Beveik 50 proc. per šių metų spalio mėnesį įvertintų Lietuvos įmonių turėjo aukštą įsipareigojimų nevykdymo riziką. Tarp įmonių, kurios per atitinkamą laikotarpį kreipėsi į šalyje veikiančius bankus dėl kreditavimo, šis rodiklis siekė net 70 proc. – teigia kreditų biuras „Creditinfo“.
„Atlikta analizė rodo, kad paskutiniu metu į Lietuvoje veikiančius bankus dėl kreditavimo kreipiasi daugiausia aukštos kredito rizikos įmonės, kurios jau turi ar neilgai trukus gali turėti sunkumų vykdant finansinius įsipareigojimus. Todėl nieko keisto, kad bankai nesutinka kredituoti tokių įmonių veiklos ir atmeta jų prašymus“, – teigia kreditų biuro „Creditinfo“ kredito rizikos vadovė Alina Buemann.
Daugiausia į bankus dėl kreditavimo šių metų spalį kreipėsi įmonės, veikiančios rizikingiausiuose verslo sektoriuose: pramonės, statybos, prekybos, nekilnojamo turto ir transporto.
„Creditinfo“ duomenimis, mažiausiai 15 proc. iš įvertintų visų į bankus besikreipusių bendrovių per tuos pačius akcininkus ar vadovus yra susijusios su įmonėmis, kurios turi pradelstų įsiskolinimų, pretenzijų, registruotų turto areštų ar dalyvauja teismo procesuose kaip atsakovai.
Iš visų per atitinkamą laikotarpį į bankus besikreipusių įmonių žemą įsipareigojimų nevykdymo riziką turėjo 4 proc., o vidutinę – 24 proc. įmonių.
„Creditinfo“ duomenimis, 70 proc. įmonių, kurios kreipėsi į bankus dėl kreditavimo, yra vidutinės ir stambios, kurių metinė apyvarta 2008-aisiais siekė 3 ir daugiau mln. litų. Tačiau didžiausia vidutinė nepadengta ar padengta skola tenka įmonėms, kurių metinė apyvarta yra daugiau nei 100 mln. litų.
Pasak A. Buemann, besikreipiančiųjų į bankus įmonių, kurios neturi nepadengtų pradelstų įsiskolinimų, šiuo metu tėra vienetai. Tai dažniausiai įmonės, veikiančios telekomunikacijų ir finansų sektoriuose.