Sostinės „Ryto“ komanda „Jeep“ arenoje treniruojasi nuo pat jos atidarymo 2005-aisiais. 2500 žiūrovų talpinančioje arenoje vyksta ir LKL rungtynės. Iki šiol areną valdė privati bendrovė, tačiau netrukus ji atsidurs Vilniaus miesto savivaldybės rankose. Miestas areną perka už beveik 3,6 mln. eurų ir būtent sumos dydis kelia daugiausia klausimų.
Kaip rodo savivaldybės duomenys, rimčiau domėtis pirkiniu miesto valdžia pradėjo liepos mėnesį, tada užsakė pirmąjį pastato turto vertinimą. Jis parodė, kad arena verta kiek daugiau nei 2 milijonų eurų. Kitas turto vertinimas rugsėjį pastatą pabrangino, tačiau nežymiai. Kaip pasakoja tarybos narys Žilvinas Šilgalis, administracija buvo nusistačiusi ir didžiausią galimą sandorio sumą.
„Tvirtino, kad tikrai susiderės ir kaina nebus didesnė kaip 2,5 mln. eurų“, – sako tarybos narys Žilvinas Šilgalis.
Derybos su pardavėju jau vyko, tačiau dviejų vertinimų mero Remigijaus Šimašiaus savivaldybei kažkodėl neužteko. Trečiąjį užsakė lapkritį, o jis arenos kainą išpūtė iki kone 3,9 mln. eurų.
„Kosmosas, niekaip negaliu suprasti. Kaip gali derybos, kad nusiderėtum, virsti rezultatu su tokia didžiule kaina“, – tęsia jis.
Savivaldybė aiškina, kad norėjo išsamesnės analizės – ar labiau verta pirkti seną, ar statyti naują.
„Trečias vertinimas buvo platesnio masto, rinkos analizė, keturios alternatyvos – kiek kainuotų statytis, kiek kainuotų statyti savo sklype, kiek – perkamam sklype. Manau, kad tai gera praktika, nes suteikia daugiau informacijos“, – kalba administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas.
„Tai nėra vertinimas, tai daugiau rinkos situacija, kas būtų, jeigu būtų. Nemanau, kad savivaldybės administracija ir meras galėjo remtis tuo dokumentu“, – tikina tarybos narys Artūras Zuokas.
Išsipūtusi kaina per didelė nepasirodė. Galutiniai skaičiai rodo, kad savivaldybė voke pasiūlytą milijoninę sumą sugebėjo sumažinti beveik 40 tūkst. eurų. Ir laiko tai laimėjimu.
„Nuo tos nurodytos kainos savivaldybei kaip tik pavyko nusiderėti, nors ir neženklią sumą“, – aiškina A. Bužinskas.
„Susidaro įspūdis, kad tas trečias vertinimas buvo panaudotas kaip pateisinimas, dėl ko iškyla sandorio kaina. Nes labai sunku pasakyti, kodėl, turint du vertinimus, kurie nustatė mažesnę sandorio kainą, reikėjo užsisakyti dar vieną“, – svarsto Seimo narė Agnė Širinskienė.
Neigiamai tai vertina ir Ž. Šilgalis: „Visi kalbėjo, kad reali kaina gali būti apie 2,5 mln., o sumokėta 3,5 mln. Mano mintis labai paprasta – kas pasidalijo tą milijoną?“
Beje, šalia esančios kitos arenos valdytojas Gediminas Žiemelis viešai komentavo, kad prieš metus „Jeep“ areną jam siūlė pirkti už 2,6 mln. eurų – irgi milijonu pigiau nei po metų susiderėjo savivaldybė.
„Klausimas, ar reikėjo naudoti viešuosius pinigus, ar buvo galima, kad sandorį įvykdytų privatus investuotojas. Tada būtų racionaliausia ir ekonomiškai pagrįsčiausia kaina“, – sako A. zuokas.
O „Jeep“ areną valdančios bendrovės „Saulės kopos“ vadovas – buvęs „Tvarkos ir teisingumo“ narys eksparlamentaras Remigijus Ačas. Jis nekomentuoja, ar bendrovė arenos kainą per metus padidino.
„Šią vasarą buvo du pirkėjai. – O dviem kitiems būtumėte brangiau, pigiau ar už tą pačią sumą pardavę? – Čia yra komercinės paslaptys. Kaina nei brangesnė, nei pigesnė. Vieno pirkėjo buvo siūloma didesnė kaina“, – kalba jis.
Opozicijai klausimų kelia ir paties Ačo pavardė šioje istorijoje.
„Aš esu samdomas vadovas ir šitoje įmonėje neturiu nė vienos akcijos“, – rėžia R. Ačas.
Savivaldybė aiškina, kad sandoriu… gelbsti areną. Ir planuoja joje organizuoti ne tik sporto, bet ir kultūros renginius.
„Su dabartiniu statybų bumu artimoje ateityje tas pastatas tiesiog galėtų būti nugriautas ir vietoje jo būtų išvystytas komercinis objektas. Tokiu atveju savivaldybėje dar mažėtų sporto objektų“, – kalba A. Bužinskas.
Itin ironiška, kad tarybos posėdžiams vykstant nuotoliniu būdu visa opozicija balsavimą dėl arenos pirkimo tiesiog pražiopsojo.
„Aš tik atsitraukiau truputėlį nuo darbotvarkės ir žiūriu, kad jau tas klausimas praėjęs. Paskui skambinu, ar buvo, tai niekas net klausimų nekėlė“, – pasakoja Ž. Šilgalis.
„Nedaug yra sprendimų, kurie priimami vienbalsiai. Šiuo klausimu būtent visi tarybos nariai pritarė“, – tikina A. Bužinskas.
Valstietė Agnė Širinskienė dėl sandorio inicijuos tyrimą Seimo Antikorupcijos komisijoje. Kaip tik vakar Viešųjų pirkimų tarnyba pranešė, kad savivaldybė ir mero Šimašiaus žmonos atstovaujama įmonė pažeidė įstatymą dėl Tolminkiemio gimnazijos statybų.
„Netaupomos valstybės biudžeto lėšos, kuriama neskaidri aplinka, pradedant žmonos įmonės įsigijimais, baigiant tokiais sandoriais. Kreipsiuosi į Antikorupcijos komisiją ir siūlysiu prie visos Šimašiaus savivaldybės bylos prijungti ir šį klausimą“, – sako A. Širinskienė.
Balsavimą praleidusi savivaldybės opozicija irgi žada konsultuotis su teisininkais ir ieškoti būdų iš sandorio išskaičiuoti bent pridėtinės vertės mokestį.