Ketvirtadienį į Užsienio reikalų ministeriją (URM) vėl iškviestas Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Dražinas.
Per šį susitikimą užsienio reikalų viceministras Rolandas Kriščiūnas paragino Baltarusiją laikytis tarptautinių įsipareigojimų ir Astrave vykdant atominės elektrinės (AE) projektą siekti konstruktyvaus bei korektiško dialogo, pranešė URM.
"Negalima daryti kompromisų branduolinės saugos sąskaita. Pastaruoju metu prasidėjusi nepaaiškinama skuba yra netoleruotina, o tarptautinių įsipareigojimų, visų pirma, Espo konvencijos įgyvendinimas Baltarusijos atominės elektrinės atveju negali būti tik formalus", – pranešime spaudai teigė R.Kriščiūnas. Viceministras pabrėžė, kad pagrindinis Lietuvos keliamas tikslas yra ir bus šio objekto Baltarusijoje saugumas, kurio bus nuosekliai siekiama, nes projekto vykdymas gali turėti įtakos ne tik Baltarusijos, bet ir Lietuvos piliečiams, jų teisei į saugią aplinką.
"Kviečiu susilaikyti nuo vienašališkų veiksmų, neatitinkančių tarptautinių reikalavimų, o vietoj to teikti išsamią informaciją pagal Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo konvencijos) nuostatas ir Espo konvencijos Įgyvendinimo komiteto išvadas", – paragino viceministras. Lietuvos įsitikinimu, tarptautinių organizacijų ir visuomenės dėmesys Baltarusijos atominės elektrinės projektui yra naudingas ir Baltarusijai bei atitinka šios šalies interesus jėgainę statyti saugiai.
URM priminė, kad šių metų balandžio 15 dieną Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas, įvertinęs Baltarusijos pateiktus dokumentus, konstatavo, kad Baltarusija nepateikė reikiamos poveikio aplinkai vertinimo informacijos Lietuvai dėl Baltarusijos atominės elektrinės projekto ir tokiu būdu pažeidė Espo konvenciją. Komitetas atkreipė dėmesį, kad konsultacijos yra vertingos tik tuo atveju, kai yra pateikta prašoma informacija.
"Baltarusija birželio mėnesį atsiuntė į lietuvių kalbą išverstą Lietuvai 2011 metų poveikio aplinkai ataskaitą, dėl kurios jau buvo pareikšta neigiama Espo komiteto išvada, ir priėmė vienašališką sprendimą surengti viešą pristatymo renginį Astrave", - teigiam URM pranešime.
Lietuvos pareigūnai teigia negaunantys atsakymų iš Minsko, kodėl atominei elektrinei pasirinkta Astravo aikštelė, esanti vos 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės Vilniaus. Taip pat neatsakyta, kodėl Baltarusija neatlieka seisminių tyrimų, nors XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje toje vietoje buvo užfiksuoti stiprūs žemės drebėjimai.
Lietuva taip pat teigia laukianti atsakymų, kaip bus vykdomi reaktoriaus aušinimo darbai. Elektrinę numatoma aušinti Neries vandeniu, nors pati elektrinės aikštelė yra aukščiau upės ir nutolusi 10 kilometrų - tai didina tikimybę, kad aušinimo sistema gali sutrikti.
Atominę elektrinę Astrave turėtų statyti Rusijos kompanija "Rosatom".
Baltarusija skelbia planuojanti, kad statybos bus baigtos 2020 metais.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.