Po to, kai ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė paskelbė apie šį sprendimą, sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose tūkstančiai žmonių susirinko į mitingus.
Visa tai vyksta tęsiantis krizei po ginčijamų parlamento rinkimų, kai šalies prezidentė suabejojo naujai išrinkto parlamento ir vyriausybės teisėtumu.
Mojuodami ES ir Sakartvelo vėliavomis tūkstančiai žmonių susirinko prie parlamento ir blokavo eismą pagrindine sostinės gatve.
Netrukus po vidurnakčio riaušių policija prieš taikius demonstrantus panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas.
Susirėmimai tęsėsi iki ankstyvo ryto, kaukėti policininkai šaudė guminėmis kulkomis ir prie parlamento žiauriai mušė protestuotojus bei žurnalistus.
Demonstrantai statė barikadas ir jas padeginėjo, o vietos žiniasklaida pranešė, kad keli protestuotojai ir žurnalistai buvo sulaikyti.
Pranešama, kad per protestus buvo sužeistos dvi opozicinės Permainų koalicijos politikės – Elenė Choštarija ir Nana Malaškchija.
E. Choštarija patyrė rankos lūžį, o N. Malaškchija – nosies lūžį, pranešė koalicija.
Sakartvelo PEN centras teigė, kad tarp sulaikytųjų yra ir žymus poetas Zviadas Ratiani, ir pareikalavo nedelsiant jį paleisti.
Anot pareigūnų, 43 protestuotojai buvo sulaikyti per smurtinį policijos susidorojimą.
Vidaus reikalų ministerija nurodė, kad 32 pareigūnai buvo sužeisti. Jos teigimu, sulaikymai susiję su kaltinimais teisėtų policijos nurodymų nevykdymu ir smulkiu chuliganizmu.
Atidėti stojimo į ES planai
„Palaikau Sakartvelo žiniasklaidą, prieš kurią neproporcingai smurtaujama ir kuri yra puolama, kai atlieka savo darbą ir nuolat praneša“ apie įvykius, socialiniuose tinkluose pareiškė provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili.
Ministras pirmininkas apie sprendimą atidėti stojimą į ES pranešė praėjus kelioms valandoms po to, kai Europos Parlamentas (EP) priėmė neįpareigojančią rezoliuciją, kuria atmetė spalio 26 dieną Sakartvele vykusių parlamento rinkimų rezultatus, teigdamas, kad buvo padaryta didelių pažeidimų.
Rezoliucijoje raginama per metus surengti naujus rinkimus, kuriuos prižiūrėtų tarptautinė bendruomenė, o aukščiausiems kartvelų pareigūnams, įskaitant I. Kobachidzę, taikyti sankcijas.
Kaltindamas EP ir „kai kuriuos Europos politikus“ šantažu, I. Kobachidzė sakė: „Mes nusprendėme nekelti stojimo į Europos Sąjungą klausimo darbotvarkėje iki 2028 metų pabaigos.“
Visgi jis pažadėjo tęsti reformas ir teigė, kad „iki 2028 metų Sakartvelas bus geriau nei bet kuri kita šalis kandidatė pasirengusi pradėti stojimo derybas su Briuseliu ir 2030 metais tapti valstybe nare“.
Buvusi sovietinė šalis oficialiai ES kandidatės statusą įgijo pernai gruodį.
Tačiau Briuselis įšaldė Sakartvelo stojimo procesą, kol Tbilisis nesiims konkrečių veiksmų, kad pašalintų tai, kas laikoma tolimu nuo demokratijos.
Opozicijos įstatymų leidėjai boikotuoja naująjį parlamentą, kaltindami sukčiavimu per rinkimus, kurių laimėtoja paskelbta valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“.
Prezidentė S. Zurabišvili, nesutarianti su „Sakartvelo svajone“, siekia, kad Konstitucinis Teismas panaikintų rinkimų rezultatus.
„Perversmas“
Po I. Kobachidzės pareiškimo Tbilisyje ir keliuose kituose miestuose kilo gatvių protestai.
„Sakartvelo svajonė“ nelaimėjo rinkimų, ji įvykdė perversmą. Sakartvele nėra nei teisėto parlamento, nei vyriausybės, – sakė 20-metis demonstrantas Šota Sabašvilis. – Neleisime, kad šis apsišaukėlis ministras pirmininkas sugriautų mūsų europietišką ateitį.“
Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad „protestuotojai fiziškai susidūrė su policija“ Tbilisyje, „dėl to buvo sužeisti trys pareigūnai, du iš jų paguldyti į ligoninę“.
„Siekdama deeskaluoti situaciją, policija panaudojo įstatymų leidžiamas priemones, įskaitant specialiųjų priemonių panaudojimą“, – teigė ji pranešime, turėdama omeny ašarinių dujų panaudojimą.
Tuo metu S. Zurabišvili surengė skubų susitikimą su užsienio diplomatais, pranešė jos biuras.
„Šiandien įvyko reikšmingas momentas, tiksliau, jau kelias savaites vykstančio konstitucinio perversmo pabaiga“, – sakė ji spaudos konferencijoje kartu su opozicijos lyderiais.
„Šiandien ši neegzistuojanti ir neteisėta vyriausybė paskelbė karą savo pačios žmonėms“, – pridūrė ji ir pavadino save „vienintele teisėta šalies atstove“.
„Egzistencinė krizė“
Apie 90 Sakartvelo diplomatų paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame protestavo prieš I. Kobachidzės pareiškimą.
Jie teigė, kad šis sprendimas „neatitinka šalies strateginių interesų“, prieštarauja Sakartvelo konstitucijai ir „nuves Sakartvelą į tarptautinę izoliaciją“.
Ketvirtadienį „Sakartvelo svajonės“ parlamentarai vienbalsiai pritarė, kad I. Kobachidzė toliau eitų ministro pirmininko pareigas.
Tačiau konstitucinės teisės ekspertai teigė, kad bet kokie naujojo parlamento priimti sprendimai negalioja, nes jis patvirtino savo įgaliojimus pažeisdamas teisinį reikalavimą sulaukti teismo sprendimo dėl S. Zurabišvili prašymo panaikinti rinkimų rezultatus.
Vienas iš Sakartvelo konstitucijos autorių Vachtangas Chmaladzė sakė: „Teisiniu požiūriu vyriausybės vadovas, patvirtintas neteisėto parlamento, yra lygiai taip pat neteisėtas.“
„Nelikus demokratinių valstybės institucijų, Sakartvelo valstybingumas susiduria su egzistencine krize“, – teigė jis AFP.
Kritikai kaltina „Sakartvelo svajonę“, kuri neigia klastojusi rinkimus, kad ji tampa vis labiau autoritarinė ir stumianti šalį Maskvos orbitos link.
Vasarį partijos iškelta I. Kobachidzės kandidatūra į ministrus pirmininkus sukėlė nuostabą Vakaruose dėl jo teiginių, kad Europos šalys ir Jungtinės Valstijos bando įtraukti Sakartvelą į Rusijos ir Ukrainos karą.
Po spalį vykusio balsavimo pagrindinių Sakartvelo rinkimų stebėtojų grupė pareiškė turinti įrodymų apie „sudėtingą didelio masto rinkimų klastojimo schemą“, kuri pakreipė rezultatus „Sakartvelo svajonės“ naudai.
Sakartvelo konstitucijoje įtvirtintas narystės ES tikslas, kurį, kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, remia 80 proc. šalies gyventojų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!