Prieš tris mėnesius Vyriausybės sprendimu kasos aparatai tapo privalomi visose dengtose turgavietėse. Ši naujovė neaplenkė ir taksi įmonių – nuo gegužės 1-osios taksistai privalo pildyti pajamų apskaitos žurnalą ir VMI registruoti kiekvieną taksometrą. Šie pakeitimai anuomet sukėlė nemažą sumaištį, kadangi taksi įmonių atstovai teigė negalėsiantys įsigyti brangių kasos aparatų, o jų darbuotojai esą yra geri vairuotojai, tačiau visai ne kokie buhalteriai ir apskaitininkai. Praėjus kuriam laikui ir nurimus aistroms matyti, kad taksi verslas vis dėlto rado būdų prisitaikyti.
Taksistų nesumažėjo
Artėjant gegužės 1-ajai buvo kalbama, kad dėl minėtų permainų dalis taksi vairuotojų bus priversti išeiti iš darbo įmonėje ir imtis individualios veiklos. Kalbinta UAB „Karališkas vežėjas“ direktorė patikino, kad kai kuriose Šiaulių miesto taksi paslaugas teikiančiose įmonėse taip ir nutiko. Pasak UAB „Karališkas vežėjas“ vadovės, iš jų įmonės išėjo visi taksistai. Jie pradėjo individualią veiklą, tačiau įmonė veiklos nenutraukė – toliau nuomoja autobusus ir mikroautobusus, teikia kitas transporto paslaugas.
Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė, vykdanti viršininko funkcijas, Virginija Pabrėžienė informavo, kad duomenų, jog vien dėl pokyčių nuo gegužės 1-osios įmonės būtų sustabdžiusios veiklą, neturi. Šiaulių AVMI duomenimis, iki rugpjūčio 1-osios Šiaulių apskrityje 34 gyventojai yra įregistravę individualią taksi paslaugų veiklą (26 – Šiauliuose, 8 – Radviliškyje).
Taigi po gegužės 1-osios permainų taksi įmonės veiklos nesustabdė, tačiau individualia taksi paslauga užsiimančių asmenų padaugėjo.
Kelionės maršrutas apskaičiuotas „iš akies“
Minėta situacija, kai po įsigaliojusios naujos tvarkos taksi vairuotojai neretai „pamiršta“ įjungti taksometrą ir kelionės kainą apskaičiuoja „iš akies“, sukėlė susidomėjimą. Šiaulietis pasakoja, kad po kelionės taksi vairuotojas jam pasakęs kelionės kainą, tačiau keleiviui paprašius parodyti, ar jo pasivažinėjimas tikrai tiek kainavo, buvo paaiškinta, kad kelionės metu tiesiog pamiršta įjungti taksometrą, todėl parodyti nėra ką. Vairuotojas sakė savo aplaidumą pripažįstąs, tačiau maršruto kainą puikiai pamenąs ir be taksometro paskaičiavimų. Šiauliečiui nenurimus ir teisybės ėmus ieškoti taksi vairuotojo, kurioje jis dirba, centrinėje būstinėje, situacija aiškesnė nepasidarė. „Iš atsiliepusios merginos reakcijos supratau, kad tokia situacija ten yra gana įprasta“, – sakė taksi važiavęs šiaulietis.
V. Pabrėžienė pripažįsta, kad Šiaulių AVMI visuomet skyrė ir skiria dėmesį šiai veiklos (keleivių pervežimas ir taksi paslaugos) rūšiai, kuri identifikuojama kaip viena rizikingiausių. „Būtų labai gerai, kad taksi keleiviai, sąmoningi piliečiai, apie tokius neleistinus ir neteisėtus veiksmus, įsidėmėję matomoje vietoje pateiktą informaciją pie vežėją, praneštų Valstybinei mokesčių inspekcijai pasitikėjimo telefonu 1882“, – teigė Mokestinių prievolių departamento direktorė.
Slepiamos tikrosios pajamos?
Kita šiaulietė pasakojo, kad jos kelionės metu taksi vairuotojas irgi nenorėjęs įjungti taksometro ir teisinęsis, esą įmonė jiems nustačiusi limitą, kiek pinigų galima oficialiai surinkti per dieną. Moters teigimu, vairuotojas atviravęs, kad taksistai negali tos sumos viršyti, nes tada turės patys susimokėti mokesčius. Dėl šios priežasties jie ir stengiasi, kai tik gali, neįjungti taksometro.
