Penktadienį Rusijoje lankysiantis Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pareiškė, kad neplanuoja iš Rusijos reikalauti atsiprašymo už lenkų karo belaisvių sušaudymą Katynės miške 1940 metais, praneša Interfax.
Anot Lenkijos premjero, komplikuotos istorijos problemos negali gadinti dabartinių abiejų šalių santykių. "Daug geresnis sprendimas - kantrus praeities problemų aiškinimasis. Lenkija turi sudėtingą, bet naudingą patirtį spręsdama istorines problemas su savo kaimynais. Geras pavyzdys - Lenkijos ir Vokietijos santykiai", - sakė D. Tuskas.
Nors atsiprašymo ir nereikalaus, naujasis Lenkijos premjeras mano, kad Katynė neturėtų būti palikta užmarštyje. "Sąžiningas Katynės įvertinimas yra Rusijos problema. Aš nemanau, kad politikų pareiga yra reikalauti atsiprašymų. Tikiuosi, kad Rusijos lyderiai artimiausiu metu supras, kad istorinė tiesa yra geriausias santykių su kaimynais pagrindas", - pridūrė D. Tuskas.
Smolensko apskrityje esančiame Katynės miške 1940 m. gegužės mėn. buvo sušaudyta apie 15 tūkst. lenkų karo belaisvių, kurie buvo laikomi trijuose NKVD lageriuose – Kozelsko, Ostaškovo ir Starobelsko.
Katynė - tik vienas iš aistras kaitinančių klausimų Lenkijos ir Rusijos santykiuose. Nors Katynės tragediją Rusija linkusi užmiršti ir sovietų dalyvavimo žudynėse įrodymus vadina „nepatikimais“, Lenkijai sutikus savo teritorijoje dislokuoti priešraketinį gynybos skydą Rusijos pasiuntinys NATO Dimitrijus Rogozinas pačiai Lenkijai pasiūlė prisiminti Antrojo pasaulio karo istoriją.
"Lenkų kolegos turi prisiminti savo istoriją. Atsidūrusi konfrontacijos linijoje Lenkija visąlaik išgyvendavo tragediją. Taip Lenkija per II pasaulinį karą prarado beveik trečdalį savo gyventojų“, - teigė D. Rogozinas.
„Esu įsitikinęs, kad ši siaubinga pamoka nenuėjo veltui ir Lenkija planuos savo užsienio politiką remdamasi draugiškais santykiais su visais kaimynais“, - mokė rusų diplomatas.
Komentuodamas priešraketinio skydo dislokavimą ir D. Rogozino pareiškimą, kad dialogas tarp Lenkijos ir Rusijos baigėsi dar neprasidėjęs, D. Tuskas rusų žurnalistams sakė, kad Lenkija nenori savo kaimynams kelti neigiamų emocijų ir baimių, o Rusija yra viena iš keleto šalių pasaulyje, kuri neturėtų bijoti kitų valstybių. Dialogą dėl priešraketinio gynybos skydo D. Tuskas pažadėjo tęsti Maskvoje.
D. Tusko kelionė į Maskvą bus pirmasis aukšto Lenkijos pareigūno apsilankymas Rusijoje nuo 2004 metų Aleksandro Kwasniewskio vizito.