• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2010 metais didžiausią grėsmę elektroninėje erdvėje kėlė prieš didžiąsias verslo korporacijas bei socialinių tinklų vartotojus nukreiptos kibernetinių nusikaltėlių atakos, teigiama bendrovės ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios įmonės „NOD Baltic“  pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ESET atstovų, įmonėms daugiausia nuostolių atnešė kibernetinių piratų įsilaužimai siekiant pavogti konfidencialią informaciją bei svarbių sistemų darbo sutrikdymas. Tuo tarpu privatūs vartotojai dažniausiai nukentėjo įkliuvę į nuotoliniu būdu valdomų tinklų „botnet“ apgavystes socialinėje erdvėje.

REKLAMA

„Praėjusiais metais didelę ekonominę žalą sukėlusios atakos įtikino net didžiausius skeptikus, jog kibernetinių piratų grėsmė nėra atsitiktinė. Neabejoju, jog jos šiais metais tęsis ir taps dar pavojingesnės. Tai turėtų paskatinti ir įmones, ir privačius vartotojus atidžiau rūpintis kompiuterių apsauga“, – pranešime cituojamas „NOD Baltic“ vadovas Tomas Parnarauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot T. Parnarausko, didžiosios kompanijos yra itin pelningi taikiniai. Tai puikiai įrodė ir bene garsiausias praėjusių metų išpuolis – „Aurora“ ataka, kurios metu iš daugiau kaip šimto didžiųjų kompanijų buvo pavogti prisijungimo slaptažodžiai ir konfidenciali informacija. „Google“, „Adobe Systems“, „Yahoo Symantec“ – tai tik kelios nuostolių patyrusios įmonės, kurių programinių įrangų ar interneto naršyklių saugumo spragomis pasinaudoję nusikaltėliai įvykdė itin taikliai suplanuotas atakas“, - teigia „NOD Baltic“ įmonės vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausių nuostolių privatiems vartotojams praėjusiais metais atnešė besiplečiantys „botnet“ tinklai. Vienas iš pavojingiausių „botnet“ virusų buvo „Koobface“ – plisdamas socialiniuose tinkluose ir per pranešimų siuntimo programas šis virusas viliojo intriguojančiomis nuorodomis, pvz., „pažiūrėk, koks tu juokingas šiame vaizdo įraše“. Paspaudus šią nuorodą, vartotojas nukreipiamas į tinklalapį su netikra antivirusine programa, reikalaujančia apmokėjimo už kenkėjiškų programų pašalinimą.

REKLAMA

Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET 2010 metais fiksavo ir itin didelį virusų bei kenkėjiškų programų aktyvumą. Remiantis unikalios grėsmių stebėjimo sistemos „ThreatSense.Net“ duomenimis, praėjusiais metais aktyviausios buvo kirmino „Conficker“ atakos. Nuolat atsinaujinantis „Conficker“ kuria savo modifikacijas, kurios be vargo patenka į neapsaugotus kompiuterius, pasinaudojusios „Windows“ šeimos operacinių sistemų spragomis.

REKLAMA

Antrąją vietą pagal užkrėstų kompiuterių skaičių užima virusas „INF/ Autorun“, plintantis per USB atmintines, skaitmeninių fotoaparatų ir kitų išorinių įrenginių laikmenas. Lyderių trejete išliko virusas „Win32/PSW.OnLineGames“, renkantis užkrėstame kompiuteryje saugomą informaciją bei internetinių žaidimų duomenis ir siunčiantis ją savo kūrėjams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtas pagal pavojingumą virusas 2010 metais „Win32/Agent“ pateko į kompiuterius besilankant užkrėstose internetinėse svetainėse ar per mobiliąsias laikmenas. Viruso kūrėjai, vogdami prisijungimo prie svetainių duomenis, ten integravo dalį kenksmingo kodo, taip leisdami virusui plisti. Penktojoje vietoje atsidūręs „Win32/Sality“ kompiuteryje „apsimesdavo“ foniniu režimu dirbančiu procesu ir iš registro ištrindavo saugumo priemones aktyvuojančius įrašus.

REKLAMA

Šeštojoje ir septintojoje vietoje atsidūrė viruso „Conficker“ atmaina „INF/Conficker“ ir kenkėjiška programa „Win32/Tifaut.C“. Abu kenkėjai plito per mobiliąsias duomenų laikmenas, kurias naudodami vartotojai dažnai nepasirūpino net minimalia apsauga.

REKLAMA

Aštuntojoje 2010 m. grėsmių sąrašo vietoje liko tinklalapių lankytojus į virusus įrašančias svetaines nukreipiantis kodas „HTML/ScrInject.B". Devintoje vietoje – „Win32/Spy.Ursnif.A“ (0,81 proc.) šnipinėjanti programa, kuri vagia asmeninę informaciją ir pasinaudodama „Remote Desktop“ nuotolinio aptarnavimo moduliu siunčia ją savo kūrėjams. Paskutinysis pavojingiausių kenkėjų dešimtuke „Win32/Qhost“ naudojosi „Windows“ spragomis, kad įsirašytų į operacinės sistemos katalogą ir savo kūrėjams perleistų užkrėsto kompiuterio valdymą ir prieigą prie vartotojo duomenų.

Pavojingiausių 2010 m. virusų dešimtukas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų