Antradienį (vasario 19 dieną) „Danisco Sugar“ pradėjo pasirašinėti sutartis su cukrinių runkelių augintojais. Pasak „Danisco Sugar“ žemės ūkio direktoriaus Sauliaus Mozerio, visiems runkelių augintojams išsiųsta detali informacija apie sėklų užsakymo, cukrinių runkelių auginimo, transportavimo, supirkimo ir pristatymo sąlygas.
„Vykdėme derybas su cukrinių runkelių augintojų kooperatyvais, siūlėme jiems palankesnes sąlygas nei buvo numatytos Tarpprofesiniame susitarime, kuris galioja iki 2011 metų, – sako žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris. – Tačiau bendro sutarimo pasiekti nepavyko.“
Cukraus gamintojai vienašališkai prisiėmė įsipareigojimą runkelių perdirbimo nekeisti į cukraus gamyboje iš importuojamų cukranendrių. Tai leis augintojams ilgam užsitikrinti galimybę parduoti užaugintą produkciją perdirbėjams. Superkamų runkelių kainą gamintojai siūlo didinti apie 10 procentų, lyginant su Europos Sąjungos minimalia kaina. Už toną švarių 17,1 proc. cukringumo runkelių (toks vidutinis cukringumas Lietuvos laukuose buvo pastaruosius trejus metus) perdirbėjai siūlo mokėti 115,26 Lt –gerokai daugiau nei Europos Sąjungos nustatyta minimali supirkimo kaina (96 Lt/t, kai vidutinis cukringumas – 16 proc.). 2007-aisiais augintojams buvo mokama 102,87 Lt už toną (neatskaičius 3 litų gamybos mokesčio).
Uždarius Panevėžio cukraus fabriką, šių metų rudenį Kėdainiuose bus perdirbami ir Joniškio, Panevėžio, Šiaulių ir kitų rajonų ūkininkų, anksčiau bendradarbiavusių su Panevėžio fabriku, užauginti runkeliai. Šių regionų žemdirbiams siūlomos palankesnės pristatymo sąlygos: jiems neteks vežti šakniavaisių į Kėdainius – supirkimo punktai bus atidaryti Joniškyje, Pavenčiuose, Panevėžyje. Ūkininkams iki ten atvežus runkelius, į Kėdainius jie bus gabenami geležinkeliu. Mūsų rajono augintojams transportavimo principai nesikeičia.
„Geresnes superkamos produkcijos kainas ir kitas sąlygas siūlome atsižvelgdami į rinkos situaciją, – teigia S. Mozeris. – Pastaraisiais metais pakilusios javų bei kitų žemės ūkio augalų kainos skatina ir mus didinti supirkimo kainą. Mūsų specialistai paskaičiavo, kad efektyviai ūkininkaujant, taikant tinkamas augalų apsaugos, tręšimo priemones, užaugintas derlius, už kurį gaunama mūsų pasiūlyta kaina, atneš ūkininkams stabilų pelną.“
Augintojams atstovaujančių kooperatyvų atstovai derėjosi dėl dar didesnės kainos – jie pageidauja, kad perdirbėjai mokėtų po 120 Lt už toną.
Nors galutinis susitarimas su runkelių augintojais nebuvo pasiektas, sutarčių pasirašymas pradedamas remiantis galiojančio Tarpprofesinio susitarimo pagrindu, įtraukiant augintojams palankesnes „Danisco Sugar“ siūlomas pataisas.
„Nepaisant vis pasigirstančių gandų apie neaiškią cukraus gamybos perspektyvą visoje Europoje, „Danisco Sugar“ tiki Lietuvos cukraus sektoriaus ateitimi ir toliau investuos į Kėdainių cukraus fabriką, siekdama išlaikyti Lietuvos cukraus sektorių konkurencingą šalyje ir Europos Sąjungos rinkoje,“ – įsitikinęs žemės ūkio direktorius S. Mozeris.
Irma Ardavičienė