Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumažinimas viešbučiams – pergalė prieš populistinį idiotizmą, - mano Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas Dainius Budrys, atstovaujantis Tautos prisikėlimo partijai.
- Seimas neseniai pritarė jūsų parengtai įstatymo pataisai ir viešbučiai dabar galės taikyti tik 9 procentų PVM. Ilgai dėl to laužėte ietis, bet kaip paaiškinsite, kad kovojote būtent dėl viešbučių, o ne dėl mėsos ar žuvies? Gal žmonėms būtų labiau patikę, jei atpigtų šie produktai.
- Sakyčiau, kad tai ilgai siekta pergalė prieš idiotišką populizmą ir pseudomonetarinius argumentus. Kalbant apie žuvį ir mėsą, turiu pasakyti, kad žemės ūkis yra labiausiai dotuojama šaka, stipriai remiama Europos Sąjungos pinigais. Nuosmukio krizės metu ji praktiškai nepatyrė. Be to, turguje, kur PVM tiesiog nemokamas, ta žuvis ir mėsa nei kiek ne pigesnė. Padidinę PVM viešbučiams daugiau pinigų praradome, nei uždirbome.
- O kodėl būtent viešbučiai? Jūsų oponentai sako, kad jie ir taip kitąmet susikraus pinigų iš Europos krepšinio čempionato.
- Jis kiek vyks? Tris savaites? O likęs laikas kaip? Laikas suprasti, kad atvykstamasis turizmas yra eksportuojama paslauga. Mes džiaugiamės augančiu eksportu, bet jo struktūra lieka labai vienpusiška, o paslaugų eksportas sudaro per mažą dalį. Yra ir dar vienas argumentas – kai PVM tebuvo 5 proc., užsieniečiai, paviešėję pas mus nesiekdavo jo susigrąžinti. Padėtis pasikeitė, kai jis išaugo iki 21 proc. tad iš Lietuvos biudžeto pinigai iškeliaudavo į kitas šalis. Aš galiu tik apgailestauti, kad niekas nenorėjo girdėti paprastų dalykų, kuriuos pasakoju daug mėnesių.
- Ūkio ministras Dainius Kreivys yra pareiškęs, kad turizmas atsigauna ir šiaip?
- Šiaip gyvenimas per trumpas ir gaila laiko komentuoti kvailystes, net jei jas išsako pats ūkio ministras. Turizmo sektorius yra dugne. PVM lengvata yra mažytis žingsnis teisinga kryptimi, atstatant Lietuvos konkurencingumą su kaimyninėmis šalimis, kur jis yra panašaus dydžio.
- Ką duos lengvata, jei į Lietuvą neįmanoma patogiai tiesiogiai atskristi?
- O tai ir yra pagalba bei reali parama skrydžiams, nes turistauti Lietuvoje tampa pigiau. Kita klausimo dalis adresuotina Ūkio ir Susisiekimo ministrams. Ligi šiol mėginu sužinoti, ką jie ten buria su tais 15 milijonų litų, kurie buvo numatyti skrydžių skatinimui. Taip pat įdomu ir tai, kiek milijonų nuostolių Vilniaus tarptautinis oro uostas patyrė po visų istorijų su „Star 1 Airlines“ bankrotais. Galiu tik priminti, kad dar vasarą kėliau aliarmą dėl brestančių problemų, bet tai buvo ignoruota, vėliau surastas iešmininkas Civilinės aviacijos administracijoje, kuris atsipirko papeikimu.
- Finansų ministrė Ingrida Šimonytė irgi abejoja, kad mokesčių sumažinimas atves turistų.
- Finansų ministrė, deja, apskritai visada neigia mokesčių dydžio įtaką verslui, kas yra gana keista ir prieštarauja ekonomikos teorijai bei realijoms.
- Kokioms dar sritims mažintumėte PVM?
- Siūliau, bet kolegos vėl užsispyrė nesiklausyti argumentų, mažinti jį viešiems renginiams ir taip padėti kultūros sektoriui, o taip pat ištraukti žmones iš namų. Krizės sąlygomis tai padėtų dar išvengti depresijos. Gal sumažėtų savižudybių.