ilgai nedirbo. Verslininkas tikina pernai vasarą sulaukęs Pataisos namų ultimatumo išsikraustyti. Kodėl įkalinimo įstaiga nusprendė nutraukti nuomos sutartį, įmonės akcininkas neįvardija.
„Prasidėjo nesutarimai. Advokatai sako, apie tokius nesutarimus viešai kalbėti negalima“, – nutylėjo P.Vileikis.
Jis aiškina, neva išsikraustyti buvo liepta, kai Pataisos namų paprašė garažus parduoti.
Aukojo neįgaliuosius
Verslininkas įsitikinęs, kad įkalinimo įstaiga privalo „Panevėžio Lirontai“ sumokėti ketvirtį milijono litų už patalpų įrengimą. Nors ne vienos instancijos teismas pripažino, kad Pataisos namai neįgaliųjų įmonei nėra skolingi, P.Vileikis neabejoja esantis teisus.
„Tokiai mūsų įmonėlei bylinėtis su Teisingumo ministerijos įstaiga! Visi iš mūsų juokiasi, sako, kelkit rankas aukštyn, vis tiek teisybės nerasit“, – teigė verslininkas.
Nors „Panevėžio Lironta“ persikraustė į kitas patalpas ir tęsia veiklą, P.Vileikis tvirtina nuostolių neišvengęs. Teko iš darbo atleisti septynis neįgaliuosius. Dabar iš dvylikos jos darbuotojų negalią turi aštuoni.
Akcininkas dar nėra garantuotas, kad pavyks įmonę išsaugoti. Tačiau, pasak jo, sužlugdyti verslą gali ne sunkmetis, o teismo „Panevėžio Lirontai“ priteisti 21 tūkst. Lt. Tiek nuomos mokesčio bendrovė privalo sumokėti Pataisos namams už pastaruosius pusantrų metų, nors patalpomis jau nesinaudojo.
„Valstybė rėkia: gelbėkime verslą. O koks buvo tikslas mus išmesti iš šitų patalpų? Ką Pataisos namai veiks su tais garažais? Mums išsikrausčius jie vis tiek tušti stovi“, – piktinosi verslininkas.
Įtaria melu
Pataisos namų vadovas Edvardas Norvaišas vardija kitokias karo su neįgaliųjų įmone peripetijas. Pasak direktoriaus, pykčiai prasidėjo, kai „Panevėžio Lironta“ panoro nusipirkti garažus.
„Daug kartų važiavo pas mane ir bandė įtikinti, kad kažkokiame 1980 m. dokumente nurodyta, jog tiesioginių derybų būdu tą turtą galiu jiems perleisti. Aišku, toks įstatymas negalioja. Patalpas galima parduoti tik per Turto fondą skelbiant aukcioną“, – pasakojo direktorius. Tačiau, jo teigimu, garažai reikalingi ir Pataisos namams.
E.Norvaišas tikina netgi buvęs užsiundytas „Panevėžio Lirontos“ darbuotojais. Žmonėms esą buvo išaiškinta, kad per įkalinimo įstaigą neteks darbo. Direktorių stebina, kodėl keletą kartų užsukęs į įmonę joje rasdavo dirbančius vis tuos pačius du žmones.
„Paklausėm, kodėl tik du. Sako, nesikiškit, čia mūsų reikalai. Gal ir jų, bet tegul bent jau nemeluoja, kad dirba neįgalieji“, – aferą įtaria E.Norvaišas.
Kaltina šantažu
Direktorius tvirtina neišmetęs neįgaliųjų į gatvę. Jis spėja, kad „Panevėžio Lironta“ tik siekia pasipelnyti tikėdamasi išsireikalauti 250 tūkst. Lt.
„Apgaule bandė iš manęs išvilioti parašą, kad daug investavę. Taip norėjo gauti Europos Sąjungos pinigų. Nesutikau, o tada prasidėjo: išsikraustom ir išeidami dar prašysim kompensacijos už pagerintas patalpas“, – pasakojo E.Norvaišas.
Kai Pataisos namai atsisakė mokėti, „Panevėžio Lironta“ persikraustė kitur, nors Pataisos namai net du kartus raštiškai siūlė pratęsti nuomos sutartį.
Inga Kontrimavičiūtė