Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Korupcijos prevencijos, Valstybės tarnybos ir Operatyvinės veiklos įstatymų pataisas, kuriomis išplečiamas specialiųjų tarnybų tikrinamų į valstybės tarnybą priimamų asmenų sąrašas ir keičiama jų tikrinimo tvarka.
Nuo šiol specialiosios tarnybos tikrins ir į ministerijų kanclerių, savivaldybių administracijos direktorių, visas politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų, prokurorų, strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir valstybės įmonių, jų padalinių vadovų ir jų pavaduotojų pareigas pretenduojančius asmenis.
Ar valstybės tarnautojas atitinka jam keliamus reikalavimus, bus galima tikrinti ne tik priimant į darbą, o visos tarnybos metu, jeigu sprendžiamas tarnautojo atsakomybės klausimas ar kyla abejonių dėl jo veiklos.
Antikorupcinių įstatymų paketas užkirs kelią į valstybės tarnybą patekti abejotinos reputacijos žmonėms, leis sumažinti korupcijos valstybės tarnyboje mastus ir taps tvirtu pagrindu skaidresnei valstybės tarnybai kurti.
Pataisose aiškiai apibrėžiama, kokia informacija turi būti pateikta apie į valstybės tarnybą pretenduojantį asmenį, kad neliktų galimybių nutylėti svarbios, visapusiškai žmogų charakterizuojančios informacijos.
Kol specialiosios tarnybos nepateikė tokios informacijos, siūloma uždrausti priimti į valstybės tarnybą. Taip pat siūloma numatyti, kad specialiųjų tarnybų pateikta informacija gali būti teisinis pagrindas nepriimti arba atleisti asmenį iš valstybės tarnybos. Pataisos taip pat numato galimybę operatyvinę informaciją naudoti ir traukiant asmenį drausminėn ir tarnybinėn atsakomybėn.
Prezidentės teigimu, asmenys, kuriems patikimos atsakingiausios pareigos valstybės tarnyboje, turi būti nepriekaištingos reputacijos, negali būti nutylėti jokie valstybės tarnautojo reputaciją apibūdinantys faktai.
Pataisos parengtos Prezidentės D. Grybauskaitės iniciatyva, bendradarbiaujant su Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Teisingumo ministerija, primena, Prezidentės spaudos tarnyba.