Čekija pakeitė savo planus dėl euro įvedimo, nes oficialus tyrimas parodė, jog anksčiau minėti 2007 metai - ankstyviausia data, kurią būsimosios Europos Sąjungos (ES) narės gali įsivesti bendrąją valiutą - yra nerealus ir pernelyg optimistiškas tikslas.
Čekijos vyriausybės paskelbtame tyrime teigiama, jog šalies biudžeto deficitas siekia 6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) ir dukart viršija Europos pinigų sąjungoje nustatytą didžiausią leistiną lygį.
Ekonomistai mano, kad Čekijai, kuri kartu su Slovėnija yra viena iš labiausiai išsivysčiusių būsimųjų narių, prireiks 6-7 metų, kol jos verslo ciklas suartės su euro zona.
Čekijos finansų ministras Bohuslavas Sobotka mano, kad šalies biudžeto deficitas ES reikalavimų neatitiks iki 2008-ųjų, o realiai įsivesti eurą šalis galės tik po dar dvejų metų.
Čekijos premjeras Vladimiras Špidla stengiasi paspartinti pensijų ir sveikatos apsaugos reformas bei sumažinti šešėlinės ekonomikos dalį. Siekiama, kad šalis dar šį dešimtmetį pasirengtų narystei euro zonoje. Ministras pirmininkas tik nedidele balsų persvara laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo po to, kai reformoms pasipriešino keli vyriausybės nariai.
Naujasis Čekijos pareiškimas apie savo galimybes įsivesti eurą nebus gera naujiena kitoms būsimosios ES narėms, kurios, "Prague Business Journal" teigimu, pasižymi prastesne ekonomine padėtimi ir yra ne tokios patrauklios užsienio investuotojams.
ELTA