Anot organizatorių, „performanso idėja buvo sujungti tūkstančius balsų, kurie simbolizuoja 21 a. triukšmą ir perkrovą, į raminančią lopšinę, kuri primintų kokybišką vaikystės miegą“.
Pasirodymas pabrėžė faktorius, garantuojančius kokybišką miegą: grynas oras, jauki lova ir rami aplinka, o visa tai papildė ir tūkstančių balsų magija, rašoma pranešime spaudai.
Šis pasirodymas vyko istorinės 100-mečio Dainų šventės metu. Tūkstančiai susirinkusių praeivių buvo suintriguoti ir šios lovos instaliacijos parke: jie stojo stebėti, fotografavosi ir domėjosi performanso reikšme.
Sužinoję, kad tai miego festivalio, skirto edukuoti visuomenę apie miego svarbą, dalis, ne vienas pripažino susiduriantis su miego problemomis ir giliau susitapatino su pasirodymo esme.
Miego performansas buvo plačios Sleep Fest dalis, kviečianti į rudenį vyksiančią konferenciją. Planuojamas 2024 metų spalį, Sleep Fest | Vilnius suburs sveikatos inovatorius, kurie akcentuoja kritinę miego trūkumo įtaką fizinei ir psichinei sveikatai. Festivalio programoje – visame pasaulyje žinomi ilgaamžiškumo ir miego ekspertai, tokie kaip biologinį laikrodį atsukęs Bryan Johnson, savo ilgametę karjerą miego tyrimams paskyręs Dr. Michael Grandner, garsus prancūzų miego menininkas Virgile Novarina ir daugybė kitų.
Pasaulinė miego trūkumo pandemija
Sleep Fest 2024 programa bus skirta atkreipti dėmesį į pasaulinę miego deficito problemą ir kokybišką poilsį šiandieniniame chaotiškame pasaulyje. Gyvenant hustle culture (liet. darbo kultūros) laikais, kai vis sunkiau nusiraminti ir gauti kokybiško miego, geras poilsis tampa daugelio išsvajota prabanga.
Per pastarajį dešimtmetį ženkliai prastėjo pasaulinė miego statistika: pagal 2023 m. „Gallup“ tyrimus vos 48 procentai vyrų ir 36 procentai moterų fiksavo tenkinantį ir pilnai atstatantį miegą. Vieni labiausiai paveiktų – Millennials karta (žmonės nuo 28 iki 43 metų 2024 m.) ir Generacija Z ( nuo 12 iki 27 metų 2024 m.) kurie patiria aukštą stresą, nerimą ir miego problemas dėl beveik nestojančio online gyvenimo ir jo sąlygojamo psichofizinio nuovargio.
Pagal minėtą šaltinį, Millennials karta labiausiai sunerimusi dėl miego trūkumo įtakos sveikatai – pagreitinto senėjimo, streso ir prastesnio emocijų valdymo.
Be to, didžiausias miego deficitas ir aukščiausi streso rodikliai fiksuojami jaunų (18-29 metų) darbuotojų, ypač moterų, demografinėse grupėse.
Šios grupės sunkiausiai adaptuojasi prie vis greitėjančio gyvenimo ritmo, patiria daug nerimo ir miego problemų. „Sleep Foundation“ duomenimis, beveik 70 procentų Millennials kartos kenčia nuo suprastėjusios miego kokybės, o 57 procentai pripažįsta, kad tam įtakos turi stresas.
Gen Z (liet. Generacija Z) irgi patiria sunkumų: 2023 m. statistika rodo, kad apie 50 procentų jaunimo online erdvėje yra aktyvūs „beveik visada“.
Su tuo siejamos sveikatos problemos tampa vis aiškesnės ir skatina jaunąją kartą dairytis būdų, kaip kovoti su 21 a. stresu.
Populiarūs socialinių tinklų vaizdo įrašai, tokie kaip grįžimas į gamtą (ang. „reconnecting with nature“) arba psichinės sveikatos pasivaikščiojimai (ang. „mental health walks“), tik įrodo visuomenėje paplitusį poilsio poreikį. Sleep Fest siekia atkreipti dėmesį į šią neraminančią statistiką ir skatina sveikesnio miego įtraukimą į sveikatos priežiūros praktikas.
Pirmasis Europoje miegui skirtas festivalis ir pasauliniai ilgaamžiškumo ekspertai
Augant susidomėjimui ilgaamžiškumo tema, Sleep Fest suburs svarbiausius miego ir šios industrijos ekspertus.
Festivalyje bus pristatyti naujausi mokslo atradimai miego ir ilgaamžiškumo srityse, naudingi patarimai ir naujoviškos technikos, skirtos miego ir gyvenimo kokybei gerinti. Programoje bus analizuojamos pagrindinės temos: psichinė sveikata, miego ir ilgaamžiškumo pagrindai, praktiniai sveikų įpročių kūrimo būdai.
Baltijos miego inovacijų industriją atstovaus įvairių sričių specialistai, kurie aptars neuromokslo, psichologijos, meno, miego medicinos ir naujausių NAD+ tyrimų atradimus.
Sleep Fest programoje dalyvaus daugybė ilgaamžiškumo temos žvaigždžių, įskaitant Bryan Johnson, „Project Blueprint“ įkūrėją, kuris sugebėjo atsukti savo epigenetinį amžių atgal, ir Michael Grandner, mokslininką, tyrinėjantį miego trūkumo poveikį fizinei ir emocinei sveikatai. Festivalio metu interaktyvias gilaus poilsio nemiegant (angl. non-sleep deep rest) sesijas ves olandų neuromokslininkas Leo Van Woerden.
Kiti žinomi specialistai, tokie kaip biohakeris Siim Land, ilgaamžiškumo futuristė Dr. Ines O’Donovan ir miego menininkas Virgile Novarina, kuris dvidešimt metų analizuoja miegą, papildys programą savo tarptautine patirtimi ir išskirtiniais performansais.
Nerimo pilname pasaulyje Sleep Fest kviečia dalyvius patirti raminančią bendrystę ir kartu ieškoti būdų, kaip galime sau padėti – jungtis bendram gero miego tikslui.
Daugiau informacijos apie Sleep Fest programą ir pranešėjus galima rasti čia.