• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skyrybos, kai sutuoktiniams nepavyksta visko išspręsti taikiai, yra labai nemalonios. Ypač, jei jos įvyksta dėl neištikimybės, smurto ar kitų priežasčių.

Skyrybos, kai sutuoktiniams nepavyksta visko išspręsti taikiai, yra labai nemalonios. Ypač, jei jos įvyksta dėl neištikimybės, smurto ar kitų priežasčių.

REKLAMA

Tačiau tokiais atvejais nukentėjęs sutuoktinis gali reikalauti atlyginti žalą ir prisiteisti ne tik vienkartinę keleto tūkstančių eurų sumą, bet netgi išlaikymą sau.

Vis tik sutuoktinio neištikimybę ar kitą kaltę reikia įrodyti, o įrodymai turi būti surinkti nepažeidžiant asmens teisių ir kitų įstatymų.

Ko galima reikalauti neištikimo sutuoktinio?

Pasak advokato Dainiaus Židanavičiaus, jei santuoka išyra dėl vieno iš sutuoktinių kaltės (neištikimybė, smurtas, šeimos apleidimas ir pan.), nukentėjęs sutuoktinis negali prisiteisti didesnės bendro turto dalies – turtas, kaip standartiniu atveju, yra dalijamas po lygiai.

Tačiau advokatas paminėjo, kad sutuoktinis, įrodęs kito sutuoktinio kaltę dėl santuokos iširimo, gali reikalauti:

  • neturtinės žalos atlyginimo;
  • išlaikymo sau;
  • bylinėjimosi išlaidų atlyginimo būtent už šį reikalavimą.

„Skyrybų dėl neištikimybės, grubiai sakant, yra apie 20 proc. Vėlgi, neištikimybė gali būti arba skyrybų priežastis, arba pasekmė, jei santuokoje trūksta komunikacijos, išsiskiria požiūriai į artumą, bendrą gyvenimą, vaikus, yra vengiama spręsti problemas“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, prieš reikalaudamas kompensuoti žalą sutuoktinis privalo įrodyti, kad santuoka iširo būtent dėl kito sutuoktinio kaltės, pvz., neištikimybės.

REKLAMA

Kokie neištikimybės įrodymai yra tinkami?

D. Židanavičius vardijo, kad kaltė gali būti įrodinėjama:

  • rašytiniais įrodymais (pvz., susirašinėjimas tarp sutuoktinių, kur yra pripažįstama kaltė, neištikimybė);
  • garsiniais įrodymais (pvz., užfiksuoti sutuoktinių konfliktai, prisipažinimai, smurtas);
  • vaizdiniais įrodymais (pvz., nuotraukos ar vaizdo įrašai, kuriuose sutuoktinis užfiksuotas su trečiuoju asmeniu – meilužiu / meiluže);
  • liudytojų parodymais (pvz., štai jie savo akimis matė kitą sutuoktinį kavinėje su trečiuoju asmeniu akivaizdžiai intymiame santykyje).

„Tokiais parodymais remtis galima ir jais remiamasi. Tačiau vėlgi – įrodymai neturi pažeisti privataus gyvenimo. Teismų praktikoje gan kritiškai žiūrima į tokius įrodymus, kaip slapta sutuoktinio telefone ar automobilyje įmontuota sekimo, garso įrašymo įranga, programėlės ir kt.

REKLAMA
REKLAMA

Tokių neteisėtai surinktų įrodymų teismas tiesiog nevertina. Jeigu asmuo įsilaužtų į sutuoktinio elektroninį paštą, persisiųstų jo laiškus sau, tai būtų susirašinėjimo laisvės, asmens privataus gyvenimo pažeidimas, už kurį galėtų grėsti net baudžiamoji atsakomybė“, – perspėjo advokatas.

Jis pridūrė, kad paprastai teismas pats nepraneša apie galimai padarytus nusikaltimus (pvz., nelegaliai renkant įrodymus), nors tokią teisę turi. Tačiau tą padaryti gali nukentėjęs asmuo – sutuoktinis, kurio teisės buvo pažeistos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš sutuoktinio galite prisiteisti išlaikymą ar kompensaciją

D. Židanavičius nurodė, kad dėl smurto ar neištikimybės nukentėjęs sutuoktinis patiria dvasinius išgyvenimus, kuriuos teismas gali įvertinti pinigais.

