„Nėščiai moteriai koronavirusas yra pavojingesnis nei žmogui, neturinčiam jokių ligų ar nesilaukiančiai moteriai. Iš esmės, nėščioji yra moteris, turinti daug silpnesnį imunitetą. Ją būtų galima palyginti su imunosupresuotu pacientu.
Nėščiajai koronavirusas gali pasireikšti neprognozuojamai ir net jaunos besilaukiančios moterys gali susirgti sunkia ligos forma dažniau negu tos, kurios nesilaukia“, – komentuoja gydytoja.
Padidėja priešlaikinio gimdymo ir vaisiaus žūties tikimybė
V. Paliulytė atkreipia dėmesį, kad lyginant pirmojo ir antrojo karantino duomenis, nėščiųjų, užsikrėtusių koronaviruso infekcija, skaičius smarkiai šoktelėjo aukštyn:
„Jeigu pavasarį mes turėjome vieną gimdyvę, kuriai buvo patvirtintas koronavirusas, tai nuo rugpjūčio mėnesio mes tikrai skaičiuojam dešimtimis tiek pernai, tiek šiemet.“
Gydytoja nurodo, kad sergant COVID-19 infekcija išauga pavojus ne tik nėščiosios sveikatai, bet ir padidėja nutrūkusių nėštumų, ankstyvų persileidimų ir priešlaikinių gimdymų rizika.
„Išauga ir prieš laiką nutekėjusių vaisiaus vandenų rizika, taip pat vaisiaus žūties rizika dar gimdoje. Kinijos, Didžiosios Britanijos, Amerikos gydytojų duomenimis, šie veiksniai stipriai padidėja sergant koronavirusu.
Mūsų duomenys taip pat patvirtina, kad koronavirusas iš tiesų paveikia nėščiąsias. Dažniausiai pastebime priešlaikinio nėštumo nutraukimo ir vaisiaus žūties, kuris gali įvykti bet kuriuo nėštumo laikotarpiu, komplikacijas.“
Gali netiesiogiai daryti įtaką vaiko raidai
Gydytoja komentuoja, kad kol kas nėra duomenų, kuriais remiantis, būtų galima daryti išvadą, kad COVID-19 serganti moteris būtų pagimdžiusi vaikelį, kuriam grėstų apsigimimas ar raidos sutrikimai. Tačiau koronaviruso sukeltas karščiavimas, anot gydytojos, gali netiesiogiai sukelti įvairius apsigimimus.
„Planuojančios pastoti moterys turėtų žinoti, kad nėra duomenų, įrodančių kad virusas turi įtakos vaikučio vystymuisi. Lygiai taip pat kaip gripo virusas. Tačiau koronavirusas yra liga, kuri gali sukelti labai stiprų karščiavimą.
Todėl, jeigu tai nutintų pačioje nėštumo pradžioje, pirmame trimestre, tai pats karščiavimas virš 38 laipsnių gali paveikti besivystantį vaikelį ir gali sukelti apsigimimus. Koronavirusas gali netiesiogiai daryti įtaką vaisiaus raidos ydoms“, – sako V. Paliulytė ir priduria:
„Jeigu moteris užsikrečia vėlesniuoju laikotarpiu, kai vaikelis jau susiformavęs, tai rizika sumažėja. Tačiau tuomet didėja priešlaikinio nėštumo rizika.“
Naujagimį koronavirusu dažniausiai užkrečia po gimdymo
Gydytoja taip pat akcentuoja, kad kol kas nėra tiksliai žinoma, ar besilaukianti moteris gali perduoti virusą vaisiui:
„Kol kas nėra įrodyta, kad koronavirusas būtų perduodamas vaisiui per placentą, per mamos kraujotaką, jo vis dar nėra nustatoma ir makšties išskyrose, vaisiaus vandenyse.
Tose šalyse, kurios susidūrė su koronavirusu ir tiria šiuos duomenis, nėra nustatyta viruso perdavimo iš mamos vaisiui“, – komentuoja gydytoja, pridurdama, kad didžiausia riziką užkrėsti naujagimį COVID-19 infekcija iškyla gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu, kai mama rūpinasi ką tik gimusiu vaikeliu ir ne visuomet klauso gydytojų nurodymų.
„Mes pateikiame visas rekomendacijas: kaip jos turėtų elgtis, kokio atstumo laikytis, kaip dėvėti kaukę, kaip dezinfekuoti rankas ir kokiu atstumu nuo vaikelio miegoti.
Tačiau tikriausiai iš tos meilės mamos pamiršta ir naktį atsikėlusios prisiglaudžia, pabučiuoja ir greičiausiai tokiu būdu perduoda koronavirusą mažyliui. Todėl naujagimis dažniausiai užsikrečia nuo mamos priežiūros metu.
Iš mūsų patirties, iš tų kelių dešimčių COVID-19 sergančių nėščiųjų, keturiems naujagimiams, praėjus dvejoms paroms po gimdymo, buvo patvirtintas koronavirusas“, – sako V. Paliulytė.
Gydytoja nurodo, kad naujagimiams, kurių susilaukė koronavirusu serganti moteris, COVID-19 infekciją nustatantis testas pirmą kartą atliekamas praėjus valandai nuo gimimo, o praėjus 48 valandų nuo gimimo, paimamas ir antrasis mėginys.
Nedraudžiama žindyti kūdikį
V. Paliulytė sako, kad naujagimiai nuo mamos nėra atskiriami ir gimdyvei leidžiama rūpintis vaikeliu, jeigu ji serga besimptome arba lengva koronaviruso forma. Tačiau net ir tuomet moteris turi laikytis griežtų gydytojų nustatytų rekomendacijų.
„Per pandemijos metus mes labai daug ko išmokome ir visos mūsų rekomendacijos tikrai atitinka pasaulines. Žindanti mama turi laikytis mūsų rekomendacijų – visada dėvėti veido kaukę, kruopščiai rūpintis rankų higiena ir atstumo laikymosi.
Pažindžiusi vaikelį moteris iškart turėtų jį padėti toliau nuo savęs į lovytę, kad kontaktas būtų kuo trumpesnis“, – nurodo Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė.