Teisę atlikti Vilniaus miesto Klinikinės ligoninės Antakalnio filialo galimybių studiją iškovojo advokatų kontora „Varul“, kuri per dešimt mėnesių turės įvertinti privataus ir viešojo sektoriaus galimybes ligoninei pakeisti.
Konkurse parengti Galimybių studiją dalyvavo dar viena advokatų kontora „Lawin“, tačiau jai pritrūko tik kelių balų iki pergalės.
Klinikinės miesto ligoninės direktorius Henrikas Ulevičius portalui balsas.lt sakė, kad atlikus galimybių studiją bus nustatyta, ką gali atlikti viešasis sektorius ir privatus.
„Kadangi pastatai priklauso savivaldybei, ji galėtų per Viešųjų pirkimų komisiją atlikti konkursą ir disponuoti buvusios „specligoninės“ pastatais. Kadangi esu pavaldinys, privalėjau skelbti konkursą atlikti Galimybių studiją ir dabar privalau aiškinti darbuotojams, kas jų laukia. Nemanau, kad streikai ar kitos priemonės ką nors pagelbėtų, nes mašina jau pajudėjo ir per dešimt mėnesių bus paskelbti rezultatai“, – sakė direktorius.
Anot jo, savivaldybės planuose nuomoti pastatus privačiam sektoriui, kuris būtų nukreiptas į onkologinių ligų gydymą ar sveikatos turizmą.
„Matyt, bus deramasi su privačiuoju sektoriumi palikti ligoninės sektorių, kur teikiamos terapinės paslaugos. Vilniuje labai mažai tokių liko, todėl pacientai kenčia“, – dalijosi žiniomis H. Ulevičius. Pasak jo, pernai sujungus Sapiegos ir Vilniaus miesto klinikinę ligoninę reikėjo atsisakyti kai kurių paslaugų. Vėliau Sapiegos ligoninės buvo atskirta, o Vilniaus miesto taryba nutarė sujungti Klinikinę ligoninę su Antakalnio universitetine ligonine, kur beveik 80 procentų pensinio amžiaus gydytojų. „Jiems pasiūlysim išeiti į pensiją geromis sąlygomis, mat jie gaus išeitines kompensacijas. Juk vis tiek pastatai bus perduoti privačiam sektoriui, tad vargu ar dabartinis Antakalnio filialo personalas galės ten likti dirbti“, - dalijosi mintimis pašnekovas.
Anot jo, jeigu savivaldybės, kuriai priklauso ligoninės pastatai, galės pastatyti naują pastatą Klinikinės ligoninės teritorijoje, būtų išspręstas klausimas, kur priimti pacientus: „Pastatai ir paslaugos yra atskiri dalykai. Gali paimti pastatus, tačiau paslaugas savivaldybė privalo teikti. Tuo sakė pasirūpins ir Sveikatos apsaugos ministras, kuris yra prieš ligoninės privatizavimą“.
Darbuotojai, anot H. Ulevičiaus, jau pasirengę. Jeigu kai kurie nenorėjo eiti į pensiją, tai dabar sutinka. Kai savivaldybei liks pastatai, jais galima bus laisvai disponuoti - išnuomoti, parduoti.
Anot H. Ulevičiaus, savivaldybės vizijose paišomas sveikatos turizmas nėra geriausia idėją, mat mieste ne itin galima vystyti tokį verslą: „Tačiau reabilitacijai ar kitiems dalykams galbūt Antakalnio filialas ir tiks. Juk buvusi „specligoninė“ yra neblogos būklės, palatos yra vienvietės ir dvivietės, ten geras mikroklimatas, pastatyta iš natūralių medžiagų“.
Direktoriaus nuomone, darbuotojai turėtų susitaikyti su likimu ir išeiti į pensiją: „Vokietijoje 65 metų yra privaloma atlaisvinti darbo vietą, kad ateitų jaunesni ir energingesni. Juk pensiniame amžiuje daug ką pamiršta, supainioja, padaro klaidų, pasikeičia gydytojų reakcija“.
Tuo tarpu Antakalnio filialo darbuotojai rengiasi streikui, yra kurstomi profsąjungų ir kelių gydytojų priešintis procesui.
Ir ne veltui, juk daugelis gydytojų pradėjo dirbti prieš 30, 40 metų, kai ligoninėje buvo gydoma partinė nomenklatūra, kuriai reikėjo privilegijų. Beje jomis naudojosi ir ligoninės personalas.
Gydytojai mėgins apjuosti pastatą ir neleisti „buldozeriams” atimti gardaus kąsnio.
Sužinojęs, kad ligoninės medikai rengiasi streikuoti, Vilniaus meras Artūras Zuokas pareiškė: „Praėjo Sąjūdžio laikai, kai dainomis ir maldomis mėginome apginti tai, kas yra brangu. Dabar verslą valdo vadyba ir rinkodara, todėl tokie veiksmai ir net parašų rinkimas nieko gero Vilniuj neduos”. Meras tikino, kad sostinėje būtina gerinti sveikatos paslaugas ir galvoti apie pacientus, o ne apie tai, kaip išsaugoti pastatus, kur buvo dirbti „patogu ir „pelninga”.
Po dešimties mėnesių atlikus galimybių studiją filialo veikla gerokai pakis ir, kaip svajoja A. Zuokas, ten bus teikiamos tikrai kokybiškos paslaugos, o dirbs kvalifikuoti gerokai jaunesni, nei dabar gydytojai.