Paskambinus į kelias Šiauliuose dirbančias taksi įmones, aiškaus atsakymo dėl šio „nesusipratimo“ gauti nepavyko. Įmonių atstovai kategoriškai neigia, kad savo vairuotojams nustato kokius nors pinigų už keleivių vežimo surinkimo limitus, kurių jie negali peržengti.
„Negaliu komentuoti, kaip patys vairuotojais elgiasi, kadangi čia jau jų pačių reikalas. Galų gale ir mūsų taksi automobiliai stovi tik taksi aikštelėse, nevažinėja pagal iškvietimus, todėl ir taip per dieną ne kažin kiek keleivių paveža, būna, kad tik du tris“, – sakė „Šiaulių taksi“ vadybininkas Rimantas. Jo teigimu, tokie sukčiavimo atvejai galėtų būti naudingi nebent toms įmonėms, kurių vairuotojai per dieną paveža dvidešimt ar daugiau klientų.
Didžiausią taksi tinklą Šiauliuose valdančios bendrovės „Barveža“ projektų vadovas Andrius Ramanauskas irgi mano, kad dėl minėtų galimų sukčiavimo atvejų kalti, matyt, patys taksi vairuotojai: „Tokių atvejų mūsų įmonėje nėra buvę, o jei vairuotojas veža keleivius neįjungęs taksometro, tai yra jo, vairuotojo, vagystė iš įmonės, kurioje dirba.“ Tačiau, A. Ramanausko teigimu, ir tokie atvejai sunkiai tikėtini, kadangi visi „Barvežos“ taksi vairuotojų maršrutai fiksuojami, o pajamos apskaitomos pagal kasos operacijų žurnalą. Pačių taksi vairuotojų, o ne įmonės kaltę šioje situacijoje įžvelgia ir „Šiaulių taksi“.
Taigi kyla klausimas, ar patys taksistai sukčiauja ir slepia nuo įmonės, kurioje dirba, tikrąsias dienos pajamas, ar taksi įmonės sugalvojo kokį nors originalų būdą apeiti naujai įsigaliojusį įstatymą ir taip išvengia dalies mokesčių?
Tiksli apskaita – būtina
Šiaulių AVMI pasidomėjome, galbūt yra įstatymas, kuriame numatyta, jog priklausomai nuo apyvartos keičiasi taksistų (taksi įmonių) valstybei sumokami mokesčiai, todėl ir stengiamasi nerodyti tikrųjų pajamų.
Pasak V. Pabrėžienės, tokio įstatymo nėra: „Legalios pajamos – tai visų pirma ir visi priklausantys mokesčiai. Nėra pajamų, nėra ir mokesčių. Analogiška situacija pajamoms apskaityti kasos aparatais ir jų kvitams išduoti. Priminsiu, kad įmonės ir gyventojai PVM mokėtojais privalo registruotis, kai jų vykdomos ekonominės veiklos pajamos per metus (per paskutinius 12 mėn.) viršija 155 tūkst. Lt ribą.“
Situacija nuolat stebima
Pasak V. Pabrėžienės, Valstybinė mokesčių inspekcija įgyvendina tęstinį projektą „Keleivių vežimas ir taksi“.
„Stebime situaciją, ją analizuojame ir, aišku, kontroliuojame. Nuo balandžio pradžios buvo atlikta 17 operatyvių patikrinimų – buvo nustatyta pora nelegalaus darbo atvejų, dėl kurių dabar vyksta teisminiai procesai. Dabar nagrinėjamas pažeidimas dėl neįjungto taksometro, bus taikoma atitinkama atsakomybė. Dalyvauta bendruose reiduose su savivaldybės, policijos atstovais. Beje, pernai buvo organizuoti devyni operatyvūs patikrinimai, vienoje bendrovių atliktas mokestinis patikrinimas, kurio metu buvo nustatytas pelno mažinimo faktas ir priskaičiuota daugiau nei 200 tūkst. Lt pelno mokesčio, kitoje bendrovėje – mokestinis tyrimas, kurio metu surinkta medžiaga dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo buvo perduota tirti FNTT prie LR VRM Šiaulių apygardos valdybai“, – apie vykdomą kontrolę informavo Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė.
M. Malcevičius