Anot valstybinės darbo inspekcijos, žmonės skundėsi esą darbą reikia pradėti daug anksčiau, nei nurodyta grafike, o baigiamas jis kur kas vėliau. Už viršvalandžius nemokama. Žmonės skundžiasi ir, kad dirbti reikia ne tik tai, kas numatyta darbo sutartyje. Moterys turi kilnoti sunkias dėžes, po darbo išplauti parduotuvę, uždaryti kasą. Darbo inspekcija surengusi patikrinimus nustatė aibę pažeidimų.
Taikytos piniginės baudos
Pasak valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėjo Vytauto Ročio, sulaukus anoniminių skundų buvo patikrintos 8 Klaipėdos apskrityje esančios „Grūstės“ parduotuvės ir visose nustatyti pažeidimai.
„Mes informaciją buvome gavę iš kelių šaltinų. Tai buvo ir anoniminiai skundai. Patikrintos 8 parduotuvės, visose nustatyti tie patys pažeidimai – dėl darbo laiko apskaitos. Kai kuriems darbuotojams buvo užrašoma mažiau valandų negu jie dirbo. Už tai įmonei surašyti protokolai. Tai pats rimčiausias pažeidimas, todėl taikėme poveikio priemones dėl laiko apskaitos. Taikytos piniginės baudos. Už šį pažeidimą jos siekia nuo 150 eur iki 1450 eur“, - tv3.lt sakė V. Ročys.
Kai kurie gautuose skunduose minimi pažeidimai, tikrinimų metu nepasitvirtino, tačiau V. Ročio nuomone, tai dar nereiškia, kad šių pažeidimų nėra.
„Skunduose minimi pažeidimai nepasitvirtino galbūt vien dėl to, kad mes atvažiavę šito fakto nenustatėm, tuo momentu, kai lankėmės neužfiksavome skunduose minėtų faktų. Buvo minima, kad darbuotojai turi kilnoti sunkias dėžes, krovinius. Tačiau duomenis turime surinktus, todėl surašėme rekomendacijas“, - aiškino pašnekovas.
Šio tinko parduotuvės ir toliau bus stebimos.
Patikrinimai ir Telšiuose
Gavus signalą dėl pažeidimų uostamiesčio parduotuvėse, kelios „Grūstės“ parduotuvės buvo patikrintos ir Telšių apskrityje.
„Gavę iš savo administracijos pranešimą, tikrinome pasirinktinai 3 to tinklo parduotuves, esančias mūsų skyriaus teritorijoje. Nustatėme vieną pažeidimą, dėl kurio rašėme reikalavimą ir jau gavome atsakymą apie jo įvykdymą. Tai buvo darbo ir poilsio laiko organizavimo pažeidimas: pietų pertraukos metu, parduotuvės darbuotojos, kurios turėjo ilsėtis – dirbo“, - tv3.lt sakė Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vyr. darbo inspektorius Jonas Liekis.
Pašnekovo nuomone, daugiau pažeidimų specialistams užfiksuoti nepavyko dėl to, kad apie galimus patikrinimus parduotuvių tinklas galėjo numanyti. Mat jau buvo sulaukęs inspektorių vizito.
„Mes daugiau pažeidimų nenustatėme, bet, manau, tik todėl, kad Klaipėdoje savaitę anksčiau buvo gautas skundas ir anksčiau pradėtas tikrinimas. Tad įmonė galbūt padarė išvadas. Todėl mes pradėję tikrinimą jau neberadome tų pažeidimų, kuriuos užfiksavo Klaipėda“, - svarstė J. Liekis.
Ateityje specialistai ketina surengti ne vieną tokį patikrinimą.
„Kadangi ši įmonė vertinant rizikingumą atsidurs pirmame plane, tai mes būsime priversti rengti patikrinimus“, - aiškino J. Liekis.
Vergovė neišnyko ir klesti
Valstybinių ir privačių įmonių profesinės sąjungos vadovas Alvidas Balskus sako, jog vergovė Lietuvoje tęsiasi ir net klesti. O apie darbuotojų išnaudojimą „Grūstės" prekybos tinkle, jis išsiaiškino pats.
„Kadangi gyvenu šalia „Grūstės“, kartą pastebėjau pakabintą skelbimą, kad ieškomi darbuotojai. Aš smalsaudamas kokiomis sąlygomis siūloma dirbti, užkalbinau ten dirbusį pardavėją. Esą turiu pažįstamą, kuris yra prekybininkas ir pradėjau teirautis, kokiomis sąlygomis jam tektų čia dirbti.
Pardavėjas man ėmė pasakoti, kad ateiti į darbą reikia prieš darbą, o po darbo dar daugybę darbų reikia atlikti: išplauti parduotuvę, suvesti kasą. Vidutiniškai jis dirba po 3-4 valandas daugiau negu jam užrašoma. Paklausiau, kiek jis uždirba? Atsakė, kad minimalią algą. Pasakiau, jog, mano nuomone, už tiek darbo ir tiek viršvalandžių, jis turėtų gauti žymiai daugiau.
Mums bekalbant iš sandėliuko išėjo galbūt parduotuvės vedėja ir man sakė neklausyti, ką šis darbuotojas kalba, ir neva jiems nebereikia naujų darbuotojų“, - istoriją prisiminė A. Balskus.
Pašnekovo nuomone, tokia situacija, kuomet darbuotojai išnaudojami, gan dažna. Ypač mažose prekybos įmonėse.
„Vergovė Lietuvoje neišnyko, ji klesti. Kone visur tokiose mažesnėse parduotuvėse darbuotojai išnaudojami. Jie dirba tiek, kiek jiems liepiama, o darbo apskaitos žiniaraštis ten yra tik dėl „akių", kad būtų ką parodyti kai ateina kontroliuojančios institucijos.
Tad jeigu atsakingi pareigūnai pastebėtų iš šalies kada ateina, o kada išeina darbuotojai ir kaip užrašomas jų darbo laikas, pamatytų didžiulius skirtumus. Ir tokiose privačiose parduotuvėse, kavinėse visur taip yra. Tik didieji prekybos centrai, ir tai ne visi, laikosi darbo apskaitos“, - tikina A. Balskus.
Valstybinių ir Privačių Įmonių Profesinės Sąjungos vadovas ragina darbuotojus nebijoti ir kreiptis į atsakingas institucijas - valstybinę darbo inspekciją, ar darbuotojų teises ginančias profesines sąjungas - dėl jų išnaudojimo.
„Pasiskųsti tikrai gali visi, bet žmonės bijo. Jie supranta, kad juos išnaudoja, bet dėl kažkokių priežasčių jie nenori savo teisių ginti. Kad ir pas mane, jie užeina, pašneka, pasiguodžia, o kai pasiūlau padėti, pasakau kur kreiptis – jie išsigąsta, dėl kažkokių priežasčių bijo, nenori, sako, mane pradės persekioti, aš neteksiu darbo“, - aiškina A. Balskus.
Situacijos nekomentavo
Tuo metu tv3.lt žurnalistams susisiekus su prekybos tinklo „Grūstė" generaliniu direktoriumi Deivydu Vyniautu, šis situacijos nekomentavo. Maža to, paprašė savo vardo ir pavardės straipsnyje neminėti. Esą visus klausimus atsiųsti nurodytu elektroniniu paštu. Atsakymo į užduotus klausimus tv3.lt nesulaukė.
Deivydas Vyniautas yra ne tik prekybos tinklo generalinis direktorius, bet ir Mažeikių rajono savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas.