Prestižinėse lengvosios atletikos varžybose į savo rungčių finalus pateko bėgikė Eglė Balčiūnaitė ir šuolininkas į tolį Povilas Mykolaitis, tik traumos pakovoti dėl apdovanojimų sukliudė sprinterei Linai Grinčikaitei ir dešimtkovininkui Dariui Draudvilai. “Artėjant itin svarbiai vasarai, tokie rezultatai nuteikia optimistiškai", - tvirtina Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis ir šalies rinktinės vyriausiasis treneris Kęstutis Jezepčikas.
Jauna komanda
Prancūzijos sostinėje vykusios varžybos vainikavo lengvosios atletikos žiemos sezoną. Be jau minėtų sportininkų, čempionate varžėsi dar keturi Lietuvos atstovai - bėgikai Rytis Sakalauskas ir Vitalijus Kozlovas, šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė ir šuolininkas į tolį Darius Aučyna. Nors šiems lengvaatlečiams į savo rungčių finalus patekti nepavyko, bendrą mūsiškių pasirodymą pirmenybėse E.Skrabulis įvertino pozityviai.
“Mūsų komanda labai jauna, daugumai sportininkų 23-eji - 24-eri. Geriausi karjeros metai dar prieš akis. Pavyzdys - Portugalijos atstovas Fransis Obikvelu, kuris laimėjo sprinto varžybas. Jam - 33-eji. O kadaise sakydavo, kad 25-erių bėgime jau nėra ką veikti. Labiausiai patyrusi mūsų sportininkė iškovojo medalį, o kiti ne tik pasisėmė neįkainojamos patirties, bet ir užėmė nemažai aukštų vietų. Kitaip nei gerai šio pasirodymo įvertinti negalėčiau", - kalbėjo LLAF vadovas.
Tikisi rekordo
“Sporto žmonių" pašnekovas atskleidė tikintis, kad 2012-ųjų Londono olimpinėse žaidynėse Lietuvos garbę gins didžiausia per visą istoriją lengvaatlečių komanda. “Nepamirškime, kad vasarą varžybose dalyvauja ir metikai, ir ėjikai, ir maratonininkai. Todėl aš manau, kad mūsų sportininkų skaičius gali pasiekti net ir trisdešimt. Ir tai bus ne tik rekordiškai didžiausia, bet ir labai aukšto meistriškumo komanda. Žinoma, esant tokiam biudžetui ir sporto arenų lygiui negalime tikėtis, kad mūsų sportininkai varžysis visose rungtyse, bet ir dabartinis mūsų atletų rungčių spektras yra labai platus - nuo sprinto iki disko metimo", - dėstė E.Skrabulis.
Federacijos vadovas nepanoro prognozuoti, kada bus paskelbtas verdiktas dėl dopingo vartojimu įtariamos maratonininkės Živilės Balčiūnaitės. “Daroma viskas, kas įmanoma, bet vykstančio proceso paskubinti nėra galimybių. Priimtas sprendimas turi būti objektyvus, nenuginčijamas. Galbūt jis paaiškės per 3 savaites, o galbūt ir kur kas greičiau. Galiu pasakyti tik tiek, kad rasti tiesą šioje ant ribos balansuojančioje situacijoje yra labai sudėtinga", - sakė jis.
Varžysis Azijoje
Pagrindinis šio sezono lengvaatlečių startas bus rugpjūčio pabaigoje - rugsėjo pradžioje Pietų Korėjos Degu mieste vyksiantis pasaulio čempionatas. K.Jezepčiko teigimu, atsižvelgiant į tai, kiek dar laiko liko iki šių varžybų, Paryžiuje sportininkų pademonstruoti rezultatai nenuvylė. “Nors individualūs pasiekimai buvo skirtingi, vertinant bendrai, pasirodymas yra geras - visiems šalies lengvaatlečiams užduotas geras tonas. Jeigu būtume šnekėję dar prieš sezoną, sakytume, kad A.Skujytės medalis netikėtas. Tačiau likus dviem savaitėms iki varžybų Paryžiuje, medalį jau buvo galima prognozuoti. O dar džiugiau yra tai, kad Austra Prancūzijoje ne tik sugebėjo pagerinti savo rezultatą, pasiektą Lietuvos čempionate Klaipėdoje, bet parodė, kad turi ir daugiau rezervų", - pabrėžė vyriausiasis rinktinės treneris.
- Europos čempionate startavo devyni Lietuvos sportininkai. Kiek žmonių planuojama siųsti į pasaulio pirmenybes? - “Sporto žmonės" paklausė K.Jezepčiko.
