• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus Lazdynų mikrorajone, Architektų gatvėje, esančio 16 aukštų daugiabučio gyventojai vieni pirmųjų renovavo daugiabutį, o dabar įdiegė sistemą – Lietuvos sąlygoms pritaikytą šilumos siurblį „Cityvex“, kuris, pasak daugiabučio pirmininko Aliaus Lenkučio, cirkuliacijos mokestį padėjo sumažinti apie tris kartus – nuo 65 Lt iki 23 Lt.

Vilniaus Lazdynų mikrorajone, Architektų gatvėje, esančio 16 aukštų daugiabučio gyventojai vieni pirmųjų renovavo daugiabutį, o dabar įdiegė sistemą – Lietuvos sąlygoms pritaikytą šilumos siurblį „Cityvex“, kuris, pasak daugiabučio pirmininko Aliaus Lenkučio, cirkuliacijos mokestį padėjo sumažinti apie tris kartus – nuo 65 Lt iki 23 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ant daugiabučio stogo įrengtas šilumos siurblys naudoja butuose susikaupusį šiltą orą, išleidžiamą per vėdinimo šachtas, gyvatukams šildyti.

REKLAMA

„Tokiu būdu mums šilumos pagaminimo kaina siekia apie 9 ct. Tuo tarpu miestas parduoda beveik už 30 ct, – pastebėjo A. Lenkutis. – Kai ruošėmės keisti vamzdyną, pradėjau domėtis, kaip būtų galima sutaupyti pinigų. Išsiunčiau el. laiškus tuo užsiimančioms įmonėms, kad pateiktų sąmatas ir pasiūlymus. Tarp jų buvo ir „Enso projects“ siūloma sistema.“

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų (ne) pritarimas ir kaina

Daugiabučio gyventojų atstovas prisiminė, kad balsavimo metu ne visi butų savininkai pasisakė už naująją sistemą. „Gyventojų balsavimas dėl sistemos reikalingumo vyko raštu. Pritarimas buvo didesnis nei reikėjo, kad darbus pradėtume, – sakė daugiabučio pirmininkas. – Pamatę rezultatus netruks ir kiti įžvelgti naudą. Štai prieš porą dienų vienas kaimynas atėjo ir pasakė: „Aš – už. Noriu susimokėti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrija į sistemą investavo savo sukauptas lėšas.

„Kai dar 1997 metais vieni pirmųjų pradėjome renovaciją, tuomet nei valstybės institucijos žinojo, kaip tai turėtų veikti, nei bankai teikė paskolas. Šiandien, aišku, būtų puiku gauti kompensaciją, tada gyventojai psichologiškai jaustųsi geriau, ir greičiau sulauktume likusiųjų pritarimo“, – atviravo daugiabučio gyventojų atstovas.

REKLAMA

Būsto kainos išaugo

Pasak siurblį projektavusios bendrovės „Enso projects“ vadovo Vaido Šaltenio, visos sistemos įrengimas butui kainuoja apie 2 tūkst. Lt.

„Įvertinus visas investicijas, kiek gyventojai sutaupo, atsipirkimas po ketverių penkerių metų yra realus“, – sakė V. Šaltenis.

REKLAMA

Šiandien Lazdynų mikrorajone esantis daugiabutis visiškai renovuotas. Nors namo pirmininkas dar turi minčių, ką norėtų tvarkyti ir gerinti, gyventojai gali džiaugtis ne tik mažesniais mokesčiais, bet ir išaugusiomis būsto kainomis. „Kainos po visų darbų jau antrą tiek padidėjo, o norinčiųjų įsigyti butą mūsų name atsiranda vis daugiau“, – sakė daugiabučio pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip veikia sistema?

Trečiadienį į naujojo siurblio pristatymą susirinkusiems, entuziastams, kitų daugiabučių pirmininkams bei ekspertams, kurių tarpe VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) atstovė Lina Balčiūnienė, energetikos ekspertas, auditorius Rimidijus Pikutis, Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros vadovas Algirdas Čepas, „Enso projects“ inžinieriai pademonstravo ant daugiabučio stogo stovinčius du šilumos siurblius.

REKLAMA

„Sistema veikia pagal du grafikus. Šiandien visu galingumu dirba vienas siurblys. Žiemą veiks abu – tam tikromis valandomis aukštesnė arba žemesnė temperatūra bus palaikoma. Vasarą nustatėme pastovų žemos temperatūros režimą. Bet šie nustatymai nėra galutiniai, gyventojai gali patys nuspręsti, kokia temperatūra jiems tinkamiausia“, – atkreipė dėmesį „Enso projects“ atstovas Albertas Bieliauskas.

REKLAMA

Panaudojama nemokama energija

Pagrindinis inžinierių tikslas, pasak V. Šaltenio, jau pasiektas.

„Techninių parametrų daug nepasakosiu, jei kam rūpi, galiu atsakyti asmeniškai. O toliau – pagrindinis mūsų tikslas – energijos taupymas, kad ta šiluma, kuri nemokama, kurią mes išmetame, šiuo atveju panaudojama naudingai“, – sakė sistemą diegusios įmonės vadovas. – Ir šios šilumos pakanka vonių gyvatukams šildyti ar karštam vandeniui ruošti.“ „Sprendimų yra visokių. Mūsų tikslas buvo sukurti sistemą, kuri duotų maksimalų efektą, minimaliai kainuotų ir būtų lengvai įdiegiama“, – kolegai antrino A. Bieliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistų, tokio tipo įrenginys tinkamiausias ne žemesniems kaip penkių aukštų daugiabučiams nepriklausomai nuo to, ar tai yra senos statybos namai, ar naujos.

Beje, siurblio „Cityvex“ monitoringo (stebėjimo) sistema internetu prieinama visiems.

„Įrengėme monitoringo sistemą, kiekvienas gali užeiti į mūsų interneto svetainę ir pamatyti, kaip realiu laiku ji veikia“, – kvietė V. Šaltenis.

REKLAMA

Komentaras

Rimidijus Pikutis, energetikos ekspertas, auditorius:

Studijavau šią sistemą ir neturiu priekaištų. Tai realiai vienintelis optimalus variantas, nes, pavyzdžiui, daugiabučiuose diegti rekuperacinę vėdinimo sistemą yra be galo sudėtinga. Nėra vietos, kur statyti įrangą. Toliau, – kas norės, kad po kambarius būtų vedžiojami ortakiai. Tai yra gremėzdiškas dalykas. Be to, ir brangu – siurblio sistemą įdiegti kainuoja apie 2 tūkst. Lt, tuo tarpu rekuperacijos sistemą – 8–10 tūkst. Lt.

REKLAMA

Manau, ši sistema turi visas galimybes būti įtraukta į remiamųjų sąrašą. Tuo labiau kad viskam pagrįsti yra padaryti šios sistemos ir dar vienos, esančios Bukčiuose, monitoringai, kas labai svarbu.

Bukčių daugiabutyje ruošiamas karštas vanduo

Vilniaus miesto dalyje – Bukčiuose, esančio daugiabučio bendrijos pirmininkas Dainius sako, kad bendrija namo modernizavimą pradėjo būtent nuo šildymo sistemos – ant stogo „Enso Projects“ specialistai įrengė šilumos siurblį, kuris pro vėdinimo šachtas išleidžiamą šilumą grąžina į karšto vandens ruošimo sistemą. Projektas bandomasis, todėl įmonė gyventojams padovanojo siurblį ir iš dalies finansavo įrengimą. Bukčiuose siurblio „Cityvex“ sistema karštam vandeniui šildyti įrengta 2011 metų lapkritį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų