Ritualinių paslaugų rinkoje nesąžiningai konkuruojančios įmonės gauna daugiau pelno, nei įstatymų normų besilaikantys verslininkai. Lūžis į gera neįvyko ir pavasarį, kai buvo priimtos įstatymo pataisos.
Balsuodami už Žmogaus palaikų laidojimo įstatymo pakeitimus Seimo nariai, regis, pamiršo vieną labai svarbią aplinkybę - sugriežtino ritualines paslaugas teikiančioms įmonėms keliamus reikalavimus, bet tiksliai nenustatė, kas konkrečiai jas prižiūrės ir taip užtikrins įstatymo įgyvendinimą.
Apsimoka nesilaikyti įstatymo
„Įsivaizduokite, kiek nesąžiningieji laimi nedarydami investicijų - jie neperka specialių automobilių, nenuomoja atitinkamos paskirties salių, neturi įrangos, o užmokestį už paslaugą gauna tokį patį? Išlaidos, tenkančios verslui, kur kas mažesnės, taigi pelnas - didesnis“, - tokiais žodžiais ritualinių paslaugų įmonių nenorą legalizuotis komentavo Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos pirmininkas Gintautas Gylys.
Prieš kelis mėnesius įsigaliojusiose įstatymo pataisose nurodyta, kad ritualinių paslaugų teikėjai privalo turėti higienos pasus, - juos išduoda valstybiniai visuomenės sveikatos centrai. Tačiau įstatymas tiksliai nenustato, kokia institucija yra atsakinga už tai, kad Lietuvoje neliktų įmonių, dirbančių ne pagal įstatymą.
Anot G.Gylio, šiuo metu į paskutinę kelionę mirusiuosius palydinčios bendrovės, kaip ir higienos pasus išduodančios organizacijos, veikia taip, kaip joms patogiau, nes nėra kam jų kontroliuoti ir bausti. Beje, ir leidimus verstis šia veikla išduodantys valstybiniai visuomenės sveikatos centrai nėra įpareigoti to daryti. „Tik atsakingos bendrovės, kurios veikia ne vien pagal įstatymo, bet ir pagal žmoniškumo principus, pačios suinteresuotos dirbti taip, kaip pridera. Ir daro tai nepaisydamos to, kad nėra kam jų patikrinti, - kalbėjo Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos pirmininkas. - Kai įstatymas interpretuojamas kaip kam patogiau, galima sakyti, jog teisės aktas iš esmės neveikia. Dabar rengiame įstatymo pataisas. Teiksime jas Seimui ir prašysime numatyti konkrečią instituciją, kuri turėtų vykdyti ritualinių paslaugų teikėjų veiklos kontrolę.“
Daugelis bendrovių dirba nelegaliai
Žmogaus palaikų laidojimo įstatymo 20 straipsnio 2 punkte parašyta: „Teisę teikti laidojimo paslaugas turi įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje įregistruotos įmonės ir Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės valstybėse įsteigtų įmonių filialai Lietuvos Respublikoje, turintys Vyriausybės patvirtintų laidojimo paslaugų teikimo veiklos licencijavimo taisyklių nustatyta tvarka išduotas licencijas ir visuomenės sveikatos centro apskrityje leidimą - higienos pasą.“
Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, Kauno apskrityje teisė teikti ritualines paslaugas ir higienos pasai išduoti dešimčiai privačių įmonių. „Visos kitos jų neturi, o tai reiškia - dirba nelegaliai“, - sakė G.Gylys.
Jo tvirtinimu, nuo kitų metų rudens ritualinių paslaugų teikėjams, be higienos paso, reikės turėti ir licenciją. Šis dokumentas išduodamas tik įmonėms, atitinkančioms teisės aktuose išdėstytus reikalavimus. Specialistų nuomone, nemaža dalis ritualinėmis paslaugomis besiverčiančių bendrovių licencijų negaus, nes nesugebės tinkamai įrengti šarvojimo salių, įsigyti reikiamos įrangos, specialios vežiojimo technikos ir kitų dalykų.
