Skuodo rajono meras Stasys Butautas sako, kad gyventojai dėl to skundžiasi, bet alternatyvų neturi, nes gamtinių dujų tiekimo infrastruktūra čia neišvystyta.
„Skundžiasi gyventojai, bet ką mes galime padaryti, žmonės irgi supranta, kad ne savivaldybė uždėjo tuos akcizus. Kalbėjome tuo klausimu ir su ministru (...) Ministras penktadienį atvažiuoja į Skuodą, čia ir gyventojai, ir ūkininkai, ir verslo įmonės, kuriose gamyba vyksta, nėra alternatyvos, gamtinių dujų mes Skuode neturime“, – antradienį LRT radijui sakė S. Butautas.
SND dujas tiekiančios bendrovės „Suskystintos dujos“ vadovas Valdas Budukevičius sako, kad akcizas brangins šildymo kainą.
„Mes pirksime jau su akcizu, mes parduosime su tuo akcizu, su tuo mokesčiu, tuo dydžiu. Tai, kad jos atskirai kažkur tai nesimatys, tiesiog pabrangs dujos“, – antradienį LRT radijui sakė V. Budukevičius.
Penktadienį Skuode lankytis planuojantis aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad šio miesto gyventojai negalėjo pretenduoti į paramą, skirtą SND alternatyvoms.
„Iki šiol buvusios paramos schemos pakeisti dujinius balionus buvo tik tuomet, kai tu turi bute, taip sakant, virtuvėje balioną, o Skuodo atveju nemažai kur yra ir lauke pastatyta cisterna ir viduje išvedžiotas dujotiekis. Tai jie negalėdavo gauti paramos ir persitvarkyti“, – antradienį LRT radijui sakė S. Gentvilas.
„Skuodas turi ypatybę tą, kad ten nėra gamtinių dujų tinklo, kaip ir geležinkelio, jis toks kaip ir agrarinis kraštas, bet be dujų ir geležinkelio ir tenai problema yra, kad neturint gamtinių dujų nemažai kur naudoja tas naftos dujas“, – kalbėjo jis.
SND dujos taip pat naudojamos gaminti šilumai, kurie tiekiama apie 92 proc. Mažeikių gyventojų. Anot jmiesto merės Rūtos Matulaitienės, socialiai remtiniems gyventojams pabrangęs šildymas bus kompensuojamas, o į šią grupę nepatenkantiems miestiečiams teks papildomas išlaidas sumokėti patiems.
Įsigaliojus Akcizų įstatymo pataisomis, SND akcizas nuo sausio siekia 368 eurus už toną (su PVM).
S. Gentvilo teigimu, akcizas yra būtinas, nes šios dujos importuojamos iš Rusijos taip remiant šią šalį. Ministras sako, kad gyventojai iki šiol suvartodavo nedidelę dalį šių dujų.
„Buitiniai vartotojai yra be galo mažas dalis, nes daugiausiai suskystintų naftos dujų suvartojame vis dėlto transporte – 75 procentai, bet transporte yra pilnas akcizas, tai yra 304 eurai už toną, tai šita lengvata naudojosi ir gyventojai, ir pramonė“, – teigė S. Gentvilas.
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, SND importas iš Rusijos 2022 metais, palyginti su 2021 metais, augo 8,1 karto iki 72,4 tūkst. tonų ir sudarė 55,4 proc. viso šio kuro importo (130,8 tūkst. tonų).