Anot advokato, paprastai kompensacijos tokiu atveju svyruoja tarp 3 tūkst. ir 5 tūkst. eurų: „Mano įsitikinimu, tai yra apverktinai mažas dydis, turint omeny, kokius išgyvenimus patiria sutuoktinis.

REKLAMA

Bemiegės naktys, kritęs darbingumas, panirimas į depresiją. Per kiek specialistų kartais tenka pereiti, kiek medikamentų paskiriama, norint atsigauti po tokios sutuoktinio sukeltos traumos.“

O išlaikymą iš kito sutuoktinio asmuo gali prisiteisti, kai, pvz., dėl santuokos jis prarado galimybę įsidarbinti, siekti išsilavinimo, karjeros, nes augino vaikus ir pan., o kitas sutuoktinis pripažįstamas kaltu dėl santuokos iširimo, vardijo pašnekovas.

REKLAMA

D. Židanavičiaus aiškinimu, išlaikymas sutuoktiniui techniškai yra panašus į vaiko išlaikymą, tik sutuoktiniui jis priteisiamas, kai jo objektyviai reikia, ir paprastai iki sutuoktinio gyvos galvos. 

Anot advokato, sutuoktiniui kas mėnesį mokama suma gali būti, pvz., 300–400 eurų, bet viskas priklauso nuo individualios situacijos: kokios yra kalto sutuoktinio pajamos, turtas, kito sutuoktinio galimybės siekti išsilavinimo, įsidarbinti ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendro ir asmeninio turto dalybos 

Advokatas Arūnas Stukas vardijo, kad skyrybų atveju ne bendru, o kiekvieno sutuoktinio atskiru turtu yra laikomas:

  • iki santuokos turėtas turtas;
  • paveldimas ir dovanų gautas turtas, jei nėra nurodyta, kad turtas perduodamas bendrai;
  • asmeninio naudojimo daiktai;
  • asmeninio sutuoktinio verslo lėšos ir daiktai;
  • intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisė;
  • lėšos, gautos kaip žalos atlyginimas;
  • kita tikslinė parama, išimtinai susijusi su vienu iš sutuoktinių.

O visa kita, kas po santuokos buvo įgyta, uždirbta ir sukurta, yra skaitoma bendra sutuoktinių nuosavybe, kuri yra dalijama po lygiai, neatsižvelgiant į tai, kuris sutuoktinis yra turtingesnis (nebent buvo sudaryta ikivedybinė ar povedybinė sutartis).

REKLAMA

„Turto fiziškai negalint padalinti į lygias dalis, daugiau turto gavęs sutuoktinis kitam turi išmokėti kompensaciją.

Jeigu sutuoktiniai pasirenka turtą dalinti nelygiomis dalimis, susitarime įprastai nurodoma, kad mažiau turto gaunantis sutuoktinis atsisako teisės į jam priklausančią kompensaciją“, – teigė A. Stukas.

Turto dalybų išimtys

Vis tik, anot A. Stuko, gali būti išimčių. Jeigu į vieno sutuoktinio asmeninio turto gerinimą (pvz., remontą) investavo ir kitas sutuoktinis, turtas galėtų būti pripažintas bendru ir dalijamas po lygiai arba jo savininkas turėtų išmokėti kompensaciją prie turto gerinimo prisidėjusiam sutuoktiniui:

REKLAMA

„Atlikti pagerinimai galėtų būti įrodinėjami medžiagų įgijimo kvitais, sutartimis dėl darbų atlikimo, liudytojų parodymais, specialisto išvada dėl atliktų darbų kainos ir kt.“

Advokatas pridūrė, kad sutuoktinis galėtų reikalauti kompensacijos, jeigu kitas sutuoktinis bendrą turtą naudojo su šeimos poreikiams nesusijusiems tikslams.

Pašnekovas paminėjo, kad retai, bet pasitaiko atvejų, kai turtas gali būti padalijamas nelygiomis dalimis, atsižvelgiant į tokias svarbias aplinkybes, kaip nepilnamečių vaikų interesai, vieno sutuoktinio sveikatos būklė, jo turtinė padėtis ar kt.

Pvz., jeigu yra keli butai ar namai, asmuo, su kuriuo po skyrybų liks vaikai, turi didesnę tikimybę gauti tą būstą, kuriame yra nuolatinė vaikų gyvenamoji vieta, nurodė A. Stukas.

tv3.lt

kad vest siais laikais reik but pamiseliu,dar kokia durne uzikarsi visam gyvenimui islaikyt
Alfonsų ir barahūdų apstu
Alfonsų ir barahūdų apstu
Tai tikrai įmanoma. Nes daugelyje šeimų jau iki skyrybų dienos būna smurtas vieno iš sutuoktinių atžvilgiu, pasiruošimas slaptai nuo sutuoktinio skyryboms, visų piniginių lėšų užvaldymas, vertingų daiktų iš namų išnešimas ir kitos priemonės, kad sutuoktinis liktų tusčiomis kišenėmis ir negalėtų pasisamdyti advokato. Tuomet savo advokatui sumokami kosminiai pinigai ir šis nuperka teisėja, o advokatas ir teisėjas iš taip nuskriausto sutuoktinio daro ką nori ir tyčiojasi kiek tik patinka. Nes ką žmogus gali padaryti likęs be pinigų, be turto. Tad tampa ir kaltas dėl skyrybų, ir bendro turto gauna daug mažiau, nes dažnai turtą vertina abejotini vertintojai ir pagal sutuoktinio pageidavimą nustato turto verte. Tad gerai, kad to turto gauna, o ne kelis eurus kompensacijos už priklausoma turto dalį ir keliauki į gatve. Ir niekas nevertina nei asmeninio turto, nei piniginių lėšų bankom sąskaitose, nei brangių paslėptų daiktų, nei turėto iki vestuvių ar gauto dovanai iš savo tėvų turto ar palikimo, teisėjas galiausai pasako pasiimki jei gali, tačiau juk praeina eilė bendro gyvenimo metų ir tas turėtas turtas atsidurė bendro naudojimo turtu. Tad daugumoje sutuoktinis atsidure durniaus vietoje, net tik, kad prieš jį buvo smurtaujama, jis apkaltinamas, kad yra kaltas dėl skyrybų, bet ir yra viskas atimama ir dar bandoma prisiteisti tiek bylinėjimosi išlaidas, tiek moraline kompensacija ir pasirodo, kad sutuoktines galų gale dar lieka skolingas kitam sutuoktiniui. Tokių skyrybų yra daug ir net patys advokatai apmoko kaip tai reikbia pasielgti, kad lėtesnis, švelnesnio charakterio, dažnai buvęs šeimos maitintojas taptų visišku vargšu, ir net įsiskolinusiu, nes juk jis nesugebėjo nusisamdyti sau advokatą. O kai kuriais atvejais ir advokatai apsijungia, kad kuo daugiau gautų pinigų iš bylos sėkmingos baikties vieno iš sutuoktinių naudai. Tad skyrybų metu beveik niekados nebūna laikomasi įstatymų. Čia laimi gobšesnis, apsukres, gudresnis, dažnai gyvenantis iš kito sutuoktininio, nenorintis niekur dirbti ir siekiantis būti išlaikomas, kad turėtų daug laisvo laiko kurpti įvairias intrigas, eiti po kavines, megzti meilės romanus, ieškotis nesąžiningų advokatų. Tai yra kitais žodžiais įvardijus sutuoktinis barahuda arba alfonsas. Tik tokie ir keičia partnerius ir iš jų užsidirba labai didelius pinigus. Su vienu gyvena, o su kitu jau mezga meilės romanus.
Pažiūrekit į tą pačia Gerda iš TV pagalbos. Ji išsiskyrė panašu, kad vyras atsibodo. Kalba apie jį šilčiausiais žodžiais, bet sako: mūsų keliai skiriasi ir ką jos vyras turi jei kažką dabar mokėti, jog ji užsigeidė laisvo gyvenimo be vyro? Ar jau nori kito?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų