• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dujų ir elektros kainos 2022-uosius užbaigė kosminėse aukštumose, tačiau tikrąsias jų pasekmes pajusime nuo sausio, kai šildymas ir elektra brangsta trečdaliu. Jau dabar dalis žmonių skundžiasi, kad jiems išgyventi nepadeda net valstybės kompensacijos, tačiau energetikos ekspertai sako, kad kainos gali augti dar labiau.

Dujų ir elektros kainos 2022-uosius užbaigė kosminėse aukštumose, tačiau tikrąsias jų pasekmes pajusime nuo sausio, kai šildymas ir elektra brangsta trečdaliu. Jau dabar dalis žmonių skundžiasi, kad jiems išgyventi nepadeda net valstybės kompensacijos, tačiau energetikos ekspertai sako, kad kainos gali augti dar labiau.

REKLAMA

Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.

Nors prasidėjus Naujiems metams visuomet tikimės gerų žinių, panašu, kad energetikos fronte jų nebus labai daug. 2023-ieji gali būti energetiškai sunkiausi metai Lietuvai ir visai Europai.

„Prognozės dėl kitos žiemos gana nekokios. Jei 2022 metais pavyko užpildyti dujų saugyklas, nes dar pirmąjį pusmetį dujos į visas šalis tekėjo iš Rusijos, tai 2023 metais mes jau turime tokį vaizdą, kad tik kelios šalys gaus rusiškas dujas ir teks užpildyti saugyklas perkant suskystintas gamtines dujas“, – sakė energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

Iki šių metų pavasario esame ramūs, nes bendras Europos Sąjungos dujų saugyklų užpildymas siekia apie 85 procentus, o visai netrukus bus kalendorinis viduržiemis. Tačiau problemos gali išryškėti šių metų rudenį, kada vėl teks pildyti šaltajam sezonui reikalingą milžinišką dujų kiekį.

REKLAMA
REKLAMA

„Prognozės yra tokios, kad bus sunku. Gali būti, kad ateinanti žiema bus dar sunkesnė, nes taip greitai pakeisti tą didžiulį rusiškų dujų kiekį – 150 milijardų kubinių metrų – yra beveik neįmanoma“, – kalbėjo V. Jankauskas.

REKLAMA

Vers kelti paslaugų kainas

Labai nesmagu pranešti ir tai, kad tie, kas vairuoja dyzelinius automobilius, turės susitaikyti, kad nuo pavasario litras dyzelino greičiausiai šaus į viršų iki 2 eurų ir daugiau.

„50 procentų naftos produktų buvo importuojama iš Rusijos. Kol kas Europos Sąjungos šalys šiuo metu stengiasi kuo daugiau importuoti iš Rusijos, nes yra sutarta, kad nuo vasario 5-os nebebus importuojama. Tai suprantate, kad pakeisti 50 procentų importo kažkuo kitu nėra lengva“, – sakė energetikos ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

Girdėdama tokias kuro kainų prognozes, žinoma renginių vedėja Laima Tamulytė-Stončė jau dabar mintyse skaičiuoja būsimas kelionių į renginius išlaidas. Kad ir kaip beskaičiuotum, jos augs labai smarkiai.

„Vieno savaitgalio metu, jeigu mes turime kokius du renginius, tai jau 300 eurų vien kurui. Atrodo, kad tai įeina į tavo darbą, nes visą laiką netgi klausia, kas įeina? Sakykim, muzika, programa, ir iš karto klausia: o už kurą?“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Tamulytė su savo „Fiat“ autobusiuku zuja darbo reikalais po visą Lietuvą, o kai šis pakrautas kolonėlėmis, mikrofonais ir diskotekų grotuvais, tai kuro bako rodyklė mažėja akyse. Todėl liks vienintelė išeitis – kelti paslaugų kainas.

„Kas gresia? Gresia tai, kad tu turėsi sakyti, kad aš 50 eurų brangstu. O brangt jau nėra kaip. Tai jeigu mes brangsim, žmogus pradės galvoti, ar neužtenka jam kolonėlę kampe pasistatyti ir taip pašvęsti. Tai vadinasi, mes vėl imsim veržtis diržus“, – nuogąstavo renginių vedėja.

REKLAMA

Tikimasi pigesnės elektros

Žinoma, yra ir geresnių žinių. Tikimasi, kad pasibaigus šiai žiemai pagaliau atpigs elektra.

„Dėl elektros dar turime tam tikrų vilčių, nes Europos Sąjungoje daug kalbama, kad reikia sumažinti elektros kainų priklausomybę nuo dujų kainų“, – sakė V. Jankauskas.

Galutinis elektros vartotojas šį pigimą vargu, ar pajaus tiesiogiai, nes daugelis mūsų elektros vartotojų turi daugiametes sutartis su elektros tiekėjais, o sumažėjusia elektros kainą galės džiaugtis nebent tie, kurie perka ją iš biržos.

REKLAMA

„Didžioji dalis elektros pas mus atplaukia iš Skandinavijos. Ten dujų visiškai nenaudojama. Didžioji dalis elektros pagaminama hidroelektrinėse ir atominėse elektrinėse, tai kodėl ji turi būti labai brangi? Ji neturėtų būti labai brangi.

Tai čia turėtų būti politinis sprendimas, kad būtų atskirta. Ir tada mes neturėtume mokėti už elektrą brangiai tik todėl, kad dujos brangios“, – kalbėjo energetikos ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O visai netrukus šilumos abonentai gaus naujas sąskaitas už gruodžio mėnesį. Kadangi gruodis nebuvo labai šiltas, tai prognozuojama, kad skaičiukai sąskaitose bus į ženkliai didesnę pusę.

„Lyginant su praėjusių metų gruodžiu, šilumos kaina išaugo maždaug 50 procentų. Tai šilumos kaina bus tikrai padidėjusi. Šildymo sąskaitos už gruodį, lyginant su praėjusių metų, bus gerokai didesnės“, – tikino Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Valdas Lukoševičius.

REKLAMA

Jei šis šildymo sezonas nemaloniai stebins didelėmis sąskaitomis, tai nuo kito rudens žadamas pigesnis šildymas, nes, tikėtina, vartosime mažiau dujų ir mažesnę kainą lems kiti vartotojams palankūs veiksniai.

„Kalbant bendrai apie šildymo išlaidas, tai manau, kad kitas šildymo sezonas bus geresnis. Pirmiausia – Vilniuje, nes pradės veikti biokuro kogeneracinė jėgainė, kuri turėtų stipriai sumažinti dujų ir skysto kuro poreikį. Tas tikriausiai duos efektą“, – sakė V. Lukoševičius.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų