Aišku, yra vietų, kur kiekvienas patiekalas turi kokį nors specifinį, užsienietišką pavadinimą, kurio dažnas klientas net negali taisyklingai perskaityti ar ištarti.
Vis tik būna atvejų, kai net ir suprantami meniu esantys pavadinimai gali kaip reikiant pritraukti dėmesį ir sukelti diskusijų.
Tikisi, kad maisto iš kaupiančiųjų neatims
Paviešinta Anykščių restorano „5 taškai“ meniu nuotrauka, o tiksliau – vienas iš padažų, socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė itin daug reakcijų.
Užfiksuotame restorano valgiaraščio lape – išvardinti dešimt padažų, kurių kaina svyruoja tarp 13,90 ir 15,90 euro:
- bazilikų Pesto su saulėje džiovintais pomidorais;
- raudonas mėsos padažas „Bolognese“;
- grybų padažas;
- itališkas pomidorų padažas;
- trijų sūrių padažas;
- jūros gėrybių padažas;
- „Cacio e pepe“ sūrio padažas su juodaisiais pipirais;
- jautienos padažas;
- su „Burrata“ sūriu ir bazilikų Peso.
Ir galiausiai – padažas, pavadinimu Nekaupiantiems „III pakopos pensijų fondo“, kainuojantis 15,90 euro.
Remiantis meniu, padažą sudaro krevetės, lašišos ikrai, sviestas, česnakas ir grietinėlė.
Nuotrauka pasidalijęs vyras juokavo, kad investavimas jau persikelia į restoranus, ir neslėpė, kad tai – vienas įdomesnių meniu, kokį pastaruoju metu yra matęs.
Jis įkėlė patiekalo nuotrauką su minėtu padažu ir pridūrė: „Mes kaupiame III pensijų pakopoje, tad tikimės, jog neatims.“
Taip pavadino, nors apie III pakopą net nežinojo
Toks kontroversiškas padažo pavadinimas sudomino ir komentatorius: daug jų juokėsi ir gyrė idėją, kiti klausinėjo, koks tai restoranas ir kur galima „tokį (padažą – aut. past.) paragauti“.
Anot vieno vyriškio, restorano šeimininkas, panašu, turi neplokščią humoro jausmą.
„Kokia gera reklama restoranui“, – rašė vilnietė.
„5 taškai“ atstovas tv3.lt portalui nedaugžodžiavo. Tokiu padažo pavadinimu jis norėjo pasakyti, kad: „Jei esi „atsigavęs ant šaibų“ ir nesuki galvos dėl jokių pensijų ar kaupimų, tai šitas padažas – tau.“
Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad patiekalas yra sudarytas iš brangių ingredientų.
Atstovas pripažino, kad apie III pakopos pensijas jis net nežinojo – manė, kad padažą pavadino neegzistuojančios pakopos pensijų fondu ir kad jis tiks visiems restorano klientams.
Juk, kai fondas neegzistuoja, nėra ir diskriminacijos.
„Kad egzistuoja ir III pakopa, sužinojau, tik kai žmonės perskaitė ir pradėjo komentuoti. Čia – tik humoras“, – nurodė pašnekovas.
Netrukus „Facebook“ įrašo komentaruose jis pranešė, kad padažo pavadinimą jau pakeitė.
I, II ir III pakopos pensijų skirtumai
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje yra trys pensijų kaupimo pakopos.
I pakopa – įprasta, visiems dirbantiesiems privaloma kaupti pensija, mokant valstybinio socialinio draudimo įmokas „Sodrai“.
Įgijus reikiamą darbo stažą ir sulaukus pensinio amžiaus, asmeniui bus išmokama senatvės pensija, kurios dydį lems jo surinkti apskaitos vienetai (kuo didesnė alga, tuo didesnės įmokos, tuo daugiau surenkama ir apskaitos vienetų) ir darbo stažas.
II pakopa – tai papildomas kaupimas pensijai, į kurį gyventojai yra automatiškai įtraukiami kas 3 metus.
Tokiu atveju asmuo visą gyvenimą privalo mokėti 3 proc. nuo savo pajamų į II pakopos pensijų kaupimo fondus (įmokas galima sustabdyti ilgiausiai 12 mėn.).
Tačiau prie kaupimo prisideda ir valstybė, kuri kas mėnesį į fondą prideda 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio (2024 m. t. y. 27,04 euro per mėnesį arba 324 eurai per metus).
III pakopa – veikia panašiai, kaip ir II pakopa, tačiau į ją žmonės nėra įtraukinėjami, o tokį kaupimą renkasi savarankiškai.
Kaip neseniai tv3.lt portalui aiškino „SEB investicijų valdymo“ vyresnysis fondų valdytojas Paulius Kabelis, II ir III pakopose skiriasi sukauptų lėšų išmokėjimo tvarka.
„II pakopoje sukauptomis lėšomis galima pasinaudoti tik sulaukus pensinio amžiaus arba, jei yra paskirta išankstinė senatvės pensija.
Žmonės vertina III pakopos pensijų fondus dėl lankstumo: kaupiantis asmuo gali pasirinkti įmokų dydį, reguliarumą ir pats nuspręsti, kada ir kaip sukauptomis lėšomis pasinaudos“, – išskyrė P. Kabelis.