Šefildo ir Oksfordo universitetų atliktas tyrimas parodė, kad 99 proc. vieną „Pfizer“ skiepo dozę gavusių sveikatos priežiūros darbuotojų patyrė stiprų imuninį atsaką, ir taip įgavo imunines ląsteles, pasirengusias kovoti su virusu. Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad koronavirusu jau persirgusių asmenų imuninis atsakas į vakciną buvo beveik 7 kartus stipresnis nei virusu niekada neužsikrėtusių žmonių. Tai rodo, kad visi Covid-19 infekcija persirgę asmenys po vakcinos įgauna stipresnę apsaugą.
Kai tyrimo rezultatus peržiūrės kiti šios srities specialistai, darbo rezultatus planuojama publikuoti žurnale „The Lancet“.
Nors rezultatai rodo stiprią apsaugą vos po vieno skiepo, Jungtinės Karalystės valdžia toliau ragina gyventojus, gavus pakvietimą, pasiskiepyti ir antrąja doze.
„Šie rezultatai yra svarbūs siekiant geriau suprasti imuninės sistemos reakciją į Covid-19 virusą, ir „Pfizer“ vakcinos efektyvumą, – sakė JK sveikatos apsaugos ministras lordas Bethellis. – Skatinu visus, gavus pakvietimą, pasiskiepyti, o, atsiradus galimybei, vakcinuotis ir antrąja doze, nes jos abi yra būtinos, siekiant užtikrinti ilgalaikę apsaugą nuo koronaviruso.“
Tyrime dalyvavo 237 sveikatos priežiūros specialistai, kurie buvo vieni iš pirmųjų gavę vakcinas pagal JK skiepijimo planą. Iš jų, 216 žmonės gavo vieną skiepo dozę, o 21 asmuo – dvi. Tyrimo, vykusio nuo gruodžio 9 d. iki vasario 9 d., metu mokslininkai tyrė šių asmenų kraujo mėginius, vertino jų imuninį atsaką į vakciną ir tikrino, ar buvo susidariusio imuniteto skirtumų tarp koronavirusu persirgusių ir juo niekada neužsikrėtusių asmenų.
Aptardami rezultatus, mokslininkai pažymi, kad 99 proc. vieną dozę gavusių asmenų turėjo stiprius T limfocitus ir antikūnus. T limfocitai yra būtini virusų atpažinimui ir sunaikinimui. Didesnis T limfocitų ir antikūnų, nusitaikiusių į SARS-CoV-2 spyglio baltymą, skaičius leidžia prognozuoti, kad gyventojų vakcinacija bus sėkminga.
Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad anksčiau koronavirusu užsikrėtusių asmenų T limfocitų atsakas vos po vienos dozės buvo tolygus dvi vakcinos dozes gavusių, tačiau virusu niekada neužsikrėtusių asmenų atsakui. Palyginus su asmenimis, niekada nesirgusiais koronavirusu ir gavusiais tik vieną skiepo dozę, persirgusių asmenų antikūnų atsakas buvo 6,8 kartus stipresnis, o T limfocitų atsakas – 5,9 kartus stipresnis.
Tiesa, šio tyrimo rezultatai tėra pirminiai, nes jame dalyvavo nedaug žmonių, o du skiepus gavusių asmenų grupė buvo ypač maža. Tačiau „Pfizer“ skiepą gavusiems asmenims, tai suteikia daug vilties.
„Tai yra vienas didžiausių ir išsamiausių imuninio atsako į vieną „Pfizer“-„BioNTech“ vakcinos dozę tyrimas, kuriame yra lyginami infekcija persirgę ir virusu niekada neužsikrėtę asmenys. Mūsų rezultatai parodo, kad viena vakcinos dozė žymiai sustiprino po natūralios infekcijos įgautus T limfocitų ir antikūnų atsakus.
Nors atsakas po vienos dozės niekada nesirgusiems asmenis buvo ne toks stiprus, jis yra tolygus arba geresnis nei imunitetas, įgautas persirgus natūraliai“, – sakė tyrimo autorius dr. Thushanas de Silva.