Per artimiausius kelerius metus į Lietuvą atvyks keturi tūkstančiai Vokiečių brigados karių, tikisi Krašto apsaugos ministerija. Dalis jų apsigyvens su šeimomis, tačiau, kiek tiksliai tokių bus, dar nežinia. Tačiau jau dabar svarstoma, kur jie gyvens.
Kainos kils
„Kariai, vykdydami savo karines pareigas, žinoma, bus įsikūrę kariniuose miesteliuose, toj infrastrukūroj, kuri bus pastatyta, arba, jeigu Vilniuje, toje infrastruktūroje, kuri bus išnuomota“, – tikino krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Galbūt reikės ir individualių namų, kotedžų, gali atvykti nemažos šeimos, mes kalbam apie rimtą logistinę operaciją“, – teigė Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.
Tiek į Lietuvą atvykus karo pabėgėliams iš Ukrainos, tiek tūkstančiams baltarusių kompiuterių specialistų, būsto nuomos kainos augo.
„Buvo momentinis šuolis, 10-15 procentų tos kainos pakilo, bet tai buvo pavasarį-vasarą“, – kalbėjo „Ober-Haus“ atstovas Marius Čiulada.
Panašiai gali pabrangti nuoma ir atvykus vokiečiams.
„Tikėtina, kad tos kainos gali šiek tiek kilti, jiems pradėjus važiuoti, bet tai nebus smūginis, staigus efektas“, – prognozavo jis.
„Norisi tikėti, kad šoko nebus, kadangi pasiūla bus padidinta atitinkamu kiekiu, kiek pas mus atvyksta Vokietijos brigados dalyvių. Tai nelems pasiūlos sumažėjimo, susiveržimo, kas natūraliai kelia kainas“, – žadėjo M. Statulevičius.
Pasipelnyti nepavyks
Prognozuojama, kad daugiausia vokiečių apsigyvens Vilniuje ir Kaune. Veikiausiai rinksis sostinės pietinę dalį, link Rūdninkų poligono ir šiaurinę Kauno pusę, link Ruklos.
Ukrainiečiai dažniausiai nuomojosi pigesnius senos statybos butus, vokiečiai dairosi naujesnės statybos. Krašto apsaugos ministras užsiminė, kad pavyko sumažinti vokiečių pageidaujamą plotą vienam gyventojui, tik nepatikslina, kiek.
„Čia jau detalės, aš į detales nesileisiu“, – kalbėjo A. Anušauskas.
Iš atvykstančių vokiečių tikisi užsidirbti verslas. Jei reikės, net pardavimui skirtus butus paskirs nuomai ar statys jiems naujus.
„Mes kaip verslas formuojam atskirą pasiūlymų paketą tiems, kurie nori nuomot skaidriai, ilgalaikėmis sutartimis, su neribojamomis galimybėmis, kaip gyvūnai ar vaikai“, – teigė Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas.
NATO atstovai jau buvo atvykę į Lietuvą ir domėjosi būsto nuomos sąlygomis.
„Jų lūkestis, kad rinka būtų skaidri, kad galėtų turėti lietuvių-anglų sutartį, kad nuomotojas leistų deklaruoti gyvenamąją vietą, kad nebūtų mokėjimų grynais, tai čia jų lūkestis, kad viskas būtų vokiškai tvarkingai“, – dėstė „Ober-Haus“ atstovas.
Nors ypatingų reikalavimų būstui iš vokiečių lietuviai kol kas neišgirdo, labai pasipelnyti butus nuomojantiems, kažin ar pavyks – vokiečiai kainas gerai išanalizavo.