Šiaurės Atlanto sutarties organizacija (NATO), kuri prieš pusę amžiaus buvo įkurta tam, kad atremtų šaltojo karo grėsmes, ėmėsi vykdyti naują misiją - kovoti su nestabilumu pasaulyje, pirmadienį (09.22) pareiškė būsimasis jos generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis (Japas de Hopas Scheferis).
Jis paneigė kritiką, esą atgyvenęs Aljansas dabar bergždžiai mėgina įgauti naują reikšmę. 19 šalių organizacija po Berlyno sienos griūties priėmė kelias buvusias Varšuvos pakto nares, o kitais metais turėtų išsiplėsti į dar septynias valstybes.
"Priešas jau nebėra tas tradicinis priešininkas, priešu galima pavadinti, pavyzdžiui, tarptautinį terorizmą, nestabilumą, nesaugumą - todėl NATO yra Afganistane, todėl NATO remia Lenkiją Irake. Tai yra naujas priešas", - sakė jis televizijos BBC laidoje "Newsnight".
"Aljansas yra kaip niekas reikšmingas bei gyvybingas. Tik visiškai pasikeitė tarptautinė saugumo aplinka, veiklos teritorija bei struktūra, - teigė šiuo metu Nyderlandų užsienio reikalų ministro pareigas einantis J. de Hoopas Schefferis, vadovavimą NATO iš brito George'o Robertsono (Džordžo Robertsono) perimsiantis sausio mėnesį. - NATO gali atlikti savo darbą ir jį atliks".
J. de Hoopas Schefferis, 55 metų karjeros diplomatas, teigė, kad NATO teks gyvybiškai svarbus vaidmuo, siekiant užtaisyti transatlantinius skirtumus su JAV ir Kanada, kurie dėl JAV vadovaujamo karo Irake virto gilia praraja.
Jis pripažino, kad NATO egzistuoja dideli nuomonių skirtumai dėl karo Irake, tačiau išreiškė įsitikinimą, kad juos pavyks įveikti, kaip ir visus ankstesnius Aljanso nesutarimus.
"Ilgainiui pamatysite, kad, nepaisant visų sunkumų, bus įveikti ir Aljanso nesutarimai dėl Europos gynybos ir saugumo politikos", - pridūrė jis.
"Reuters"-BNS