• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai taupo ir investuoja įvairiais būdais. Vienas jų – kaupimas II ir III pensijų pakopose. Jų valdytojai tikina, kad pernai pensijų pakopose sukauptas gyventojų turtas viršijo 6 mlrd. eurų. Skaičiuojama, kad pensijų fondai turi per 1,4 mln. dalyvių. Taigi, kiekvienam iš jų dabar vidutiniškai tenka apie 4,2 tūkst. eurų sukaupto turto.

Gyventojai taupo ir investuoja įvairiais būdais. Vienas jų – kaupimas II ir III pensijų pakopose. Jų valdytojai tikina, kad pernai pensijų pakopose sukauptas gyventojų turtas viršijo 6 mlrd. eurų. Skaičiuojama, kad pensijų fondai turi per 1,4 mln. dalyvių. Taigi, kiekvienam iš jų dabar vidutiniškai tenka apie 4,2 tūkst. eurų sukaupto turto.

REKLAMA

„2021-ieji Lietuvos pensijų fondams buvo išties sėkmingi: pasiektas dviženklis augimo procentas“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje tikino pensijų fondų valdytojai.

Gyventojai, kaupiantys turtą II pensijų pakopoje, juo galės naudotis, kai (jei) sulauks pensinio amžiaus. Jeigu gyventojai bus sukaupęs daugiau nei 5 tūkst. eurų, visos sumos atsiimti iš karto negalės. Kas mėnesį jiems bus mokama periodinė išmoka.

SEB investicijų valdymo grupės vadovas Paulius Kabelis teigė, kad rinkoms neigiamą įtaką darys infliacija ir centrinių bankų žadamos kelti palūkanos, vis tik tikimasi, kad jos kol kas nekils.

REKLAMA
REKLAMA

„Palūkanų didinimas baigs ekonomikos pakilimo laikotarpį. Tačiau tikimasi, kad drastiško palūkanų kilimo pavyks išvengti. Pastarosiomis savaitėmis jaučiama ir geopolitinė įtampa, kuri paveiks ekonomikos augimą ir finansų rinkas.

REKLAMA

Taip rizikų kelia pandemija, metų pabaigoje omikron atmaina sukėlė trumpą paniką, kai smuko akcijų indeksai. Tad baimė dėl atmainų ir jų plitimo išliks. Vis tik tikimasi, kad didėjantys vakcinacijos tempai padės pandemijos rizikų išvengti“, – sakė specialistas.

Anot P. Kabelio, nepaisant pandeminės aplinkos ar geopolitinių neramumo verslo nuotaikos išlieka geros.

„Verslai tikisi, kad augs jų pelnai, o tai naudinga ir investuojantiems į akcijas.

Investuotojų dėmesys auga tvarumui, pastaraisiais metais tvarių investicijų indeksai lenkė įprastus. Jie turi daug galimybių ir šiais metais“, – sakė P. Kabelis.

REKLAMA
REKLAMA

INVL atstovas Vaidotas Rūkas sakė, kad esant infliacijai bet kokios investicijos yra geriau negu, kad jų nebūtų iš viso.

„Žinoma, reikia atsižvelgti į riziką, tačiau jeigu žmonės turi pinigus sąskaitose ar indėlius juos suvalgo infliacija. Nepaisant to, lietuvių investicijose tai sudaro tris ketvirtadalius turto. Ir pandemijos metu pinigai sąskaitose kaupėsi sparčiau. Ilguoju laikotarpiu pinigų dalis mažėjo, atiduodant juos investicijoms, kurios gali uždirbti grąžą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau uždirbančios investicijos turi rizikos, tačiau kalbant apie ilgesnį laikotarpį, kuris orientuotas pensijų fonduose, rizikingumas gali atsipirkti didesne grąža. Prieš tris metus buvo įvykdyta pensijų reforma, tad investicijos buvo parenkamos pagal investuotojų amžių. Lietuvoje pensijų fondai tris ketvirtadalius investuoja į akcijas, į rizikingesnį turtą, kuris turi didesnį grąžos potencialą. O vyresnių žmonių turtas investuojamas į obligacijas“, – komentavo specialistas.

REKLAMA

Anot V. Rūko, infliacijos laikotarpiu, fizinis turtas gali atsilaikyti geriau nei bekapitalis turtas.

„Pavyzdžiui, pastatai, jų kaina ir vertė, esant infliacijai, didės sparčiau“, – pastebėjo V. Rūkas.

„Swedbank“ investicijų valdymo portfelių valdytojas Vaidas Paukštys sakė, kad akcijos išlieka patrauklesnės investicijoms nei obligacijos.

„Akcijos išlaiko didesnė vertę obligacijų atžvilgiu ilgalaikėje perspektyvoje. Didesnė grąžą investuotojai gaus iš akcijų dėl žemų palūkanų.

REKLAMA

Tačiau gyventojai neturėtų didinti riziką fonduose vien dėl to, kad požiūris į akcijas į pozityvesnis. Finansų rinkose prognozės svyruoja dažniau nei pačios akcijos. Prieš išeinant į pensiją svarbu orientuotis ne į grąžą, bet į sukauptos sumos išlaikymą“, – sakė specialistas.

Pasak jo, klientas gali keisti savo riziką, tačiau rekomenduojame jam būti savo amžiaus grupės investicijose.

„Pavyzdžiui, N. Mačiulis pakeitė investicijų fondą, pereidamos į mažesnės rizikos fondą, tačiau jis yra daugiau susipažinęs su rinkomis ir savo finansus vertina profesionaliai“, – teigė V. Paukštys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaupimas II pensijų pakopoje

„Sodra“, informavo, kad kasmet į pensijų kaupimą įtraukiami tie žmonės, kuriems sausio 2 d. buvo 18–40 metų ir kurie tą dieną buvo drausti – dirbo pagal darbo sutartį arba vykdė savarankišką veiklą.

„Tačiau šiemet į kaupimą bus įtraukti ne tik tie gyventojai, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai, bet ir tie, kurie anksčiau atsisakė dalyvauti pensijų kaupime“, – paaiškino „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.

REKLAMA

Anot jos, pensijų kaupimo dalyviams, kurie neterminuotai sustabdė pensijų kaupimo įmokų pervedimą, nuo 2022 m. liepos mėnesio įmokų pervedimas bus automatiškai atnaujinamas:

„Tai reiškia, kad draudėjai iš draudžiamųjų pajamų privalės išskaičiuoti dalyvio lėšomis mokamas pensijų įmokas, kurias „Sodra“ perves į jo pasirinktą pensijų fondą.“

REKLAMA

Nuskaičiuos pinigus nuo atlyginimo

Nenorintys kaupti pensijos iki 2022 m. birželio 30 d. turi pateikti „Sodrai“ atsisakymą raštu. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės paskyros gyventojui, paštu arba atvykus į „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių.

Pasirinkus kaupti palaipsniui, 2022 m. pensijų kaupimo įmokos dydis sudarys 2,7 proc. nuo kaupiančiojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos ir 1,2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU). Ši dalis yra mokama iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų – net ir tų, kurie nekaupia arba jau gauna pensiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, jei žmogus uždirba 1000 eurų „ant popieriaus“, pasirinkus kintamąjį tarifą kas mėnesį kaupimui bus pervedama 27 eurai nuo jo atlyginimo ir 17,28 eurų iš kitų žmonių kišenės.

Pasirinkus 3 proc. tarifą iš kitų žmonių į kaupiančio sąskaitą pensijų fonde pervedama 1,5 proc. nuo VDU.

Jei žmogaus atlyginimas 1000 eurų „ant popieriaus“, kiekvieną mėnesį į pensijų fondą keliaus 30 eurų nuo jo atlyginimo ir 21,59 eurų dydžio valstybės įmoka.

REKLAMA

Sutartis – nenutraukiama, pinigai – negrąžinami

Pagal dabar galiojantį įstatymą, pasirinkę arba neatsisakę dalyvavimo antros pakopos pensijų kaupime, žmonės negali jo nutraukti ir pasinaudoti sukauptomis lėšomis.

Yra numatytos tik kelios išimtys. Pavyzdžiui, žmogus miršta, teismas kaupimo sutartį pripažįsta negaliojančia arba ateina pensinis amžius, arba jam išmokama visa pensijų išmoka.

Tačiau visa išmoka išmokama tik tuo atveju, jeigu žmogus sukaupė ne daugiau kaip 5 tūkst. eurų vertės turto.

REKLAMA

Bet kuriuo kitu atveju iki gyvos galvos mokama fiksuota mėnesinė išmoka.

Net jeigu žmogus miršta anksčiau negu jam išmokami visi pinigai, neišmokėtas likutis nepaveldimas. Nebent gyventojas bus pasirinkęs anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir mirs anksčiau.

Sukauptas turtas paveldimas tik tuo atveju, jeigu žmogus nesulaukia pensijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų