Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas šeštadienį planuoja pristatyti savo naujos vyriausybės metmenis, išsilaikęs valdžioje po įspūdingos pergalės rinkimuose, per kuriuos buvos sutriuškinti trys jo pagrindiniai varžovai.
Nors apklausos prognozavo kitokius rezultatus, D.Camerono Konservatorių partija užsitikrino 331 mandatą 650 vietų Bendruomenių Rūmuose, todėl jis galės vadovauti vyriausybei antrą kadenciją, ir šįkart jo centro dešinioji partija turės daugumą.
Nors konservatorių rinkimų kampanija buvo kritikuojama kaip pernelyg prėska, ketvirtadienį įvykusio balsavimo rezultatai sukrėtė visas didžiąsias partijas.
Konservatoriai ir Škotijos nacionalinė partija (SNP), pasisakanti už savo regiono nepriklausomybę, ryškiai sustiprino savo pozicijas, tuo tarpu opozicinių leiboristų ir valdančiajai koalicijai priklausiusios Liberalų demokratų partijos lyderiai atsistatydino dėl triuškinamo pralaimėjimo.
Euroskeptiškos populistinės Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis taip pat atsistatydino, kai jo judėjimas, nors ir sulaukęs smarkiai padidėjusio palaikymo, gavo tik vieną vietą parlamente.
Britanijos laikraščiai, komentuodami paskelbtus išsamius rinkimų rezultatus, šeštadienį rašė, kad D.Camerono triumfą nulėmė vadinamieji drovieji konservatoriai.
Tačiau laikraščiai taip pat perspėjo, kad premjero laukia sunki kova, kad išlaikytų Škotiją Jungtinėje Karalystėje, o visą Britaniją – Europos Sąjungoje.
Rinkimai atskleidė didelį susipriešinimą dėl šių klausimų, tad D.Cameronas vengė džiūgauti savo pergalės kalboje, žadėdamas „sutelkti mūsų šalį kartu“.
Grįžęs į ministro pirmininko rezidenciją Dauningo gatvės 10-ąjį namą, D.Cameronas žadėjo reikalauti pakartotinių derybų dėl Britanijos ryšių su ES, o vėliau, iki 2017-ųjų pabaigos, surengti referendumą dėl Britanijos narystės Bendrijoje.
Postų dalybos
D.Cameronas palieka keturis ministrus ankstesnės pareigose ir padidino finansų ministro George'o Osborne'o įgaliojimus, bet šį savaitgalį tikriausiai paskirs kitus ministrus pertvarkytoje administracijoje.
Tikimasi, kad galutinis ministrų kabineto narių sąrašas bus parengtas iki pirmadienio, o ateinančią savaitę dar turėtų būti parinkti jaunesnieji ministrai.
D.Cameronas pasiuntė signalą apie savo vyriausybės darbo tęstinumą, palikdamas ankstesniuose postuose finansų ministrą G.Osborne, užsienio reikalų sekretorių Philipą Hammondą, gynybos sekretorių Michaelą Falloną ir vidaus reikalų sekretorę Theresą May
D.Cameronas taip pat paskyrė G.Osborne'ą „pirmuoju valstybės sekretoriumi“. Šios garbės pareigos numato viršenybę visų kitų ministrų atžvilgiu, todėl finansų ministras vyriausybėje bus antrasis aukščiausio rango pareigūnas po premjero.
Per rinkimų kampaniją D.Cameronas įvardijo G.Osborne'ą, Th.May ir Londono merą Borisą Johnsoną pagrindiniais tikėtinais savo įpėdiniais, anksčiau pažadėjęs, kad ši kadencija premjero poste jam bus paskutinė.
B.Johnsonas dar gali metus dirbti meru, bet jis užsitikrino vietą parlamente. Apžvalgininkai spėliojo, ar D.Cameronas suteiks jam kokį nors prestižinį, tačiau didelės atsakomybės nesuteikiantį postą, kad nereikėtų skirti vietos ministrų kabinete.
Pergalė rinkimuose vertinama kaip palaikymas konservatorių griežto taupymo programai. Tikėtina, kad biudžeto išlaidos bus toliau mažinamos, siekiant sumažinti beveik 90 mlrd. svarų (120 mlrd. eurų) deficitą.
Biržose savaitės pabaigoje svaro ir akcijų kursas kilo, investuotojams nudžiugus aiškiais rezultatais ir vyriausybe, kurią rinkos laiko palankesne verslui negu tikėtinas leiboristų kabinetas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.