Specialistai vardija, kas griežtės darbdaviams ir kas palengvins dalią darbuotojams nuo 2025-ųjų.
2,5 karto didesnis atlygis ir švenčių naktimis
Kaip nurodė Valstybinė darbo inspekcija (VDI), nuo 2025 m. viršvalandinis darbas bus galimas tik gavus darbuotojo rašytinį sutikimą, išskyrus atvejus, kai:
- dirbami visuomenei būtini nenumatyti darbai ar siekiama užkirsti kelią nelaimėms, pavojams, avarijoms ar gaivalinėms nelaimėms ar likviduoti jų skubiai šalintinas pasekmes;
- būtina užbaigti darbą ar pašalinti gedimą, dėl kurio didelis darbuotojų skaičius turėtų nutraukti darbą ar sugestų medžiagos, produktai ar įrenginiai;
- tai yra numatyta kolektyvinėje sutartyje.
Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), šis pokytis užtikrins, kad darbuotojai turėtų daugiau kontrolės dėl darbo krūvio: „Tai apsaugos nuo priverstinių viršvalandžių ir galimų piktnaudžiavimo atvejų iš darbdavių pusės.“
VDI atstovai dar paminėjo, kad nuo šiol Darbo kodekse bus aiškiai įvardytas atlygis už darbą – ne tik švenčių dienomis, bet ir švenčių naktimis turės būti mokamas ne mažesnis kaip 2,5 darbuotojo darbo užmokesčio atlygis.
Ilgalaikio darbo išmoką gaus daugiau žmonių
Kitas pokytis – nuo šiol darbuotojai, atleidžiami dėl darbdavio bankroto, gaus ne tik išeitinę, bet ir ilgalaikio darbo išmoką, atsižvelgiant į nepertraukiamą darbo stažą.
Taigi, jeigu asmuo toje pačioje darbovietėje dirbo 5–10 metų, jam turi priklausyti 77,58 proc. jo vidutinio darbo užmokesčio (VDU), jei dirbo 10–20 metų – 77,58 proc. jo 2 VDU.
Jei asmuo ten dirbo virš 20 metų, ilgalaikio darbo išmoka sieks 77,58 proc. jo 3 VDU.
Pasak SADM, šis pokytis darbuotojams, praradusiems darbą dėl įmonės bankroto, užtikrins finansinį saugumą ir sumažins socialinę nelygybę.
Griežtesnės bausmės įmonių vadovams
Dar viena svarbi naujovė – bus griežtinama vadovų atsakomybė, siekiant efektyvesnės smurto ir priekabiavimo prevencijos.
Kaip aiškino SADM, už smurtą ir priekabiavimą administracinėmis baudomis bus baudžiamas juridinio asmens vadovas, jei jis tuos veiksmus atliko:
„Šis pokytis paskatins saugesnę darbo aplinką, mažins konfliktus, smurtą ir diskriminaciją darbe.“
Kaip aiškino VDI, bet koks nepriimtinas elgesys (nesvarbu, fizinis, psichologinis, seksualinis ar ekonominis; vienkartis ar pasikartojantis; ar dėl jo atsirado, ar tik galėjo atsirasti žala; ir pan.) bus laikomas smurtu ir priekabiavimu.
O jis, pagal Darbo kodeksą, nėra leidžiamas ne tik darbo vietoje, bet ir su darbu susijusių išvykų metu, virtualių susitikimų metu, darbdavio suteiktame būste, pakeliui į darbą ar iš jo.
Įdarbinimo ir papildomo darbo pokyčiai
Pasak VDI, bus detalizuoti papildomo darbo susitarimai: „Susitarime turės būti nurodoma papildomų teisių ar pareigų suteikimo tvarka, siekiant aiškesnio reguliavimo ir mažesnės galimų ginčų rizikos.“
Dabar tariantis dėl papildomo darbo reikia nurodyti tik papildomo darbo laiką, apimtį ir atlygį už jį.
O nuo 2025 m., kaip vardijo SADM, tai lies ir papildomas atostogas, trumpesnį darbo laiką ar ilgesnį poilsio laiką, jei darbuotojas įgyja teisę į šias papildomas teises, vykdydamas papildomą darbo funkciją.
VDI pridūrė, kad keisis tvarka ir dėl įmonės vadovo įdarbinimo – apie naujojo vadovo įdarbinimą darbdaviai galės pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš 1 darbo valandą iki numatytos darbo pradžios (iki šiol reikėjo pranešti likus mažiausiai 1 darbo dienai).
