Palaikyti braškančią Andriaus Kubiliaus Vyriausybę šalies vadovę Dalią Grybauskaitę verčia nerimas, baimė, neišsipildę lūkesčiai ir norai, tačiau tikrai ne realybė, spėja politologai. Vos tik A. Kubiliaus ministrų kabinetas patenka į nemalonią situaciją, iš Daukanto aikštės pasigirsta balsas: „Kitų alternatyvų Vyriausybei nėra!“ Prezidentė vengia nurodyti aiškius tokio politinio sprendimo motyvus, tačiau tai ją tik susilpnina.
Tegali pasiūlyti liežuvį
Savaitės pradžioje paramą A. Kubiliaus Vyriausybei viešai ir skambiai deklaravusi prezidentė, regis, nerimauja dėl susiklosčiusios politinės padėties. Teigdama, jog kitos valdančiosios daugumos ji nemato, prezidentė aiškiai leido suprasti , jog A. Kubilius vis dar turi jos paramą. Tačiau tai, anot politologo Lauro Bielinio, tėra „greičiau lūkestis nei realybė“.
„Teigdama, kad nemato kitos valdančiosios daugumos, kaip tik ši, prezidentė išsako savo norą, kad ši valdančioji dauguma išliktų ir tokiu būdu jai siunčia signalą, kad ją bandys palaikyti ir palaiko.
Gal tai savotiškas nerimas, savotiškas signalas: ne viskas tvarkoje, tad reikia prezidentės balso“, spėja Vilniaus universiteto mokslininkas.
Neabejojama, kad prezidentė puikiai jaučia politinę situaciją ir regi, jog ne viskas taip gerai kaip yra bandoma vaizduoti, tad siūlo savo paramą, spėja pašnekovas. Tačiau kalbos tai viskas, ką gali pasiūlyti prezidentė. „Jinai daro tik tai, ką gali padaryti. Deja“, – sutiko L. Bielinis.
Tiesa, kalbant apie tokio politinio sprendimo motyvus, lieka neaiškūs tikrieji šalies vadovės motyvai – jie tiesiog garsiai nepasakomi. „Prezidentė labai intensyviai bando palaikyti šią Vyriausybę ne todėl, kad ji gera ar bloga, o todėl, kad ši Vyriausybė jai artimesnė. Nežinau, dėl kokių priežasčių. Galbūt ji mato premjero asmenyje arba šioje valdančiojoje daugumoje savotišką savo atramą ir galimybę vystyti kokį nors bendradarbiavimą“, – spėja Vilniaus universiteto docentas L. Bielinis.
Medaus mėnesiai tęsis ne amžinai
„Motyvų nėra. Jie neišsakomi“, – tam pritaria ir politologas Algis Krupavičius. Jis pripažįsta, jog juos surasti išties būtų sudėtinga.
„D. Grybauskaitė kartais sako, kad Vyriausybė daugiau mažiau susitvarkė su ekonomine krize, nors ir padarė klaidų. Tačiau esą geresnės Vyriausybės negali būti. Tenka konstatuoti: politinis medaus mėnesis ir toliau tęsiasi, tačiau jis – vienaip ar kitaip – tikrai pasibaigs. Dėl kokių priežasčių – sudėtinga spėlioti: gal tai tiesioginiai merų rinkimai“, – sakė A. Krupavičius.
Tačiau, pasak pašnekovo, aišku viena: prezidentei teks susitaikyti su situacija, jei valdančioji dauguma Seime keisis: „Juk, galiausiai, ji turės priimti sprendimus“.
Kita vertus, D. Grybauskaitės parama A. Kubiliui, mini politologas, sąmoningas ir nuoseklus žingsnis – juk konservatorių-krikdemų parama prezidento rinkimuose prezidentei buvo svarbi.
„Akivaizdu, kad politikos arenoje iki šiol turime prezidentės ir premjero tandemą, nepaisant kai kurių kritikos strėlių“, – kalbėjo A. Krupavičius.
Gali atsirūgti ateityje
„Prezidentas šiuo atveju galėtų būti lankstesnis, nes šiandieną turime vieną daugumą, po kurio laiko galime turėti kitą, o dar kitokia bus po naujų Seimo rinkimų 2012-aisiais. Vienpusiška parama dabartinei valdančiajai daugumai jai nėra palanki“, – apie politinę perspektyvą kalbėjo A. Krupavičius.
Jo žodžiais, prezidentas turi būti pasirengęs dirbti su visomis politinėmis partijomis, juk ne nuo šalies vadovo valios priklauso politinės daugumos konfigūracija.
A. Krupavičius priminė, jog kadenciją baigęs prezidentas bandė kištis į Seimo daugumos konstravimą – mėgino „lipdyti“ „naujosios poltikos“ blogą, tačiau ekspertimentas nebuvo sėkmingas.
„Prezidentė nubrėžė brūkšnį kitų partijų atžvilgiu. Kalbant apie ateitį, jai tai nenaudinga“, – apibendrino politologas.
Siaurina galimybes, silpnina save
L. Bielinis atkreipia dėmesį į pagrįstus opozicijos priekaištus, esą Daukanto aikštės tarsi „nepasiekia“ nei alternatyvi opozicijos Vyriausybės programa, pasiūlymai.
Algirdas Butkevičius, socialdemokratų lyderis, netgi įtaria, jog D. Grybauskaite tos programos nė neskaitė.
L. Bielinis, komentuodamas opozicijos nuogąstavimus, sutinka, jog prezidentė sąmoningai ignoruoja opoziciją – taip norima parodyti, jog viskas dabartinei Vyriausybei tarsi klostosi gerai.
„Jeigu D. Grybauskaitė ir skaitė jų programą, matosi, jog ji ją ignoruoja: nei komentuoja, nei remiasi, tarkime, pozityviomis jos dalimis. Juk ten yra ir gerų dalykų. Vadinasi, prezidentė bando nutylėti, užgožti šią programą, darsyk parodyti, kad viskas, kas vyksta dabartinėje vyriausybėje yra gerai, o visa kita „yra taip kaip yra“, – kalbėjo VU mokslininkas.
Juk visos politinės partijos atstovauja tam tikrų visuomenės grupių lūkesčius ir interesus, o prezidentas, pabrėžė L. Bielinis, turi suderinti visų politinių partijų galimybes, pajungti ir panaudoti jas bendram valstybės reikalui.“
Susijęs tekstas: