Viena draudimo bendrovių sugalvojo akciją ir detektorius žmonėms dalijo nemokamai.
Nemokamai dalijamų dūmų detektorių atskubėjusi vilnietė neaiškina, kam tiek įrenginių jai reikia, bet prisipažįsta iki šiol neturėjusi nė vieno: „Ne, neturėjau. – O kodėl nebuvot įsirengusi? – Nes negavau už dyką.“
Vilnietė bent iki šiol buvo tarp tų 24 procentų tautiečių, kurie, kaip parodė vienos draudimo bendrovės atliktas tyrimas, vis dar neįsirengę privalomo dūmų detektoriaus. Palyginimui, Estijoje šis skaičius siekia tik penkis procentus, o Latvijoje – 18 procentų.
Kiti gavę detektorių vilniečiai sako turėję neveikiančius: „Neturėjau. – Kodėl? – Tai močiutė nupirko, jis sugedo ir nebepakeitė.“
Nemokamai įrenginius gavę žmonės neslepia – apsidrausti ir turėti naują – norisi: „Nu maža kas. O gal pamiršiu. Ar tą puodą išjungti ar lygintuvą, ką gali žinoti.“
Gaisruose didėja žuvusiųjų
Ir tikrai su mirtimi geriau nejuokauti, mat, anot ugniagesių gelbėtojų, rizika pražūti gaisruose didžiulė. Palyginti su pernai, gaisrų šiemet gerokai padaugėjo. Ugniagesiai gelbėtojai skelbia, kad gaisruose šiemet žuvo septyniasdešimt šeši žmonės – dvidešimt dviem daugiau nei pernai.
„Iš šių gaisrų keturiuose buvo įrengti detektoriai“, – tvirtino „If“ turto žalų grupės vadovė Ieva Rapkauskė.
Ugnies liežuviai sužalojo daugiau kaip pusantro šimto žmonių. Draudikai sako, kad žmonės patiria ir didžiulius nuostolius. Vidutinė gaisro žala bute siekia apie 2 500 eurų. Gyvenamajame name nuostoliai, vidutinės išmokos – 13 000 eurų. Gaisrai kyla, anot draudikų, dėl įvairiausių priežasčių.
„Tai susiję su šventinėmis dekoracijomis, kurios buvo ne visai teisingai naudojamos. Joms užsidegus, suveikus dūmų detektoriui, žmogus pastebėjo ir keliais dideliais puodais vandens, ir tada nuostolis lokalus, nuostoliai minimaliausi“, – pasakojo „If“ turto žalų grupės vadovė Ieva Rapkauskė.
Dūmų detektoriai gelbėja gyvybes
Anot ugniagesių gelbėtojų, net ir rūkančius lovoje detektorius kartais išgelbėja. Šiemet ugnis nusinešė 33 neatsargiai rūkiusių žmonių gyvybes. Daugumos jų namuose, kaip sako pareigūnai, dūmų detektorių nebuvo.
„Tai jeigu yra dūmų detektorius ir jis veikia, tai jis pagavęs kažkokį dūmą pradės leisti kažkokį garsinį signalą. Tas garsinis signalas žmogų turėtų pažadinti“, – teigė priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Neringa Leonavičienė.
Kokį dūmų detektorių išsirinkti, atėjusius į jų dalijimo akciją mokė ugniagesiai gelbėtojai, primindami, kad šis įrenginys būtinas kiekvieno namuose.
Detektoriai bus dalijami ir Kaune bei Klaipėdoje. Iš viso jų bus išdalyta 1 200.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.