Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas pirmadienį paragino priimti Europos Sąjungos (ES) chartiją, kuri pažabotų neva slaptą bloko integraciją, kuri, jo teigimu, vykdoma už piliečių nugarų.
Per referendumus Prancūzijoje ir Nyderlanduose buvo atmestas konstitucijos projektas, skirtas ES institucijų reformavimui, tačiau Vokietija, neseniai perėmusi pirmininkavimą blokui, mėgina jį atgaivinti.
Likus vos kelioms dienoms iki Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizito Čekijoje, senas artimesnio Europos politinio suvienijimo priešininkas V.Klausas dienraštyje "Mlada Fronta Dnes" rašė, kad ši konstitucija integracijos procese yra mėginimas iššokti į priekį.
"Klausimas yra toks: ar tai kelias, kuriuo einama kasdienėmis pastangomis siekiant sustabdyti slaptą suvienijimo procesą, kurį Europos politikai ir biurokratai nuolat vykdo už mūsų nugarų", - teigė V.Klausas.
"O gal galima būtų kokiu nors dokumentu, kuris būtų ar nebūtų vadinamas konstitucija, kartą ir visiems laikams (ar bent ilgesniam laikui) apibrėžti tai, kas yra nacionalinė valstybė, kas yra bendra ir kas yra sąjunga", - rašė jis.
V.Klausas pažymėjo, kad jo siūlomas kelias yra rizikingesnis, tačiau jis jį palaiko. Toks dokumentas "visiškai skirtųsi" nuo to, kurį atmetė Prancūzijos ir Olandijos rinkėjai, sakė jis.
V.Klausas siūlė laisvesnį nacionalinių valstybių aljansą, kuris remtųsi vidiniais šalių vyriausybių principais, o ne aukščiau už valstybes esančiomis institucijomis.
Čekija yra viena iš devynių šalių, kurios dar neratifikavo konstitucinės sutarties, kuria siekiama pagreitinti dabar iki 27 narių išsiplėtusio bloko darbą.
V.Klausas turi mažai galių, bet ir valdančioji centro dešiniųjų ministro pirmininko Mireko Topolaneko Pilietinė demokratų partija taip pat nepritaria dabartiniam konstitucijos variantui.
Tačiau M.Topolaneko trijų partijų vyriausybė, penktadienį laimėjusi parlamento balsavimą dėl pasitikėjimo, savo politinėje programoje jokios pozicijos konstitucijos atžvilgiu neišsako.
Ketvirtadienį per vizitą Varšuvoje V.Klausas savo poziciją aptars su euroskeptiškų pažiūrų Lenkijos prezidentu Lechu Kaczynskiu (Lechu Kačynskiu), o tada grįš namo susitikti su A.Merkel.