Šiandien “Microsoft” ir rankinių laikrodžių gamintojai “Citizen Watch”, “Fossil” ir “Suunto” oficialiai pristato pirmuosius SPOT technologiją naudojančius įrenginius. Tai naujoviški rankiniai laikrodžiai, kurie rodo ne tik laiką, bet ir draugų atsiųstas žinutes, orų prognozę, akcijų kurso pokyčius, perspėja apie eismo spūstis bei siūlo gausybę kitokios realiuoju laiku perduodamos informacijos.
Pirmą kartą apie SPOT (Smart Personal Objects Technology) plačiau imta kalbėti praėjusį lapkritį, kai “Comdex” parodoje “Microsoft” pirmininkas Billas Gatesas trumpai pristatė savo bendrovės iniciatyvą, pagal kurią nedideli kasdienio naudojimo daiktai - laikrodžiai, žadintuvai, raktų pakabukai ar prie šaldytuvų tvirtinami dekoratyviniai magnetai - įgis bevielio ryšio galimybę ir galės priimti iš interneto siunčiamą įvairaus pobūdžio informaciją. Tam skirtos priemonės “Microsoft” tyrimų padalinyje buvo pradėtos kurti dar prieš 3 metus.
Pirmuoju SPOT raidos etapu bevielio ryšio funkciją “Microsoft” ketina diegti rankiniams laikrodžiams ir žadintuvams - tai yra tiems informaciją pateikiantiems asmeninio naudojimo prietaisams, į kuriuos dirsčiojama dažniausiai. Įprastinė laiko rodymo funkcija SPOT laikrodžių bus dar labiau išplėsta - jie rodys tikslų laiką bet kurioje JAV teritorijos dalyje, automatiškai aptikdami naują šeimininko buvimo vietą (pavyzdžiui, keliaujant lėktuvu) ir persijungdami į vietos laiką.
Galimybę nebesukioti rodyklių išskrendant ir sugrįžtant į namus suteikia SPOT įrenginių naudojamas FM radijo ryšys, kuriuo vietinės FM radijo stotys į laikrodžius perdavinės ne tik tikslų laiką, bet ir kitą vartotojams svarbią informaciją. Tačiau apie tai - kiek vėliau.
SPOT laikrodžiai yra kur kas didesni už įprastus, bet išorė - tik maža dalis visų skirtumų. Naujieji laikrodžiai turi 120x90 taškų nespalvotus LCD ekranus, miniatiūriniams įrenginiams pritaikytas CLR (Common Language Runtime) mikrooperacines sistemas “TinyCLR”, 28 MHz ARM procesorius, FM radijo imtuvus, 512 KB ROM ir 384 KB RAM atminties. Palyginti su pirmuoju IBM PC kompiuteriu, pagal naudojamų procesorių spartą SPOT laikrodžiai jį lenkia 4, o pagal darbinės atminties dydį - 8 kartus. Tačiau gyvybingumo SPOT produktams suteikia nuolatinio bevielio ryšio funkcija. “Microsoft” internetą prie rankinių laikrodžių “pririšo” savo sukurtu vienkrypčio ryšio tinklo protokolu “DirectBand”, kuris leidžia perduoti duomenis pasinaudojant papildomu FM radijo stočių dažnių diapazonu. Tai reiškia, kad SPOT laikrodis nuolat klausosi FM radijo signalų ir “ištraukia” asmeninę, jo šeimininkui skirtą, informaciją, kuri užsisakoma internetu. Visi “DirectBand” protokolu perduodami duomenys yra šifruojami naudojant viešojo ir asmeninio rakto technologiją. Kiekvienas laikrodis turi jam skirtą identifikatorių. Kadangi juos įdiegia laikrodžių gamintojai, “Microsoft” neturi SPOT produktų vartotojų duomenų bazės ir negali atsekti, kam kokia informacija siunčiama. Pametus laikrodį tereikia tam tikroje interneto svetainėje įvesti vartotojo identifikacinius duomenis, ir laikrodis bus atjungtas nuo tinklo. Toje pačioje svetainėje galima užsisakyti ir norimas informacines paslaugas. Tarp svarbiausių vadinamųjų duomenų “kanalų” - asmeninės žinutės, kurias į savo artimųjų ir pažįstamų laikrodžius galima siųsti iš interneto tinklapių ar naudojantis “MSN Messenger”. Tai labai primena pirmuosius pranešimų gaviklius, nes žinutes galima siųsti tik viena kryptimi - klaviatūros prie laikrodžio neprijungsi. Vartotojai taip pat gali užsisakyti svarbiausių naujienų paslaugą, 3 dienų orų prognozę, savo turimo akcijų portfelio pakitimus, sporto naujienas bei varžybų rezultatus, informaciją apie dabartines eismo sąlygas mieste, tam tikrose gatvėse įvykusias avarijas ir besiformuojančias spūstis. Kalendoriaus “kanalas” praneš svarbiausių vietos įvykių bei renginių laiką ir vietą, kartu su “Outlook” primins suplanuotus susitikimus, kino filmų - informuos apie kino teatrų repertuarą, ir t.t.
“Microsoft” savuoju “Directband” tinklu ilgainiui tikisi aprėpti visą Amerikos teritoriją. Kol kas jis veikia 8 didžiausiuose šalies miestuose.
Rašant šį straipsnį buvo žinoma tik SPOT laikrodžių savininkams siūlomų informacinių paslaugų kaina: “Microsoft” pranešė, kad visas paketas, iš kurio bus galima atsirinkti labiausiai tinkančias paslaugas, kainuos 9,95 JAV dolerio per mėnesį arba 59 JAV dolerius per metus. Pirmąjį mėnesį paslaugomis bus galima naudotis nemokamai. Naujųjų laikrodžių kaina dar nepaskelbta - anksčiau “Microsoft” atstovai prognozavo juos kainuosiant nuo 130 dolerių. Pirmieji tokie laikrodžiai rinką pasieks dar šį rudenį. Jų galimybes galima įvertinti pasižiūrėjus interaktyvų pristatymą “Microsoft” svetainėje (http://www.microsoft.com/resources/spot/default2.mspx).