G.Gylys teigė ne sykį matęs, kai mirusieji vežami perdarytais automobiliais, o šarvojami mokykloje, kur už sienos vyksta pamokos.
„Įmonės turės teikti paslaugas taip, kaip pridera“, - aiškino G.Gylys, neabejojantis, kad kai kurie „nelegalai“ nenorės investuoti.
Ramu kaip prieš audrą
Manoma, jog įstatymo pakeitimai „nenumarins“ smulkiųjų ritualinių paslaugų įmonių. Priešingai, joms netgi atsivers didesnė erdvė plėstis, nes, apsunkinus veiklos sąlygas „nelegalams“ ir pradėjus juos griežčiau kontroliuoti, tikėtina, kad jie bus išstumti iš rinkos ir atlaisvins vietą sąžiningiems paslaugų teikėjams.
„Ramu kaip prieš audrą“, - taip situaciją Kauno ritualinių paslaugų rinkoje apibūdino savivaldybės įmonės (SĮ) „Kapinių priežiūra“ skyriaus, atsakingo už ritualinių paslaugų teikimą, vedėja Janina Tulienė. Pasak jos, šioje srityje pastaraisiais metais jokių reikšmingų pokyčių Kaune neįvyko - naujų konkurentų neatsirado, įmonių nesumažėjo. Tik viena bendrovė, susipykus savininkams, susiskaldė į atskiras įmones.
„Neabejoju, kad rimtų permainų galime sulaukti kitąmet, kai įmonės privalės gauti licencijas. Mes irgi, jei nuspręsime tęsti veiklą, turėsime investuoti į naują įrangą. Tačiau dalis įmonių, manau, nenorės leisti pinigų, todėl bus priverstos arba atsisakyti savo veiklos, arba toliau veiks nelegaliai“, - svarstė J.Tulienė.
Naudojamasi žmonių bejėgiškumu
Visi LŽ kalbinti šios srities žinovai sutartinai tvirtino, kad ritualinių paslaugų bendrovės neretai naudojasi savo klientų bejėgiškumu. „Iš žmonių, laidojusių artimuosius, sulaukiame nemažai skundų. Ypač dažnai - dėl Kauno įmonių. Būtent skundai iš Kauno ir tapo įstatymo pakeitimų iniciatyvos dingstimi“, - kalbėjo G.Gylys.
SĮ „Kapinių priežiūra“ taip pat sulaukia nemažai gyventojų skundų dėl nesąžiningos vienos ar kitos bendrovės veiklos. „Kadangi esame valstybinė įmonė, kauniečiai į mus dažnai kreipiasi. Prašo patarti, kaip elgtis, ką daryti vienu ar kitu atveju, kai susiduria su prasta paslaugų kokybe, - pasakojo J.Tulienė. - Pavyzdžiui, visai neseniai vieno mirusiojo artimiesiems buvo pateikta sąskaita faktūra, kuri, švelniai tariant, smarkiai viršijo jų lūkesčius. Pradėjome analizuoti, kokias paslaugas įrašė laidojimo namai, ir atkreipėme dėmesį, jog itin dažnai minimas mirusiojo kūno kėlimas, padėjimas, ir už kiekvieną veiksmą nurodoma pinigų suma. Susidarė įspūdis, kad darbuotojai mirusįjį nuolat kilnojo.“
J.Tulienė siūlė prieš užsakant paslaugas būtinai aptarti jas su laidojimo namais ir pasirašyti sutartį, kurioje iš anksto būtų numatyta, kokie darbai ir už kokią sumą bus atliekami. Jei prireiktų papildomų paslaugų, visuomet galima sudaryti ir pasirašyti sutarties priedą.
Artimąjį laidojantys žmonės neturi nei laiko, nei noro, nei pagaliau jėgų gilintis į paslaugų kainas. Tik atlėgus skausmui jie ima atidžiau skaityti ritualinių paslaugų įmonių pateiktus dokumentus, tačiau ką nors keisti jau būna per vėlu.