Griežčiau kontroliuos užsieniečius ir laikiną darbą
Taip pat bus griežtesnė laikinojo įdarbinimo įmonių kontrolė.
VDI nurodė, kad nuo šiol bus įtvirtintas konkretus 6 mėn. laikotarpis, po kurio iš sąrašo išbraukta laikinojo įdarbinimo įmonė vėl galės teikti prašymą.
SADM atstovų aiškinimu, jei bus nustatyti pažeidimai, VDI išbrauks laikinojo įdarbinimo įmonę iš sąrašo.
Ministerija pabrėžė, kad iš laikinojo įdarbinimo įmonių sąrašo išbrauktos įmonės pusmetį neturės teisės teikti pakartotinų prašymų VDI dėl įtraukimo į sąrašą:
„Šis pokytis mažins piktnaudžiavimo atvejus laikinojo darbo rinkoje, gerins darbo sąlygas ir apsaugos darbuotojų teises.“
SADM 2025 m. taip pat siūlo nustatyti griežtą užsieniečių iš trečiųjų šalių įdarbinimo kvotą, kurios nebus galima viršyti – t. y. 24 830 darbuotojų:
„Tai yra mažiau nei 2024 m., kai kvota svyravo nuo 32 200 (2021 m.) iki 40 250 (2024 m.). Šiuo pokyčiu siekiama riboti pigios darbo jėgos imigraciją ir skatinti darbdavius įdarbinti Lietuvos darbuotojus.“
Kaip keisis algos, išmokos, pensijos ir tėvų atostogos
SADM paminėjo, kad nuo 2025 m. keisis minimali mėnesinė alga (MMA), kuri nuo dabartinių 924 eurų padidės iki 1038 eurų (t. y. 114 eurų arba 12,3 proc.).
Pašnekovai pridūrė, kad kitąmet 12,2 proc. arba 73 eurais (nuo 600 iki 673 eurų) didės ir vidutinė senatvės pensija. O turintiems būtinąjį stažą ji pakils 81 euru (nuo 640 iki 721 euro).
Taip pat nuo 55 iki 70 eurų didės bazinė socialinė išmoka (BSI). Dėl to motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros socialinio draudimo išmokos per mėnesį 2025-aisiais negalės būti mažesnės už 8 BSI dydžius, galiojusius praeitą mėnesį iki teisės gauti motinystės išmoką atsiradimo dienos. 2025 m. tai bus nuo 560 eurų (70 x 8).
VDI atstovai pridūrė, kad bus patikslinta ir neperleidžiamų atostogų vaikui prižiūrėti trukmė.
Iki šiol įvardyta šių atostogų trukmė buvo 2 mėnesiai, kas keldavo nemažai neaiškumų, kadangi mėnesiai turi skirtingą dienų skaičių.
Nuo šiol vaiko priežiūros atostogos bus aiškesnės – jos truks 62 kalendorines dienas, kurias tėvai galės išnaudoti visas iš karto arba dalimis.
Bus paprasčiau kreiptis į Darbo ginčų komisiją
Taip pat kitąmet kiek prasiplės galimybės kreiptis į Darbo ginčų komisiją.
Kaip aiškino SADM atstovai, į minėtą komisiją bus galima kreiptis VDI adresu ne tik raštu ar elektroniniu paštu, pasirašius elektroniniu parašu, bet ir suformulavus prašymą tokiu būdu, kuris leidžia prašymą teikiantį asmenį identifikuoti arba patikrinti prašymo autentiškumą, t. y. per Valstybinės darbo inspekcijos Elektroninių paslaugų darbdaviams sistemą (EPDS).
Pati VDI pridūrė, kad darbuotojai pateikti prašymą galės bendrąja tvarka, nepriklausomai nuo darbovietės buvimo vietos.
Apibendrindama visus šiuos pakeitimus inspekcija įvardijo, kad visi jie yra skirti ne tik darbuotojų darbo sąlygų gerinimui – šios naujovės užtikrins aiškesnį bei lengviau taikomą reguliavimą ir darbdaviams.
„Tai padės išvengti nesusipratimų ir teisinių ginčų. VDI ragina darbdavius ir darbuotojus aktyviai domėtis įsigaliosiančiais Darbo kodekso pakeitimais ir laiku pasiruošti jų įgyvendinimui.
Informaciją apie DK pokyčius ir taikymo rekomendacijas galite rasti VDI svetainėje“, – nurodė inspekcijos Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė-Dulkė.