Žinutė pasiekė ne visus
Ketvirtadienį į dalies vilniečių mobiliuosius telefonus atskriejo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento žinutė, įpėjanti, kad dėl nepalankių oro sąlygų Vilniuje ir jo apylinkės skendi smoge, todėl gyventojai turėtų vengti be reikalo būti lauke.
,,Padidėjus oro taršai rekomenduojama mažamečiams vaikams ir žmonėms, turintiems kvėpavimo negalavimų vengti ilgai būti lauke”, – rašoma šioje žinutėje.
Tačiau šią ypatingojo statuso žinutę, kurią siuntė departamentas, gavo toli gražu ne visi vilniečiai, nors mobiliojo ryšio operatorių teigimu, jas žmogus turi gauti net tada, kai jo telefono aparate neįdėta sim kortelė – svarbu, kad aparatas būtų įjungtas.
Kodėl tik nedidelė sostinės gyventojų, besinaudojančių visų trijų pagrindinių mobiiliojo ryšio operatorių paslaugomis, ją gavo ir kaip turėtų būti iš tikrųjų, domėjosi balsas.lt žurnalistai.
Problemos ieškokite savo telefone
„Sistema dirba visų trijų operatorių tinkluose. Pranešimai yra išsiųsti. Duomenų, kiek išsiuntėme, negalime turėti, kadangi sistema dirba tik į vieną pusę. Jei gyventojas nusistatė savo telefoną, kad jis priimtų žinutes, tas žinutes jis gaus. Vienintelė problema – jei žmogus nenustatė arba neteisingai nustatė savo telefoną, jis žinutės negaus. Bet pati sistema veikia puikiai“, – tikino naujienų portalo balsas.lt žurnalistus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos vyriausiasis specialistas Algis Bolys.
„Jei, pavyzdžiui, „iPhone“ aparato operacinė sistema 8-ta, ir žmogus yra „Omnitelio“ abonentas, jis pranešimą, gaus, bet jei jis yra „Bitės“ ar „Tele 2“ abonentas, negaus, nes gamintojai kol kas nėra sukūrę tokio profilio, kad šių tinklų abomentai gautų pranešimus“, – sakė jis.
Balsas.lt pasiteiravus, ar tokiu atveju įspėjamosios žinutės nėra siunčiamos „į orą“, A. Bolys paprieštaravo. „Siuntimas yra į aparatus, kuri yra nustatyti korinio transliavimo pranešimams priimti, ir pranešimai ateina į kiekvieną aparatą. Jei funkcijos nėra, kaip pavyzdžiui, mano minėtuose tinkluose „iPhone“, jie savaime suprantama negauna. Bet tokių yra vienetai“, – tikino jis.
Užsiminus, kad balsas.lt skaitytojai pranešimų negavo į skirtingų modelių tiek naujesnius, tiek senesnius telefono aparatus, o tarp apie tai pranešusių yra visų trijų mobiliojo ryšio operatorių klientų, A. Bolys teiravosi, ar tie žmonės pranešimus gaudavo anksčiau. Išgirdęs, kad vadinamuosius „testinius pranešimus“, kurie siunčiami kiekvieną mėnesį, jis atsakė: „Techninių sistemos priežasčių tikrai nėra. Sistema veikia puikiai. Jei anksčiau gavo pranešimus, tai ir šiandien turėjo gauti“.
Jis pridūrė, kad pranešimai buvo siunčiami tik lietuvių kalba. „Telefono meniu jūs galite pasirinkti bet kokį, bet jūs turite pasirinkti kanalą, kuria kalba norite gauti pranešimus. Pas mus pranešimai skirtingomis kalbomis siunčiami skirtingais kanalais“, – aiškino Civilinės saugos valdybos atstovas.
Pasak A. Bolio, norintys pasitikrinti ar iš naujo nustatyti savo telefono aparatus taip, kad jie priimtų įspėjamąsias žinutes, turėtų apsilankyti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento interneto svetainėje www.vpgt.lt puslapyje http://gpis.vpgt.lt/ (gpis – Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema), kur pateiktos rekomendacijos, kaip nustatyti skirtingų modelių telefonus.
„Bet yra modelių, kurie pranešimų lietuvių kalba nepriima arba priima visokius „kryngelius“. Ką daryti tokiu atveju, ten taip pat parašyta“, – pridūrė A. Bolys.
Ką daryti, norint gauti žinutes Norėdami gauti pranešimus, užeikite į tam skirtą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento interneto svetainę. Tinklapyje galite pasirinkti iš šimtų telefonų modelių, su konkrečiais nustatymais būtent jiems.
Pateikiame pavyzdį, kaip gali atrodyti toks telefono nustatymas: pirmiausiai turite užeiti į SMS žinučių siuntimo programą, tuomet pasirinkti nustatymus ir susirasti funkciją pavadinimu „CB suaktyvinimas“. Deja, netgi to paties gamintojo telefonų vertimai gali būti skirtingi (pvz. vieno iš „Samsung“ modelių analogiška funkcija pavadinta tiesiog „Pranešimai“). Anglų kalba ši funkcija vadinasi „Cell broadcasting“. Taip pat, gali būti, kad jūsų telefonas turi specialiai tam skirtą programą, kurioje bus galimybė aktyvuoti, arba atjungti perspėjamuosius pranešimus.
Ar nustatymas veikia, anot to paties VPGT tinklalapio informacijos, galite kiekvieną pirmą mėnesio šeštadienį, kuomet yra siunčiamos „testinės“ žinutės.