Lietuvos finansų ministrę Dalią Grybauskaitę nustebino Europos Komisijos (EK) siūlymas pirmąjį Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) pusmetį dirbti kartu su EK švietimo ir kultūros komisare Viviane Reding (Vivijana Reding).
"Toks siūlymas nustebino finansų ministrę. Tačiau yra tikimybė, kad kitos kadencijos EK, jeigu ji norės efektyvinti savo darbą, ji turės ieškoti būdų efektyviau panaudoti naujų narių patirtį", - BNS sakė finansų ministrės patarėja Rima Kaziliūnienė.
Apie EK pasiūlymą D.Grybauskaitei, kurią Lietuvos Vyriausybė pasirinko šalies kandidate į eurokomisares, skelbiama EK interneto tinklalapyje (http://europa.eu.int/comm/index_en.htm).
Pasak kai kurių šaltinių, toks siūlymas nustebino ir kai kuriuos Europos komisarus, kurių manymu, kitose srityse D.Grybauskaitės patirtis galėtų būti panaudota geriau.
Praėjusią savaitę po Lietuvos kandidatės susitikimų su EK pirmininku Romano Prodi (Romanu Prodžiu) skelbta, kad pirmąjį Lietuvos narystės pusmetį Briuselyje D.Grybauskaitė tikriausiai dirbs su biudžeto komisare Michaele Schreyer (Michaele Šrejer).
"Tai man būtų labai naudinga. EK pirmininkui pasakiau, kad tai būtų labai geras variantas. Per susitikimą su M.Schreyer išgirdau, kad ji manęs lauktų ir maloniai priimtų", - tuomet kalbėjo finansų ministrė.
Vilniuje stebimasi, kad Latvijos atstovei - meno istorijos žinovei Sandrai Kalnietei siūloma dirbti su žemės ūkio, žuvininkystės ir kaimo plėtros komisaru Franzu Fischleriu (Francu Fišleriu). Būsimasis Estijos komisaras Siimas Kallas (Symas Kalas) dirbs su ekonomikos ir pinigų politikos komisaru Pedro Solbesu.
Lietuvos, kaip ir kitų būsimų ES šalių narių komisarai nuo gegužės iki lapkričio neturės jokio portfelio. Jie bus paskirti prie kurio nors iš 20 dabartinių komisarų ir tarsi atliks praktiką.
EK praktika rodo, kad postai paskirstomi ne tiek pagal vienos ar kitos šalies atstovo asmeninę kompetenciją, kiek remiantis jį pasiuntusios narės svoriu.
Kovo 16 dieną numatytas pirmas bendras dabartinių ir naujųjų EK narių posėdis, kuriame galutinai paaiškės, su kuriuo komisaru D.Grybauskaitė dirbs šešis mėnesius.
Remiantis Stojimo į Europos Sąjungą sutartimi, Lietuvos atstovas į EK turi būti paskirtas nuo prisijungimo prie ES datos - šių metų gegužės 1-osios. Nuo tos dienos Europos Komisijoje bus 30 narių, o nuo lapkričio pradžios - 25.
Pirmą gegužės mėnesio savaitę, Europos Parlamentui patvirtinus ir D.Grybauskaitei prisiekus, ji taps komisare ir išvyks į Briuselį.
Nauji EK nariai bus skiriami ES Tarybos kvalifikuota balsų dauguma, suderinus kandidatūrą su Komisijos pirmininku bei patvirtinus Europos Parlamentui. Naujieji komisarai neturės atskirų portfelių ir kol kas dirbs su vienu iš jau esančių komisarų, siekiant palengvinti jų integraciją į EK veiklą.
BNS