"Beveik visi mes suklydome", - pareiškė trečiadienį buvęs JAV vyriausiasis atstovas masinio naikinimo ginklų paieškai Irake Davidas Kay (Deividas Kėjus).
Jo vadovautai ekspertų grupei taip ir nepavyko rasti įrodymų, kad Irake yra biologinių ar cheminių ginklų, kurių grėsmę JAV ir Didžioji Britanija panaudojo kaip dingsti nuversti Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimą.
"Leiskite man pradėti nuo to, kad beveik visi mes klydome, aš, žinoma, taip pat, - sakė D.Kay, pasitraukęs iš savo posto praėjusią savaitę. D.Kay kalbėjo JAV Senato komisijai.
"Esu įsitikinęs, kad tam buvo skirtos pakankamai intensyvios pastangos, ir mažai įtikėtina, kad ten buvo dideli kariniais tikslais naudojamų chemikalų ir biologinio ginklo sandėliai", - pažymėjo jis.
Senatoriai respublikonai mano, jog uždraustų ginklų paieškos Irake nebaigtos ir vis dar gali būti kas nors surasta.
Tuo tarpu demokratai, siekdami nugalėti prezidentą respublikoną George`ą W.Bushą (Džordžą V.Bushą) per šių metų rinkimus primygtinai teigia, kad Baltieji rūmai perdėtai išpūtė žvalgybos duomenis, kad turėtų dingstį pradėti karą su Iraku.
"Aš manau, jog administracija privalo pateikti visai šaliai išsamų šio karo paaiškinimą - ne tik jų perdėtą išpūtimą, bet ir Amerikos specialiųjų tarnybų klaidas. Joms tenka už tai atsakomybė. Jos patyrė visišką nesėkmę", - sakė demokratų kandidatas į prezidentus Johnas Kerry (Džonas Keris) per savo rinkimų kampanijos kelionę.D.Kay sakė, kad paieškos Irake turi būti tęsiamos, bet įspėjo, kad joms pasibaigus vis dar liks "neišaiškintas dviprasmiškumas dėl to, kas įvyko".
Drauge jis pažymėjo, jog Europos šalys, taip pat ir tos, kurios nepritarė karui - Prancūzija ir Vokietija - taip pat neabejojo, kad Irakas turi masinio naikinimo ginklų."Vadinasi, visi mes klydome, galbūt tokia mano nuomonė, ir tai labiausiai kelia nerimą", - sakė D.Kay.
Pasak D.Kay, tai, jog Irake nėra masinio naikinimo ginklų, tapo aišku dar iki 2003 metų spalio. Viena priežasčių, kodėl buvęs Irako lyderis Saddamas Husseinas nemėgino įrodyti, kad ginklų nėra, buvo, D.Kay nuomone, jo nenoras kitoms arabų pasaulio šalims parodyti, kad jis pasidavė JAV ir Didžiajai Britanijai. Pagal kitą eksperto versiją, Bagdado diktatorius norėjo neva turima masinio naikinimo ginkluote bauginti kurdus ir šiitus.
Be to, po 1998 metų Saddamą Husseiną klaidino jo paties žmonės dėl neva sėkmingos uždraustų rūšių ginklų gamybos, sakė D.Kay.
Vis dėlto Senato ginkluotųjų pajėgų reikalų komisijos pirmininkas respublikonas Johnas Warneris (Džonas Vorneris) sakė, kad kol kas per anksti daryti išvadas dėl masinio naikinimo ginkluotės buvimo Irake.
"Reuters"-BNS