Velykų išvakarėse pustrečio tūkstančio maldininkų Jeruzalėje sugužėjo į senovinę Kristaus Kapo bažnyčią, kur įvyko ilgiau nei tūkstantmetį kasmet rengiama šventosios ugnies ceremonija.
Tikima, kad būtent šioje vietoje Kristus buvo nukryžiuotas, palaidotas ir prisikėlė, tad kiekvienais metais, lygiai antrą valandą dienos Jeruzalės patriarchas žengia į nedidelę kriptą ir čia pradeda ceremoniją: uždega kelias žvakes ir perduoda ugnį maldininkams, taip šventąją ugnį paskleisdamas po visą šventovę. Tikima, kad šventą liepsną įžiebia pro bažnyčios langą į kriptą krentanti šviesa.
Iš Jeruzalės Šventoji ugnis gabenama į Betliejaus mieste esančią Viešpaties Gimimo bažnyčią, pastatytą vietoje, kurioje, kaip tikima, gimė Jėzus Kristus. Čia patriarchą, nešiną šventa ugnimi, skambant dudmaišiams taip pat pasitikta minios tikinčiųjų.
Pernai šių Velykų ceremonijų surengti neleista dėl koronaviruso įvestų suvaržymų. Tačiau šiemet Izraelyje sparčiausiais pasaulyje žmones skiepijant nuo koronaviruso, ribotam maldininkų skaičiui dalyvauti jose leista. Tiesa, apeigas aptemdė tragiška nelaimė žydų ortodoksų religinio festivalio metu, kai per spūstį žuvo 45 žmonės, tarp jų mažiausiai 10 vaikų ir paauglių.
Šiąnakt pompastiškos velykinės mišios surengtos ir Maskvoje esančioje vienoje didžiausių stačiatikių bažnyčių pasaulyje — Kristaus Gelbėtojo katedroje. Pernai naktinėse mišiose nedalyvavęs, šiemet jose pasirodė ir artimus šalies ryšius su stačiatikių bažnyčia pabrėžti mėgstantis Vladimiras Putinas. Velykos tiek Rusijoje, tiek kitose šalyse, kur daugumą tikinčiųjų sudaro krikščionys ortodoksai, laikomos pačia svarbiausia religine švente.
Šiemet Velykų proga Putinas rusams paruošė ir dovaną. Iki 10-ies dienų pratęsė šventinį Velykų laikotarpį, kai nereikia į darbą. Sprendimas priimtas, neva siekiant suvaldyti nemažėjantį koronaviruso sergamumą, tačiau kai kurie rusai įžvelgia ir politikavimą.
„Manau, tai padaryta dėl politinių priežasčių, kad gerai praeitų rinkimai. Esu tuo įsitikinusi 90 procentų. O 10 procentų, kad nuramintų žmones, kad jiems rūpėtų tik jų sodo nameliai.“
„Spėju, kad tai nebuvo padaryta šiaip sau. Jie mažins atlyginimus ir viskas.“
Daugeliui ekspertų taip ir lieka neaišku, kaip priilgintos velykinės atostogos turėtų prisidėti prie pandemijos valdymo. Ir net atvirkščiai – kelia nerimą. Vakciną Rusijoje gavus vos vienam iš dešimties suaugusiųjų, auga nerimas dėl daugėjančių susirgimų, kurie pranašauja šalyje kylančią trečiąją koronaviruso bangą.