• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš pradžių – 13 tūkst. litų skola Savivaldybei, paskui – teisėsaugos pareigūnų apklausa dėl šešių gimdymų namuose. Jei Seimas nuspręs, kad vaikai iki dešimties metų negali būti palikti be priežiūros, devynių atžalų mamos 42-ejų Ritos Kursienės „nusikaltimų“ sąrašas dar pailgės. Iš 3000 Lt besiverčiančiai 11-os asmenų šeimai pasisamdyti auklę nerealu.

Iš pradžių – 13 tūkst. litų skola Savivaldybei, paskui – teisėsaugos pareigūnų apklausa dėl šešių gimdymų namuose. Jei Seimas nuspręs, kad vaikai iki dešimties metų negali būti palikti be priežiūros, devynių atžalų mamos 42-ejų Ritos Kursienės „nusikaltimų“ sąrašas dar pailgės. Iš 3000 Lt besiverčiančiai 11-os asmenų šeimai pasisamdyti auklę nerealu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prasiskolino iki ausų

Į Panevėžio savivaldybės juoduosius sąrašus daugiavaikė motina pateko už tai, kad naudojosi socialine parama nepranešusi, jog trejų metukų nesulaukusį sūnelį pradėjo leisti į darželį. Taip moteris neteisėtai praturtėjo Savivaldybės sąskaita – jai buvo išmokėta 13 tūkst. Lt nepriklausiusios socialinės paramos.

REKLAMA

Sukčiuvienės etiketę pelniusios daugiavaikės motinos bėda, kad ji pagimdė per anksti. Mat pernai pasikeitus įstatymui teisę į socialinę paramą gavo jau ir nedirbančios bei Darbo biržoje neregistruotos motinos, trejų metų neturinčius mažylius leidžiančios į ikimokyklines įstaigas.

REKLAMA
REKLAMA

Iš varguolių atima ir lazdą

Buvusio bendrabučio dviejų kambarių bute išsitenka 11-os asmenų Kursų šeima: abu tėvai, šeši berniukai ir 3 mergaitės – 18-os, 16-os, 15-os, 13-os, 10-ies, 8-erių, 6-erių, 4-erių metų ir jauniausioji vos keturių mėnesių atžala.

Motinystės atostogas turinčios R. Kursienės pajamos – išmokos už vaikus, kitos socialinės pašalpos siekia 1700 Lt. Iš jų kas mėnesį atskaičiuojama ir skola Savivaldybei. Jai išsimokėti prireiks dar dešimtmečio. Gausios šeimos tėtis uždirba apie 1300 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes negirtaujame, nė vienas nerūkome, bet vis tiek mėsos šeima beveik nevalgo. Ne todėl, kad būtume vegetarai. Mėsos neįperkame. Mūsų racionas – daržovės: bulvės, kopūstai, morkos“, – „Sekundei“ pasakojo R. Kursienė.

Net ir susiveržusi diržus gausi šeimyna neišgyvena. Rita neslepia, kad ji pažįstamiems ir draugams prasiskolinusi apie 2000 Lt. Kiek moteris pamena, taip šeima vertėsi visada.

REKLAMA

Panevėžietė sako seniai pamiršusi bet kokius malonumus, už kuriuos reikėtų mokėti.

„Mūsų šeimoje niekada nebūna švenčių prie vaišėmis nukrautų stalų. Tik vaikų gimtadieniams tortą iškepu. Kad neatrodytų skurdžiai, vaikų draugams prigalvoju žaidimų, stengiuosi kaip nors užimti. Kai mane pačią draugės nori pasveikinti, prašau nepirkti jokių dovanų, geriau ką nors ant stalo padėti“, – kalbėjo Rita.

REKLAMA

Šventes pagyvina V. Mikalausko menų mokyklą lankančios dukros muzikavimas. Nors namuose ankšta, bet jos pianinui tėvai vietos surado.

Įstatymo pataisa pavėlavo

Kai besilaukdama devintosios atžalos R. Kursienė vaikų darželin nuvedė į trečiuosius metukus įkopusį sūnelį, ji neslepia žinojusi, kad privalo pranešti Savivaldybės Socialinės paramos skyriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rita teisinasi to nepadariusi iš didelio vargo. Mat pagal tuomet galiojusį piniginės paramos įstatymą, socialinę pašalpą norinti gauti mama privalėjo namuose auginti vaiką iki 3-ejų metų. Tokios sąlygos įstatyme nebeliko nuo pernai sausio, kai R. Kursienė jau buvo įtraukta į juoduosius sąrašus ir tapusi viena didžiausių Savivaldybės skolininkių. Reto girtuoklio, piktybiškai nemokančio už komunalines paslaugas, skola siekia tiek, kiek tvarkingos daugiavaikės mamos, sukančios galvą, kaip išmaitinti devynias burnas.

REKLAMA

Rita sako nemačiusi kitos išeities, tik slėpti tiesą nuo Savivaldybės. Mat sūneliui tebuvo 2,3 metų, kai šeimą viena po kitos užgriuvo nelaimės: devintą kartą pastojusiai Ritai grėsė persileidimas, neįgalų sūnų teko operuoti Kaune, dar viena atžalėlė susižalojusi ranką atgulė į ligoninę.

REKLAMA

„Kur dar galėjau palikti mažąjį, jei ne darželyje? Tėtis dirba, auklei mokėti neturime iš ko, mano tėveliai neturi tiek sveikatos, kad anūkus prižiūrėtų. Jei būčiau pranešusi Savivaldybei, socialinė parama būtų sumažinta, o mes ir taip sunkiai verčiamės“, – pasakojo R. Kursienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena kalbėjo, kita rašė

Anot Ritos, tuo metu mieste buvo vieša paslaptis, kad namuose sėdinčios mamos veda trejų neturinčius vaikus į darželius ir vis tiek pasiima socialines pašalpas. Jos ir patarė R. Kursienei gudrauti. Socialinės paramos skyriuje pildydama prašymus pašalpai gauti Rita nurodydavo mažylį auginanti namuose, nors kas rytą jį nuvesdavo į darželį.

REKLAMA

Šitaip mama slapukavo maždaug 8 mėnesius. Kol kartą Socialinės paramos skyriuje išgirdo esanti pričiupta. Jai liepta grąžinti apie 13 tūkst. Lt.

R. Kursienė tikina, jog dokumentuose deklaruodama netiesą, socialinėms darbuotojoms yra ne kartą užsiminusi apie tikrąją padėtį. Rita vylėsi surasti įtakingų užtarėjų. Daugiavaikė motina pagalbos prašė Seimo narių, europarlamentaro Rolando Pakso, kreipėsi ir į buvusią vaiko teisių kontrolierę, dabartinę seimūnę Rimantę Šalaševičiūtę.

REKLAMA

Panevėžietei nepavyko įrodyti, kad įstatymą pažeidė tik iš vargo ir noro kartais vaikus pamaitinti ne tik daržovėmis, bet ir mėsa. Pasak R. Šalaševičiūtės, įstatymas aiškiai sako, kad asmenys, nuslėpę ar pateikę neteisingus duomenis, reikalingus piniginei socialinei paramai gauti, ir dėl to neteisėtai ją gavę, privalo Savivaldybei grąžinti pinigus.

REKLAMA
REKLAMA

„Darytina išvada, kad kompensacija atimta ne dėl to, kad vaikas lanko darželį, o dėl klaidinančios informacijos pateikimo kompensacijai gauti“, – panevėžietei išaiškino Seimo narė.

Pareigūnams aiškino, kaip gimdė

Iš vargo atsiradusi skola Savivaldybei – ne vienintelė R. Kursienės bėda dėl įstatymų. Neseniai moteris buvo priversta aiškintis pareigūnams dėl gimdymų namuose. Iš devynių net šešios jos atžalos pasaulį išvydo ne ligoninėje, o namų aplinkoje. Paskutinį kartą R. Kursienei gimdyti teko jau ligoninėje.

„Vyras sakė, kad turbūt važiavau mirties ieškoti. Didžiulis skirtumas gimdyti ligoninėje ir namuose vandenyje. Namie ir sienos padeda“, – sako mama.

Jauniausią sūnelį tėvai irgi mielai būtų pasitikę ne gydymo įstaigoje, jei iki šiol jų atžalas namuose priimdavusią vilnietę akušerę nebūtų užgriuvę nemalonumai.

Medikė yra įtariamoji gimdymų namuose byloje. Ji teisinasi, jog, paklusdama Hipokrato priesaikai ir savo sąžinei, nedrįsusi palikti vienų šeimų, apsisprendusių gimdyti namuose.

Pareigūnai apklausė ir R. Kursienę. „Manęs bandė išklausti, kiek sumokėjau akušerei. Įtarimai, kad ji pelnėsi iš tokių kaip mes, yra visiška nesąmonė. Tik už kelionę apmokėdavome. Mes net nebūtume turėję iš ko daugiau mokėti. Kai gulėjau ligoninėje, moteris pasakojo, kai jai gimdymas kainavo apie 1000 litų – kyšiai, palata, vaistai. Man net sunku įsivaizduoti tokius pinigus“, – tvirtina Rita.

REKLAMA

Auklės neįpirks

Daugiavaikė mama tik nusijuokia išgirdusi klausimą, ar gimdo tiek, kiek Dievas duoda. Visi jos vaikai į pasaulį atėjo planuoti ir laukiami. Sulaukę aštuntojo vyras su žmona nusprendė padėti tašką. Tačiau Rita pasijuto laukianti netyčiuko. Tuomet šeimą užgriuvusių bėdų kankinama R. Kursienė persileido. Pora buvo girdėjusi, kad esą po tokio išgyvenimo moteriai sveika pagimdyti. Taip Kursų šeimoje atsirado dar viena burnelė.

„Aštuoni ar devyni didelio skirtumo nebėra“, – mano Rita.

Įstatymų raidę su gyvenimiška realybe sunkiai suderinanti mama neabejoja, kad jos nemalonumai dar nesibaigę. R. Kursienei kelia nerimą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas Vaiko apsaugos įstatymo projektas, numatantis, kad vaikai iki 10-ies metų negalės būti palikti be pilnamečių priežiūros.

„Neįsivaizduoju, kaip tokio įstatymo galėčiau laikytis. Turėtume rinktis – arba valgyti, arba laikytis įstatymo ir samdytis auklę. Vėl būsiu nusikaltėlė“, – mano Rita.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų