Alytaus rajono savivaldybė dvi dienas šventė svarbius Lietuvos valstybės įvykius - karaliaus Mindaugo karūnavimą ir vardo paminėjimo tūkstantmetį. Stebino gausa reginių ir renginių, kuriems pinigų pasisemta iš europinių aruodų pagal Lietuvos ir Lenkijos valstybių Europos teritorinio bendradarbiavimo projektą. Jo pagrindinis tikslas - saugoti kultūrinį tapatumą. Šis šeštadienį it žiedas išsiskleidė Senovės amatų dienoje Dauguose.
Svarbus ir puodžius, ir audėja
Šventės šeimininkas Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas sveikinimo kalboje akcentavo, kad Valstybės dienos iškilmės Dauguose jau tradicinės, kasmet jų laukia rajono gyventojai, gausiai lanko svečiai. Minėdamas mūsų valstybės ištakas, nueitą kelią, teigė, kad gyvenimo kokybė priklauso ir nuo to, kaip mes jaučiamės, bendraujame, nepavydime vienas kitam, kaip sugebame pamatyti, ką turime gražaus ir gero.
„Pasaulio lietuvių vienu metu giedota „Tautiška giesmė“, praūžusi įspūdinga Dainų šventė įrodė, kad mylime savo Tėvynę, esame išdidi tauta. Istorija liudija, kad mes visi kartu įveikėme didesnius sunkumus - karus, tremtį, okupaciją, todėl susitelkę įveiksime ir ekonominius iššūkius“, - kalbėjo meras.
Plojimais sutiktas Seimo narys Antanas Nedzinskas, Seimo Pirmininko Arūno Valinsko sveikinimą perskaitė Vidmantas Žiemelis.
Šiltai priimti europarlamentarės Laimos Andrikienės sveikinimai ir linkėjimai, kuriuos perdavė jos padėjėjas Valdas Kilpys: „Kiekvienas puodžiaus nužiestas indas, kalvio nukalta vinis ar audėjos išausta juosta turtina ir puošia mūsų tūkstantmetę Lietuvą. Ši šventė - tai dar vienas brangus akmuo mūsų valstybės karūnoje. Nes nėra mažų ar didelių darbų valstybės labui... Aš tikiu Lietuva. Drauge atverkime kito tūkstantmečio duris. Nenuvilkime protėvių. Būkime sąžiningi sau patiems, dabarties darbus matuokime ir ateities matu.“
Pakiliai sutikti svečiai iš Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Kosovo valstybių. Vienas iškilių momentų - Ukrainos Respublikos Irpino ir Alytaus rajono savivaldybės bendradarbiavimo sutarties pasirašymas.
Alytaus rajono garbės piliečio vardas suteiktas Kauno medicinos universiteto klinikų Stuburo ir periferinių nervų chirurgijos skyriaus vadovui Broniui Špakauskui, trims rajono abiturientėms - Ingai Baranauskaitei, Gretai Cincilevičiūtei ir Giedrei Masedonskaitei - įteiktos tūkstantmečio premijos.
Eisena priminė Senovės dienas
Valstybės dienos šventė persikraustė į Daugų centrinę aikštę, skverą, raibuliavo ežero pakraščiais. Jos svarbiausiems personažams - kunigaikščiams, karaliams ir karalienėms - buvo išnuomoti sceniniai kostiumai, trepsėjo grynaveisliai žirgai. Šventę režisavo Alytaus rajono savivaldybės vyriausioji kultūros renginių organizatorė Dana Paulėkienė. Kad šventė pavyktų, daug jėgų įdėjo Daugų kultūros centro direktorė Eglė Sereičikienė. Buvo net dvi poros vedėjų: butrimoniškiai mokytojai Asta Jakimonienė ir Sigitas Karlonas, Kultūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausieji specialistai Alma Purvinytė ir Vytenis Skendelis.
„Šventės proga įvyko rajono mažoji dainų ir šokių šventė“, - meno kolektyvų pasirodymą įvertino skyriaus vedėja Virginija Mačiulienė.
Pabandyta atkurti 1937-ųjų Senovės dienos Dauguose eiseną. Iš bažnyčios į miesto aikštę su savo vėliavomis žygiavo miestelėnai, ūkininkai, jaunimo organizacijų atstovai - šauliai, pavasarininkai, miško bičiuliai, maironiečiai.
Buvo smagu paklaidžioti po senovės dzūkų amatų kiemelius.
Apsitaisiusi gražiausiais drabužiais lyg bičių motinėlė su svečiais dūzgė Alovės seniūnė Alvyda Urbanavičienė. Ji vadovavo bitininkų ir floristų kiemeliui. Čia apie bitutes ir saldų medutį pasakojo ūkininkė iš Daugų seniūnijos Albina Klimkevičienė, sukosi geriausios Alovės šeimininkės.
Savo karčemoje kulinarinį paveldą pristatė pivašiūniškiai Rima ir Albinas Čiaukoniai.
Arūnas Laukaitis - Raitininkų seniūnijos seniūnas - globojo medžiotojų ūkį, kurį pristatė „Daugio“ ir „Ūdrijos“ medžiotojų būreliai (vadovai Virginijus Jaruševičius ir Virginijus Pranckevičius). Šventės dalyviai pamatė gausią trofėjų parodą, paragavo žvėrienos ir chašlamos.
Punios seniūnija į šventę atsikraustė su Dzūko pirkia. Ant stalo gausu vaišių. Didžiausioje pagarboje - kaimiška ruginė duona. Rugius sėjo ir kūlė pats Punios seniūnas Gintautas Laukaitis, duoną kepė jo dukra Vilmantė su močiute Danute. Septintą dešimtį baigianti D.Laukaitienė išsaugojusi savo mamos duonos receptą.
Dzūkija - mūsų karalienė
Garsiosios Luksnėnų kaimo bendruomenės dainininkės ir jų vadovė Genovaitė Švabienė išdainavo visas Genovaitės, išleidusios jau antrą savo kūrybos rinkinį, dainas. Luksnėniškių „Alasėlis“ dainavo apie pasaulyje gražiausią karalienę - Dzūkiją.
Daugų seniūnas Vydas Raudonis pabuvo žvejų kaimo gaspadoriumi. „Laukė svečių ne tik žvejai, bet ir visas Daugų miestas, pasistengėme“, - į šventės skrynią miestelėnų įdėto triūso neslėpė seniūnas.
Alytaus seniūnija skambėjo metalo dirbiniais, Miroslavas - medžio drožiniais, Butrimonys audė, verpė, veltinius vėlė, Krokialaukis mezgė, siuvinėjo, Simnas pynė iš vytelių. Apie senuosius amatus pasakojo šių seniūnijų vadovai Visvaldas Dumbliauskas, Jonas Juravičius, Algirdas Jusas, Rimas Jarmala, Vytautas Viršilas. Punsko valsčiaus jaunimo folkloro grupę ir krašto kulinarinį paveldą pristatė Punsko lietuvių kultūros centro atstovas Robertas Vektorius.
Daug šaunių šventės akimirkų liks atmintyje, nes grojo ir dainavo ne tik Alytaus rajono meno kolektyvai, bet ir garsūs svečiai - Lietuvos valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“, Kauno muzikos ansamblis „Ainiai“, kiti šalies atlikėjai, akį džiugino oro balionų, ugnies šou.
Jurgis Kochanskas