Lyginant su 2013 m. Lietuvoje bedarbiais tapo 12 proc. mažiau asmenų. Darbo rinka diktavo specialistų poreikį: daugiau kaip pusė visų darbo pasiūlymų buvo kvalifikuotiems darbininkams, kas ketvirta – penkta darbo vieta – specialistams bei vadovaujančiam personalui, kas ketvirta – nekvalifikuotiems darbininkams. Vienas džiugiausių rodiklių buvo Lietuvoje mažėjantis jaunimo nedarbas. Lyginant 2014 metų sausio ir spalio mėnesių rezultatus, jaunimo nedarbas nuo 20,9 proc. sumažėjo iki 17,5 proc. – t.y. 3,4 procentiniais punktais ir šiuo metu yra mažesnis nei 11-oje ES šalių ir 1 proc. punktu mažesnis už ES vidurkį.
Pavasarį laukiamas darbo rinkos aktyvumo pikas
Personalo paieškos ir atrankos įmonės „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas kalbėdamas apie esamą situaciją darbo paieškos rinkoje prognozuoja, kad šios teigiamos nuotaikos turėtų būti pastebimos ir ateinančiais metais: „Šiandien matome suaktyvėjusią darbo rinką, vis daugiau įmonių ieško naujų darbuotojų ir pavasarį turėtume pamatysime aktyvumo piką. Plečiasi ne tik Lietuvos įmonės, bet jaučiame ir naujų darbo vietų kūrimą iš užsienio investuotojų. Kadangi ateinantys metai bus karšti personalo paieškos rinkoje ir augs darbo vietų skaičius, bendrasis nedarbas turėtų mažėti. Dėl jau dabar juntamo prekių ir paslaugų brangimo, turėtų būti fiksuojama tam tikra infliacija Lietuvoje, tad galime pastebėti ir nežymų atlyginimų augimą. Rinkos duomenimis atlyginimai turėtų didėti 3-5%.“
P. Francas visgi nuogąstauja, kad toks spartus darbo pasiūlos augimas greitu metu apsunkins tiek aukštos kvalifikacijos specialistų, tiek paprastų darbininkų paiešką. „Kaip ir ankstesniais metais buvo pastebimas kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Praėjusiais metais įvestos lengvatos Blue card (Mėlynosios kortelės) sistema turėtų palengvinti aukštos kvalifikacijos specialistų įvežimą į Lietuvą, bet tikėtina, kad artimiausiu metu pradės trūkti ir žemos kvalifikacijos specialistų, o tam sprendimų dar nėra sukurta. Toks darbo jėgos nebuvimas stabdo kokybišką verslo plėtrą, didelių projektų įgyvendinimą bei investicijų pritraukimą. Kalbant apie konkrečias specialybes, didžiausi iššūkiai išlieka IT sektoriuje bei žmonių, kalbančius užsienio kalbomis, tokiomis kaip švedų, danų, norvegų, paieškoje.“- atviravo įmonės partneris.
Personalo atrankos specialistas džiaugiasi, kad jaučiamas nemažas naujų darbo vietų kūrimas iš užsienio investuotojų: „Jie yra patrauklūs darbdaviai, todėl ir darbuotojų pritraukimas jiems sekasi lengviau, tačiau norint sukurti dar daugiau darbo vietų Vyriausybė privalo laikytis pažado, išsakyto dėl darbo kodekso. Užsienio investuotojai labai didelę svarbą teikia darbo santykių reguliavimo naštos mažinimui ir laukia naujųjų pasiūlymų darbo kodekso pataisoms (ypač darbuotojų atleidimo, viršvalandžių reguliavimo srityse).“
JAV investuotojai spartina savo augimo tempus
Šiuo metu jaučiamas augantis JAV kompanijų dėmesys Lietuvai. 2014 metais naujai atėjusios kompanijos kaip “Intermedex”, “Ravel Systems” ir jau esančių kompanijų kaip “CSC” bei “ Thermo Fisher” plėtros projektai labai suaktyvino darbo rinką. Amerikos prekybos rūmai Lietuvoje, kuriems priklauso didžiausios JAV ir keleto kitų šalių investuotojai, džiaugiasi, kad vien jų nariai per 2014 metus sukūrė per 1000 naujų darbo vietų. Viena iš asociacijos narių „Western Union Processing Lithuania“, pasaulinė mokėjimų paslaugų lyderė, yra viena labiausiai vertinamų investuotojų Lietuvoje. Kompanija jau ketvirtus metus kuria aukštos vertės darbo vietas Lietuvoje.
Kendra Ricenbaw, ,,Western Union Processing Lithuania“ vykdomoji direktorė atskleidė, kad staigi įmonės plėtra nebuvo planuota: „Pradžioje verslo plane buvome numatę 250 darbuotojų Vilniuje. Dabar jau turime beveik 1300 kolegų. Mus sužavėjo darbuotojų išsilavinimas, kalbų žinojimas. Lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu, Lietuvoje 97 procentai darbingo amžiaus žmonių kalba daugiau nei viena užsienio kalba. Tai – bene aukščiausias rodiklis Europoje. Mes dirbame Europos, Vidurinių rytų ir Azijos, JAV, Kanados ir Afrikos rinkose, tad užsienio kalbas mokantiems kandidatams suteikiame daug galimybių tobulėti mūsų globalioje įmonėje. Esame pasiruošę apmokyti savo darbuotojus – suteikti jiems reikiamus darbinius įgūdžius. Turime esminį reikalavimą – laisvai kalbėti anglų kalba. Dar bent viena užsienio kalba yra didžiulis privalumas darbinantis mūsų bendrovėje.“- vardino p. Ricenbaw
P. Kendra prisiminė, kad kokybiškai atliekamas darbas skatino „Western Union“ kompaniją steigti daugiau veiklos funkcijų Lietuvoje. „Kasmet augome apie 30%. Panašų darbuotojų skaičiaus augimą planuojame ir 2015 metais. Per pastaruosius keturis veiklos Lietuvoje metus centras išplėtė savo paslaugas ir įtraukė į jas atitikimo teisės aktams (Compliance), apskaitos ir finansų, operacijų, informacinių technologijų, žmogiškųjų resursų valdymo, rinkodaros ir kitas funkcijas. Žinoma, Lietuvoje jaučiamas trūkumas specifinių specialybių profesionalų kaip atitikties teisiniams reguliavimams (compliance) ekspertų. Šios specialybės darbuotojai Lietuvoje nėra rengiami, todėl investuojame į darbuotojų ugdymą ir apmokome darbuotojus reikiamų profesinių kompetencijų įmonės viduje.“ – atviravo vykdomoji direktorė.
Be kvalifikuotos darbo jėgos stygiaus, JAV investuotojus šiuo metu neramina ir geopolitiniai įvykiai Ukrainoje ir Rusijoje, kurie gali sulėtinti tam tikrą dalį naujų investicijų, visgi „Invetuok Lietuvoje” duomenimis per ateinančius metus JAV verslas planuoja sukurti per 600 naujų darbo vietų.