Pulkininko Vytauto Pociūno šeštosiose žūties metinėse dalyvavęs visuomenininkas Darius Kuolys pažėrė kritikos dėl tam tikrų pareigūnų nesugebėjimo ištirti iki šiol aistras kurstančios bylos. D. Kuolys taip pat suabejojo, ar tauta tikrai gyvena laisvoje Lietuvoje, nes, anot jo, panašu, kad viską valdo anoniminės grupuotės.
– Kas šiuo metu žinoma dėl V. Pociūno žūties tyrimo? – Balsas.lt paklausė D. Kuolio.
– Iš tikrųjų mes tiksliai nežinome nieko. Teismai du kartus privertė generalinę prokuratūrą atnaujinti šį tyrimą. Džiugu, kad pagaliau ši byla buvo perduota prokurorui Artūrui Urbeliui. O šis prokuroras į pagalbą pasitelkė kriminalistus. Mat prieš tai bylą tyrę prokurorai net nematė pagrindo pasitelkti su tokiomis bylomis dirbusių kriminalistų.
Taip pat žinome, kad tie žmonės, kurie anksčiau buvo pasitelkti, vėliau paliko postus ir nuėjo vadovauti į FNTT (Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą – aut. past.). O netrukus su jais buvo susidorota. Niekam ne paslaptis, kad taip pasielgė Valstybės saugumo departamentas (VSD). Todėl iš esmės ta istorija įgyja tokį keistą atspalvį.
Dar vienas dalykas – pomirtinis pulkininko V. Pociūno šmeižtas. Kaip įrodyta parlamente atliktu tyrimu (vykusiu po V. Pociūno žūties), šmeižtą organizavo VSD žmonės, buvę V. Pociūno kolegos.
– Kaip vertinate tokį buvusių kolegų elgesį?
– Sunku ką ir pasakyti. Apskritai ta situacija po V. Pociūno žūties tapo dar nešvankesnė, nes vienas tų žmonių, kuris organizavo V. Pociūno šmeižtą, jo kolega, šiuo metu dirba Lietuvos Respublikos Seime, Seimo vicepirmininko padėjėju.
O tai, sutikite, neatrodo garbinga. Blogiausia, kad dėl visos šios istorijos Lietuvos valstybės situacija tampa klampi. Apie moralę, apie švarią politiką kalbėjusios dabartinę vyriausybę sudarančios jėgos nepadarė nieko, kad V. Pociūno žūtis būtų ištirta, kad jo šmeižto kampanija būtų išaiškinta.
Dar vienas dalykas, tie žmonės, kurie organizavo šmeižtą šiandien yra labai arti mūsų valdžios, parlamento aukščiausių postų. Toks akibrokštas tiesiog bado akis.
– Kokią reikšmę turi šis V. Pociūno žūties metinių minėjimas?
– Noriu atkreipti dėmesį, kad visą laiką Krašto apsaugos ministerija mums suteikdavo garso aparatūrą. Šiandien taip pat buvo pažadėta aparatūra, bet jos nėra. Paskutinę minutę atsisakė. Tai rodo tam tikrą požiūrį į V. Pociūną, jo pagerbimą, prisiminimą. Su tokiomis istorijomis valstybė negali taikstytis, jas būtina ištirti.
– Kada gali būti padėtas taškas V. Pociūno žūties aplinkybių tyrime?
– Sunku pasakyti. Tačiau galiu drąsiai teigti, kad tokių minėjimų bus tiek, kiek to reikės Lietuvai apsivalyti ir apsišvarinti. Esame laisvi žmonės, nors kol kas civilizuotos valstybės neturime. Ir V. Pociūno žūties tyrimo, ir pomirtinio šmeižto istorija yra tam tikras lakmuso popierėlis, kuris parodys, ar mūsų valstybė iš tiesų yra laisva ir civilizuota, ar mes tik imituojame laisvą ir nepriklausomą tautą, nors iš tiesų esame valdomi tam tikrų anoniminių grupuočių.