- Paryžiuje buvo tik 24 rungtys, o pasaulio čempionate jų bus 48. Todėl galima sakyti, kad šį sykį varžėsi tik pusė pajėgiausių mūsų žmonių. Bet kad ir kokį skaičių pasakyčiau, vis tiek bus šiokia tokia paklaida - juk prieš patenkant į pirmenybes dar reikės įvykdyti normatyvus, kurie šiemet yra itin aukšti. Palyginti su 2009 m. pasaulio čempionatu Berlyne ir 2008 m. Pekino olimpiada, šių metų normatyvai yra patys aukščiausi. Taigi, be Paryžiuje startavusių sportininkų, vykti į čempionatą pretenduoja daugiakovininkė Viktorija Žemaitytė, bėgikai Sonata Tamošaitytė, Mantas Šilkauskas ir Martynas Jurgilas, 4 ėjikai, 4 metikai, maratonininkė Diana Lobačevskė. Dar neaišku, kaip baigsis Ž.Balčiūnaitės istorija. Laukiame verdikto. Dabartinė nežinomybė kamuoja visus, o labiausiai - pačią Živilę ir jos trenerį Romą Sausaitį. Iš tikrųjų sunku išvardyti visus pretendentus. Į čempionatą ruošiamės išsiųsti daugiau nei dvidešimt žmonių, bet normatyvus gali įvykdyti ir kuris nors iš neišvardytų sportininkų. Be to, mąstome ir apie dalyvavimą vyrų estafetės varžybose.
- Federacijos vadovas užsiminė, kad Londono olimpiadoje Lietuvai gali atstovauti iki trisdešimties lengvaatlečių. Ar tokios prognozės jums neatrodo pernelyg utopinės?
- Galbūt toks drąsus ir nebūčiau, bet jeigu pasiruošimas klostysis sėkmingai, kodėl gi ne? Tradiciškai mūsų būna apie dvidešimt. Galvoju, kad Londone lengvaatlečiai sudarys beveik trečdalį delegacijos. Kažką konkrečiau bus galima pasakyti pasibaigus sezonui, nes olimpiniai normatyvai pradedami vykdyti tik nuo šio pavasario.
- Kurie sportininkai turėtų tapti vasaros sezono lengvosios atletikos rinktinės lyderiais?
- Po žiemos mėnesių ir po praėjusio sezono galima prognozuoti, kad lyderės bus abi daugiakovininkės, disko metikai Virgilijus Alekna ir Zinaida Sendriūtė, ėjikė Kristina Saltanovič, bėgikės L.Grinčikaitė ir E.Balčiūnaitė. Gerą potencialą turi ir šuolininkas P.Mykolaitis. Liko nemažai neįvardintų, bet motyvuotų ir planus puoselėjančių žmonių. Didžiausia jų bėda yra ta, kad trūksta finansų gerai pasiruošti varžyboms. Štai kovo 15 d. išvykstame į treniruočių stovyklą Portugalijoje, bet dauguma vykti negali dėl lėšų stygiaus. Dėl finansavimo ramūs gali būti tik rinktinės lyderiai, o kai kuriems sportininkams į stovyklas tenka vykti už savo pinigus arba ieškoti rėmėjų.
- Kiek žmonių vyks į Portugaliją, koks šios treniruočių stovyklos tikslas?
- Kartu su treneriais keliaus 16-18 žmonių. Stovyklą galima pavadinti žiemą varžybose dalyvavusių sportininkų baziniu pasirengimu vasaros sezonui. Krepšinyje tai įprasta vadinti fiziniu pasiruošimu, o lengvojoje atletikoje keliais žodžiais įvardyti sudėtinga, nes kiekviena rungtis yra individuali, pasirengimas kiekvienai yra specifinis.
- Galbūt kuris nors iš lengvaatlečių jau dabar yra užsitikrinęs kelialapį į olimpiadą?
- Nors olimpiniai normatyvai oficialiai dar nepaskelbti, aišku tiek, kad jie tikrai nebus aukštesni nei į pasaulio čempionatą. Jei juos dar kilstelėtų, kiltų grėsmė, jog į žaidynes tiesiog nesusirinktų žmonės. (Juokiasi.) Logiškai mąstant, kelialapį į Londoną jau turi K.Saltanovič, tereikia tik patvirtinimo. Šį savaitgalį Japonijoje maratoną bėgs D.Lobačevskė, o kovo 26 d. Slovakijoje 50 km ėjimo distancijoje normatyvą mėgins įveikti Tadas Šuškevičius. Kelialapių dalybos prasideda.